2009


 

(112)


2 XII 2009  Zaproszenie na Rajd Sylwestrowy 

1 stycznia 2010 roku, dokładnie tuż po północy, Przemyśl powiększy się o Kruhel Wielki. W nowych granicach miasta znajdzie się dzięki temu dobrze nam znane wzgórze Wapielnica (394 m n.p.m), które stanie się najwyższym punktem Przemyśla. Po „zaanektowaniu” Wapielnicy, różnica pomiędzy najniższym (rejon ujścia Wiaru do Sanu na Przekopanej), a najwyższym punktem miasta wyniesie ponad 200 metrów. Z tej okazji, Klub Górski PTTK „Karpaty” organizuje i zaprasza na Sylwestrowy Rajd na przyłączaną Wapielnicę. Taka okazja nigdy więcej się już nie powtórzy! Po wyjściu z centrum miasta pójdziemy czerwonym szlakiem przez Zielonkę do węzła szlaków na Wapielnicy. Gdy tam dotrzemy, pozostanie nam tylko „szturmowanie” ruin kryjącego się na wierzchołku góry fortu pośredniego VIb „Lipnik”. Przewidziany jest tam o północy okolicznościowy toast (zaopatrzenie we własnym zakresie) i skromne fajerwerki. Zbiórka uczestników rajdu w Sylwestra, 31 grudnia 2009 roku, o godzinie 22 na Rynku przed fontanną z herbowym niedźwiedziem.

Harnaś
(111)


2 XII 2009  Spotkanie sekcji turystyki jeździeckiej 

Zapraszamy na spotkanie organizacyjne naszej nowej sekcji turystyki jeździeckiej, które odbędzie się w sobotę 19 grudnia o godz. 18 w siedzibie naszego Klubu przy ulicy Waygarta 1. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zarówno nauką jazdy konnej i późniejszym udziałem w imprezach sekcji, jak i już potrafiących jeździć konno.

(110)


18 XI 2009  Rajd niebieskim szlakiem karpackim

14 listopada b.r. pokonaliśmy wspólnie początkowy odcinek niebieskiego szlaku karpackiego, drugiego pod względem długości pieszego szlaku górskiego polskich Karpat.

Po dojechaniu do znajdującej się od niedawna w granicach Rzeszowa Białej wyruszyliśmy w kierunku Matysówki, dwukrotnie wychodząc po drodze ze „stolicy” województwa.

Po nieco ponad 3 godzinach marszu doszliśmy do Borówek. Stąd pojechaliśmy jeszcze do Borku Starego, gdzie zwiedziliśmy tamtejsze zabytkowe sanktuarium. W rajdzie, uczestniczyły 22 osoby.

Galeria zdjęć z rajdu.

Harnaś
(109)


12 XI 2009  Informacja w sprawie najbliższego rajdu

W sobotę (14 listopada) osoby, które zapisały się na rajd, są proszone o przybycie do Oddziału PTTK przy ulicy Waygarta 3. Wyjazd zamówionym busem o godz. 8.00. Pojedziemy nim do Rzeszowa przez Dubiecko. Na szlak wyruszymy po przybyciu do Białej po godzinie 9. Powrót także zamówionym busem z Borówek do Przemyśla. Łączny koszt przejazdu wyniesie poniżej 20 zł. Sama trasa bez zmian tak, jak w poprzedniej informacji.

Harnaś
(108)


6 XI 2009  Zaproszenie na rajd niebieskim szlakiem karpackim

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w rajdzie klubowym, który odbędzie się 14 listopada b.r. na początkowym odcinku niebieskiego szlaku karpackiego, drugiego pod względem długości pieszego szlaku górskiego polskich Karpat. W tym dniu planujemy pokonać odcinek: Biała (Rzeszów) – Matysówka – Borówki (około 4 godzin marszu). W przypadku zebrania się odpowiedniej liczby chętnych zostanie zamówiony transport w obie strony. Jeżeli natomiast chętnych będzie mniej, pojedziemy pociągiem, a wrócimy autobusami PKS (łączny koszt przejazdów wyniesie w tym przypadku ok. 35 zł). Zapisy na rajd przyjmowane są do środy 11 listopada w siedzibie naszego Oddziału PTTK. W przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych trasa rajdu może ulec zmianie. Bliższe informacje można uzyskać w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego przy ulicy Waygarta 3.

