Najświeższe wieści Przeczytaj tutaj >>>

Słowo od Harnasia…

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” istnieje od lutego 2002 roku. Nieco wcześniej przyszło mi do głowy założenie w najstarszym i najpiękniejszym mieście Podkarpacia klubu skupiającego ludzi zafascynowanych górami i dalekimi wędrówkami.

 Przemyśl ma bardzo bogate tradycje turystyki górskiej. Przed II wojną św. działało u nas aktywnie Przemyskie Towarzystwo Narciarzy oraz koło, a następnie Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od ponad pół wieku przemyscy turyści i krajoznawcy tworzą Oddział PTTK, przy którym działa nasz klub. Pomysł utworzenia klubu zainteresował od razu kilkadziesiąt osób, które w większości są w nim do dzisiaj. Co roku przyjmujemy nowych klubowiczów.

Od założenia klubu do listopada 2007 roku, kiedy to powstała ta strona, udało się zorganizować równo 100 niekomercyjnych pieszych rajdów i wypraw na terenie Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.

Zdobyliśmy wspólnie m.in. najwyższe szczyty Czarnohory, Gorganów, Borżawy, Gór Rodniańskich i Gór Fogaraskich. Byliśmy także m.in. w Bieszczadach Wschodnich, Tatrach, Beskidach i Małej Fatrze. Często można nas spotkać na szlakach i bezdrożach Pogórza Przemyskiego, Pogórza Dynowskiego i Gór Sanocko-Turczańskich.
 

Organizujemy własne cykliczne imprezy, m.in. Zimowe Rajdy na Kopystańkę i Ogólnopolskie Rajdy Karpackie. Nasze rajdy i wyprawy mają także charakter krajoznawczy, więc przy okazji górskich wędrówek zwiedzamy również ciekawe miejsca, ukryte w górskich dolinach wioski, a także miasta. Naszym ulubionym kierunkiem wypraw jest południowy wschód. Bywamy po obu stronach naszych ukochanych Karpat. Jak na razie, najdalej zaniosło nas do Transylwanii, ale wszystko dopiero przed nami…

Lubimy wyzwania, przygody, długie wędrówki
z nieodłącznymi plecakami, wspólne ogniska i noclegi pod gwiazdami. Wśród nas są m.in. przewodnicy terenowi i beskidzcy, piloci wycieczek, przodownicy turystyki górskiej
i kolarskiej oraz znakarze szlaków turystycznych górskich.

Od 2004 roku uczestniczymy aktywnie w znakowaniu szlaków turystycznych na Pogórzu Przemyskim, Pogórzu Dynowskim i w Górach Sanocko-Turczańskich. W 2005 roku rozszerzyliśmy naszą działalność o jednodniowe wycieczki rowerowe. Przy klubie działa sekcja turystyki rowerowej. W 2007 roku założyliśmy własną bibliotekę, która gromadzi i udostępnia książki i czasopisma o tematyce turystyczno-krajoznawczej ze szczególnym uwzględnieniem tego co dotyczy gór.

Z tytułu przynależności do klubu nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat oprócz składki członkowskiej PTTK. Najbardziej zaangażowani klubowicze uiszczają dobrowolne składki na utrzymanie naszej siedziby, w której organizujemy m.in. pokazy fotografii z naszych rajdów i wypraw. Spotkania klubowe odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca o godz.18 w siedzibie klubu przy ulicy Waygarta 1 w Przemyślu.

Jeżeli lubisz wędrówki po górskich bezdrożach i fantastyczne widoki ze szczytów, jesteś ciekawy świata i żądny przygód, jeżeli niestraszne Ci maszerowanie w błocie i śniegu, a potem… mycie się w zimnych, górskich potokach, możesz zawsze do nas dołączyć.

Zapraszamy…

Dariusz „Harnaś” Hop, prezes klubu