Harnaś
(107)


6 XI 2009  Zapisy na odznaki i naszywki klubowe

Wszyscy zainteresowani członkowie naszego Klubu mogą zamówić klubowe odznaki i naszywki. W najbliższym czasie zostanie zamówiona druga seria emaliowanych odznak klubowych. Podobnie, jak w pierwszej serii, każda odznaka będzie miała wybity indywidualny numer (od 41 wzwyż). Koszt odznaki wyniesie około 40 zł. Niebawem zamówimy także drugą serię znanych wam już naszywek klubowych. Zapisy na odznaki i naszywki są przyjmowane w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK.

Harnaś
(106)


20 X 2009  Relacja z rajdu Twierdza Przemyśl 

Już po raz 42 nasz Oddział PTTK był organizatorem Ogólnopolskiego Rajdu Twierdza Przemyśl. 18-kilometrowa trasa klubowa rozpoczęła się w Medyce, gdzie obejrzeliśmy drewniany kościół z 1608 roku.

Następnie przechodząc obok przejścia granicznego musieliśmy pokonać niełatwy w tym dniu kilkukilometrowy odcinek trasy idąc wzdłuż granicy. Jeszcze niedawno biegł tamtędy polną drogą szlak Szwejkowski, jednak, jak mogliśmy się przekonać, droga została po prostu zaorana, więc praktycznie szlak przestał istnieć. W końcu, brnąc przez pola w błocie, dotarliśmy do fortu pancernego XV „Borek”, który zwiedziliśmy.

Dalej 22 uczestników naszej trasy maszerowało przez Siedliska i Jaksmanice do Łuczyc, gdzie po obejrzeniu drewnianej cerkwi z 1857 roku przeszliśmy kładką nad Wiarem. Kolejnym odwiedzonym przez nas elementem Twierdzy Przemyśl była bateria 2 „Nehrybka”, na terenie której znajduje się pomnik poświecony radzieckim i włoskim jeńcom wojennym zgładzonym w tym miejscu podczas II wojny światowej przez Niemców. Stąd maszerowaliśmy w kierunku Zniesienia odwiedzając jeszcze po drodze XIX-wieczną Bramę Dobromilską oraz austro-węgierski cmentarz wojenny z I wojny światowej. W ten sposób dotarliśmy do celu naszego rajdu fortu XVI „Zniesienie”, gdzie odbyło się rajdowe ognisko.

Harnaś
(105)


9 X 2009  Zaproszenie na Rajd Twierdza Przemyśl

Jak zwykle nasz Klub odpowiada za dwie trasy organizowanego przez nasz Oddział PTTK 42. Ogólnopolskiego Rajdu Twierdza Przemyśl. Odbędzie się on w sobotę 17 października. O godz. 9 wyruszymy na 18-kilometrową trasę pieszą: Medyka – fort XV „Borek” – Siedliska – Jaksmanice – Łuczyce – bateria II „Nehrybka” – cmentarz żołnierzy armii austro-węgierskiej przy ulicy Przemysława – fort XVI „Zniesienie”. Natomiast o godz. 11.45 przy pomniku Orląt Przemyskich nastąpi zbiórka uczestników 29-kilometrowej trasy rowerowej: Przemyśl – Krówniki – fort I „Salis Soglio” – fort IIb „Cyków” – fort II „Jaksmanice” – Rożubowice – Stanisławczyk – Malhowice – Hermanowice – Przemyśl. Uczestnicy wszystkich rajdowych tras spotkają się przy ognisku na terenie fortu XVI „Zniesienie” w Przemyślu. Zapisy są przyjmowane w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK.
Zapraszamy

Harnaś
(104)


30 IX 2009  Nowa sekcja w naszym Klubie! 

Z radością informuję, że w dniu 26 września 2009 r. powstała nowa, trzecia już sekcja Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”. Po sekcji pieszej i rowerowej powołaliśmy do życia sekcję turystyki jeździeckiej. Będzie ją prowadziła Eliza Niemczycka, która posiada uprawnienia Przodownika Turystyki Jeździeckiej PTTK. Sekcja będzie organizowała w przyszłości m.in. rajdy konne.

Tymczasem wszyscy zainteresowani nauką jazdy konnej oraz późniejszym udziałem w imprezach organizowanych przez sekcję mogą się zgłaszać już teraz do Biura Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ulicy Waygarta 3. Do sekcji mogą się także zgłaszać oczywiście wszyscy ci, którzy nie tyle potrafią utrzymać się w siodle, co potrafią jeździć konno w warunkach terenowych Pogórzy: Przemyskiego i Dynowskiego, a także Gór Sanocko-Turczańskich i Bieszczadów. Zapraszamy do wspólnej organizacji życia sekcji i prowadzenia jej bieżącej działalności.

Harnaś
(103)


30 IX 2009  Relacja z klubowych tras Rajdu im. Orłowicza oraz odsłonięcia tablicy na Kopystańce 

26 września 2009 r. był bardzo bogaty w wydarzenia. W tym dniu odbywał się IX Ogólnopolski Rajd Turystyczny im. patrona naszego Oddziału PTTK dr Mieczysława Orłowicza. Sekcja rowerowa zorganizowała w tym dniu trasę rowerową: Przemyśl – Hermanowice – Młodowice – Sierakośce – Falkenberg – Nowe Sady – Nowosiółki Dydyńskie – Sólca – Fredropol – Kniażyce – Witoszyńce – Pikulice – Przemyśl.

Naszych 10 cyklistów pokonało w tym dniu 58 kilometrów zwiedzając po drodze m.in. zabytkowe cerkwie i kościoły, dwór i kopiec. Natomiast nasi piechurzy wyruszyli w tym samym dniu na 20 kilometrową trasę z Arłamowa przez Suchy Obycz (618 m n.p.m.), Kanasin (555 m n.p.m.), Rybotycze i Kopystańkę (541 m n.p.m.) do Bryliniec. Przez całą trasę towarzyszyło nam 42 uczestników odbywającego się w Przemyślu od piątku do niedzieli 40. Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Górskiej.

W najwyższym punkcie Pogórza Przemyskiego, na szczycie Kopystańki, odbyła się z udziałem 90 uczestników rajdowej trasy skromna uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 100-lecie zorganizowanej turystyki w Przemyślu.

W 1909 roku profesor I Gimnazjum z językiem wykładowym polskim przy ulicy Słowackiego Bolesław Błażek założył sekcję turystyczną przy działającym już w tej szkole Klubie Sportowym „San”. W tym samym roku zorganizował pionierską wyprawę turystyczną przemyskich gimnazjalistów w Tatry, a potem następne w Karpaty Wschodnie. Sto lat po tym wydarzeniu tablicę odsłonili wspólnie na Kopystańce: Franciszek Gajewski, przewodniczący Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, oraz najmłodsza z naszych klubowiczów Weronika Hop. Chwilę później poinformowałem oficjalnie o utworzeniu w klubie nowej sekcji (informacja na ten temat wyżej).

Po powrocie do Przemyśla i przejeździe do Kuńkowiec spotkaliśmy się na forcie VIII „Łętownia” z uczestnikami pozostałych rajdowych tras. Braliśmy także udział w odbywających się tam obchodach Światowego Dnia Turystyki.

Harnaś
(102)


16 IX 2009  Zaproszenie na klubowe trasy Rajdu Orłowicza 

26 września (w sobotę) odbędzie się organizowany przez nasz Oddział PTTK IX Ogólnopolski Rajd Turystyczny im. dr Mieczysława Orłowicza. Nasz Klubu organizuje dwie trasy tego rajdu.

Sekcja rowerowa zaprasza na 55-kilometrową trasę: Przemyśl – Hermanowice – Kupiatycze – Sierakośce – Nowe Sady – Sierakośce – Sólca – Fredropol – Kniażyce – Witoszyńce – Grochowce – Przemyśl – fort VIII „Łętownia”. Zbiórka chętnych cyklistów o godz. 11.45 przy pomniku Orląt Przemyskich.

W tym samym dniu, o godz. 8.50, przed siedzibą Oddziału przy ulicy Waygarta 3 odbędzie się zbiórka uczestników trasy pieszej, na której będą nam towarzyszyć uczestnicy 40. Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Górskiej. Po dotarciu autobusem do Arłamowa wyruszymy na 20-kilometrową trasę przez Suchy Obycz (618 m n.p.m.), Kanasin (555 m n.p.m.), Rybotycze i Kopystańkę (541 m n.p.m.) do Bryliniec. Po powrocie do Przemyśla spotkamy się z uczestnikami pozostałych tras na turystycznej biesiadzie na forcie VIII „Łętownia”.

Zapisy na rajd przyjmuje Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału.

Zapraszamy

Harnaś
(101)


28 VIII 2009  Zapraszamy na spotkanie klubowe oraz pokaz fotografii z wyprawy „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” 

W najbliższą środę (2 września) o godz. 18 w siedzibie naszego Klubu przy ulicy Waygarta 1 odbędzie się spotkanie klubowe, podczas którego zaprezentujemy fotografie z lipcowej wyprawy klubowej „Ural Subpolarny Hadykówka 2009”. Zapraszamy.

Harnaś
Harnaś
(100)


28 VIII 2009   Relacja z rajdu Gorgany 2009

W Gorgany wybraliśmy się już po raz czwarty, tym razem w sześcioosobowym składzie, rankiem 20 sierpnia. Z Przemyśla dojechaliśmy busem za 2 zł do Medyki i po przekroczeniu granicy przez przejście piesze przesiedliśmy się do ukraińskiego busa, który za 15 hrywien zawiózł nas z Szegiń do Lwowa. Pod dworcem kolejowym złapaliśmy kolejny bus, który za 25 hrywien wiózł nas trzy godziny do Kałusza. Tu, po krótkim oczekiwaniu, wsiedliśmy do następnego zatłoczonego busa, który za kolejnych 15 hrywien wiózł nas ponad 2 godziny pełną dziur drogą aż do doskonale nam znanej Osmołody.

Po tradycyjnej wizycie w „Oksance” rozbiliśmy namioty na prowizorycznym polu namiotowym za osadą. Następnego dnia przeszliśmy długą dolinę Mołody, a później skręciliśmy w prawo w znacznie węższą dolinę potoku Mołodyniec. Po noclegu w spartańskich warunkach pod gwiazdami przy ognisku, wyszliśmy następnego ranka na grań pod Hyczową. Szliśmy czerwonym, a następnie żółtym szlakiem, a dalej obok wierzchołka Kruhłej Młaki zeszliśmy za niebieskimi znakami do urokliwie położonej poniżej głównej grani już na Zakarpaciu wioski Sloboda. Stąd, po zasłużonej przerwie i krótkim podejściu czarnym szlakiem, znów znaleźliśmy się na grani. Tam, gdzie przebiegała dawna granica polsko-węgierska, a potem polsko-czechosłowacka, biegnie teraz tak jak przed II wojną światową czerwony szlak. Podchodziliśmy dalej wzdłuż dawnej granicy na najwyższy punkt naszego rajdu – Gorgan Wyszkowski (1443 m n.p.m.).

Po jego zdobyciu szliśmy dalej przez niższe wierzchołki: Gorgan Przysłup, Załom i Magurę aż na Przełęcz Wyszkowską. Tam, na granicy Gorganów i Bieszczadów Wschodnich, spędziliśmy na polu namiotowym, w miejscu, w którym istniało do II wojny św. schronisko Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, ostatni nocleg w Gorganach. Rano zatrzymaliśmy na przełęczy jadący z Zakarpacia autobus, który za jedyne 37 hrywien wiózł nas prawie 5 godzin aż do samego Lwowa.

Po krótkim pobycie we Lwowie wróciliśmy przez Medykę do Przemyśla. W ten sposób ci, którzy uczestniczyli we wszystkich naszych dotychczasowych rajdach w Bieszczadach Zachodnich, Wschodnich i Gorganach mogą powiedzieć, że przeszli piechotą te pasma wzdłuż łuku Karpat.

Harnaś
(99)


28 VIII 2009   Relacja z klubowego obozu rowerowego po Kotlinie Sandomierskiej i Wyżynie Lubelskiej

W tym roku na trasę obozu rowerowego wyruszyło trzech naszych cyklistów: Witek, Piotrek i Janek.


Na trasie przejazdu natrafili oni na wspaniałe zabytki architektury w Sandomierzu, Klimontowie, Ujeździe, Opatowie, Ćmielowie, Janowcu, Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie. Odwiedzili także rezerwat archeologiczno – przyrodniczy w Krzemionkach Opatowskich oraz Park Jurajski w Bałtowie.

Bardzo interesujące okazały się podziemne trasy turystyczne w Sandomierzu i Opatowie. Zwiedzili również osobliwości przyrody takie jak: wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu, wąwozy lessowe w Kazimierzu i Żydowski Jar w Bałtowie. Przemierzyli również szlak młynów wodnych pomiędzy Bochotnicą, a Nałęczowem. U kresu podróży wstąpili do uroczego muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Podczas pokonywania kolejnych odcinków trasy rowerzyści nocowali w schroniskach młodzieżowych, bursach szkolnych i gospodarstwach agroturystycznych. Była to wyprawa bardzo udana i niezwykle interesująca pod względem krajoznawczym. Szkoda jedynie, że tak mało przemyskich cyklistów zdecydowało się na udział w tej imprezie.

Jan Paradysz
(98)


7 VIII 2009   Rajd w Gorganach

W dniach od 20 do 23 sierpnia wybieramy się kolejny raz w Gorgany. Tym razem, po dotarciu na miejsce, pokonamy w trudnym terenie około 45 kilometrową trasę z Osmołody przez dolinę Mołody, Jaworową Kiczerę (1111 m n.p.m.), Gorgan Wyszkowski (1443 m n.p.m.) i Magurę (1107 m n.p.m.) na Przełęcz Wyszkowską. Przypominam, że każdy uczestnik bierze udział w rajdzie na własną odpowiedzialność i ewentualne ubezpieczenie załatwia we własnym zakresie.

Harnaś
(97)


26 VII 2009   „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” - wyprawa zakończona

W ubiegłą sobotę nasi podróżnicy cało i bezpiecznie powrócili z wyprawy. Relacja z wyprawy - wkrótce....

Przemas
(96)


23 VII 2009   „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” - najświeższe wiadomości!!!

Nasi podróżnicy są właśnie w podróży powrotnej - obecnie jakieś 1000 km na północny-wschód od Moskwy, do której dotrą jutro.

Przemas
(95)


22 VII 2009   „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” - najświeższe wiadomości!!!

W poniedziałek na najwyższym szczycie Uralu załopotała flaga Przemyśla!

Narodnoją zdobyli wszyscy uczestnicy wyprawy Ural Subpolarny Hadykówka 2009. Teraz przed podróżnikami ponad 3500 km w drodze powrotnej.

Przemas
(94)


20 VII 2009  Zaproszenie na wycieczkę i rowerowy obóz wędrowny:

1.

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego ,,Karpaty‘’ zaprasza na Obóz Rowerowy Wędrowny po Kotlinie Sandomierskiej i Wyżynie Lubelskiej. Termin: 10.08.2009 – 15.08.2009. Szczegółowy regulamin obozu do pobrania tutaj: regulamin

2.

PTTK zaprasza na wycieczkę rowerową do Starzawy.
Wycieczka rowerowa będzie przebiegać po drogach i bezdrożach Pogórza Przemyskiego na trasie: Przemyśl, Wyszatyce, Torki, Leszno, Starzawa, Medyka, Hurko, Przemyśl ( ok. 50 km ). Zbiórka uczestników w dn. 25.07. 2009 r. ( sobota ) o godz. 900 przy pomniku Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 9.10. Szczegółowy regulamin wycieczki do pobrania tutaj: regulamin

Przemas
(93)


18 VII 2009   Wyprawa „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” trwa:


Dzisiaj o 8 rano otrzymałem informację, że nasi dzielni podróżnicy są już w Incie!!! Pozdrawiają z końca świata i... królestwa komarów :)

Po pokonaniu ponad 3 tysięcy kilometrów i trwającej od wtorkowego popołudnia podróży uczestnicy wyprawy są już w Incie pod kołem podbiegunowym. Teraz muszą jeszcze pokonać „zaledwie” 140 kilometrów po bezdrożach Uralu, aby dotrzeć do podnóża góry Narodnaja (1895 m n.p.m.). Dopiero po dotarciu na miejsce spróbują zdobyć najwyższy szczytu Uralu Subpolarnego. Jeśli tylko będzie możliwość jakiegokolwiek kontaktu z naszymi podróżnikami wkrótce więcej informacji… Chłopaki trzymamy za Was kciuki!!!

Przemas
(92)


17 VII 2009   „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” - najświeższe wiadomości:

Według ostatnich informacji (a jest godzina 10:27) uczestnicy są w tej chwili jakieś 1000 km na północny-wchód od Moskwy. Dzielnie znoszą podróż rosyjską koleją i pozdrawiają wszystkich z serca Imperium.

Przemas
(92)


16 VII 2009   Uczestnicy wyprawy „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” już w Moskwie.


Nasi podróżnicy dotarli już do Moskwy, skąd pozdrawiają wszystkich śledzących losy wyprawy, którą sponsoruje Hadykówka. Dzisiaj wieczorem wyjeżdżają ze stolicy Rosji pociągiem Moskwa – Workuta, którym dotrą w okolice koła podbiegunowego. Przed nimi jeszcze ponad 2 tysiące kilometrów podróży.

Przemas
(91)


15 VII 2009   Klubowa wyprawa „Ural Subpolarny Hadykówka 2009” rozpoczęta!!!


Wyprawa, w której uczestniczą: Dariusz „Harnaś” Hop, Stanisław Frydlewicz, Piotr „Hucuł” Tadla i Zdzisław Binko ma na celu dotarcie na Ural i zdobycie góry Narodnaja (1895 m n.p.m.), najwyższego szczytu Uralu Subpolarnego - granicznego pasma Europy i Azji w Federacji Rosyjskiej.

Wyprawa rozpoczęła się 14 lipca b.r. i potrwa około 3 tygodni. Nasi podróżnicy, którzy wczoraj wieczorem wyjechali z Przemyśla do Lwowa, muszą najpierw pokonać trasę: Lwów – Kijów – Moskwa – Inta (ta ostatnia już pod kołem podbiegunowym).

Po kilku dniach podróży pociągiem podróżników będzie czekało nie lada wyzwanie pokonania w jedną stronę 140 kilometrów po bezdrożach Uralu. Najwyższa góra olbrzymiego i rozciągającego się od Morza Karskiego na północy po Kazachstan na południu Uralu nie należy wprawdzie do szczytów z Korony Ziemi, ale poważny problem stanowi już samo dotarcie do niej, gdyż dostępu bronią błotniste o tej porze roku tajga i tundra oraz m.in. górska rzeka Kożym, nie ustępująca szerokością Sanowi.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dużym sukcesem zakończyła się zorganizowana przez nasz Klub I Przemyska Wyprawa Wysokogórska „Elbrus 2008”. Członkowie Klubu zdobyli wówczas najwyższy szczyt Kaukazu, Federacji Rosyjskiej i Europy – górę Elbrus (5642 m n.p.m.). Podobnie jak przed rokiem na Elbrusie, uczestnicy wyprawy chcą zatknąć na najwyższym szczycie Uralu flagę Przemyśla.

Sponsorem wyprawy jest Hadykówka. Wkrótce kolejne wieści z wyprawy…
 

Przemas
(90)


6 VII 2009   Relacja z VII Ogólnopolskiego Rajdu Karpackiego 

Już po raz siódmy pokonaliśmy wspólnie podczas organizowanych co roku przez nasz Klub Ogólnopolskich Rajdów Karpackich kolejny odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Po przejściu w ubiegłych latach całych Bieszczadów i Beskidu Niskiego tym razem przeszliśmy w ciągu dwóch dni Beskid Sądecki. 27 czerwca pokonaliśmy błotnistą, 30-kilometrową trasę: Krynica Zdrój – Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) – Runek (1080 m n.p.m.) – Hala Łabowska – Hala Pisana – Rytro.

Natomiast w niedzielę 28 czerwca przeszliśmy 29-kilometrową trasę: Rytro – Radziejowa (1262 m n.p.m.) – Przehyba (1175 m n.p.m.) – Krościenko nad Dunajcem. W rajdzie uczestniczyło 27 osób. Za rok o tej samej porze wyruszamy w Gorce.

Harnaś
(89)


6 VII 2009   Relacja z rajdu rowerowego do Sanktuarium Maryjnego w Tuligłowach 

W sobotni, pochmurny i chłodny poranek 20 czerwca b.r.. grupa pięciu cyklistów wyruszyła na trasę rajdu do Sanktuarium Maryjnego w Tuligłowach. Trasa prowadziła początkowo drogami asfaltowymi przez Łętownię i Bełwin, a następnie wśród lasów drogami gruntowymi i leśnymi duktami. Po drodze rowerzystom towarzyszyły piękne widoki pogórza. Zanim uczestnicy imprezy się spostrzegli, byli już przy Sanktuarium, gdzie z zainteresowaniem zwiedzili obiekt sakralny prowadzony przez Zgromadzenie Księży Michalitów.

Droga powrotna do Przemyśla prowadziła prze Rokietnicę i Ujkowice, gdzie turyści postanowili jeszcze odwiedzić farmę wiatrową w pobliżu Orzechowiec. Stamtąd, po przejechaniu ponad 60 km, wrócili drogą forteczną do Przemyśla.

Jan Paradysz
(88)


6 VII 2009   VIII Noc na Kopystańce   

Już po raz ósmy wybraliśmy się wspólnie na klubową Noc na Kopystańce (19/20 czerwca). Wyruszyliśmy wieczorem w 7-osobowym składzie z Rybotycz, docierając powyżej Kopyśna, gdzie rozpaliliśmy tradycyjne ognisko.

Już w zupełnych ciemnościach wyszliśmy następnie na Kopystańkę (541 m n.p.m.). Z góry zegnała nas dopiero do Kopyśna nad ranem ulewa. Po postoju w Kopyśnie, wróciliśmy żółtym szlakiem do Rybotycz.

Harnaś

(87)


17 VI 2009   XIX Rajd Pątniczy im. Jana Pawła II za nami


Nasz Klub zorganizował dwie z czterech tras XIX Rajdu Pątniczego im. Jana Pawła II. W sobotę, 13 czerwca, pomimo nienajlepszej pogody 18 osób wyruszyło na trasę pieszą z Makowej przez Leszczyny, Sopotnik, Paportno, Połoninki Kalwaryjskie (505 m n.p.m.), Pacław i Kalwarię Pacławską.

Idąc w ulewnym deszczu i błocie, nasi turyści (szczególne brawa dla najmłodszych: Weroniki i Michała) dotarli po kilku godzinach do Nowosiółek Dydyńskich, skąd powrócili busem do Przemyśla. Natomiast w niedzielę, 14 czerwca, 6 naszych rowerzystów wyruszyło przy pięknej pogodzie na trasę, na której znalazły się m.in. zabytki szlaku architektury drewnianej w Młodowicach, Kłokowicach, Fredropolu i Kruhelu Wielkim.

Cykliści odwiedzili także ruiny zamku Fredrów w Kormanicach, a następnie wrócili leśnymi drogami do Przemyśla, gdzie większość uczestników wszystkich rajdowych tras spotkała się przy turystycznym ognisku.

Harnaś
(86)


17 VI 2009   Zaproszenie na rajd rowerowy do Sanktuarium Maryjnego w Tuligłowach 

 

Sekcja Turystyki Rowerowej naszego Klubu zaprasza na rajd rowerowy w dniu 20 czerwca b.r. prowadzący drogami i bezdrożami Pogórza Dynowskiego na trasie: Przemyśl – Bełwin - Wola Rokietnicka – Tuligłowy – Rokietnica – Ujkowice - Przemyśl (około 52 km ). Zbiórka uczestników o godz. 9.00 przy pomniku Orląt Przemyskich.

Udział w rajdzie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3 tel. (16) 678 53 74, lub bezpośrednio przed wyjazdem na trasę u kierownika rajdu. Udział w rajdzie jest oczywiście bezpłatny. Zapraszamy!

Jan Paradysz
(85)


17 VI 2009   Zaproszenie na obóz rowerowy Kotlina Sandomierska – Wyżyna Lubelska 


Sekcja Turystyki Rowerowej naszego Klubu zaprasza do udziału w Wędrownym Obozie Rowerowym po Kotlinie Sandomierskiej i Wyżynie Lubelskiej w terminie: 05 – 11. 07. 2009 r.

Trasa obozu:

05.07.2009 r.: przejazd PKP wraz z rowerami do Sędziszowa Młp., a następnie przejazd rowerami na trasie: Przecław, Rzemień, Mielec, przyjazd do Baranowa Sandomierskiego na nocleg. Etap dzienny – ok. 63 km.

06.07.2009 r.: trasa: Koprzywnica, Skotniki, Sandomierz, Ossolin, przyjazd do Klimontowa na nocleg. Etap dzienny - ok. 60 km.

07.07.2009 r.: trasa: Ujazd, Opatów, Cmielów, rezerwat archeologiczny Krzemionki Opatowskie, Ostrowiec Świętokrzyski, przyjazd do Nietuliska na nocleg. Etap dzienny – ok. 62 km.

08.07.2009 r.: trasa: Bałtów, Solec n. Wisłą, Janowiec, przyjazd do Puław na nocleg. Etap dzienny - ok. 65 km.

09.07.2009 r.: trasa: Kazimierz n. Wisłą, Nałęczów, przyjazd do Lublina na nocleg. Etap dzienny - ok. 62 km.

10.07.2009 r.: trasa: Zemborzyce, Bychawa, przyjazd do Janowa Lubelskiego na nocleg. Etap dzienny - ok. 64 km. 11.07.2009: trasa: Szklarnia, Porytowe Wzgórze, Ulanów, przyjazd do Rudnika n. Sanem, powrót PKP do Przemyśla. Etap dzienny - ok.50 km.

Planuje się organizację noclegów w oparciu o bazę Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i gospodarstw agroturystycznych.

Ceny zarezerwowanych noclegów wahają się w granicach od 15 do 25 zł na osobę). Zaleca się zabranie ze sobą śpiworów. Wymagane jest dobre ogólne przygotowanie fizyczne.

Rajd jest ogólnodostępny, przeznaczony dla miłośników podróży rowerowych. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć w nim udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów.

Udział w obozie należy zgłosić w Biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel. (16) 678 53 74. Termin zgłoszeń upływa z dniem 26.06.2009 r. Kwalifikacji uczestników dokona kierownik obozu po rozmowie kwalifikacyjnej do dnia 28.06.2009 r.

Koszt obozu: Każdy z uczestników pokrywa koszty we własnym zakresie (wyżywienia, noclegu, przejazdu PKP, biletów wstępu do muzeów i innych). Organizator nie pobiera opłaty za prowadzenie obozu. Przy zapisie na obóz organizator pobiera wpisowe w wysokości 20 zł, które zostanie zwrócone uczestnikowi w momencie rozpoczęcia obozu. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa po terminie kwalifikacji wpisowe przepada. Zaleca się przeznaczenie kwoty ok. 70 zł na bilety wstępu do muzeów, zamków, rezerwatów. Tempo jazdy: turystyczno – rekreacyjne dostosowane do warunków terenowych. Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Po doborze uczestników na obóz, kierownik na spotkaniu organizacyjnym przed wyjazdem omówi wszelkie aspekty dotyczące: spraw sprzętowych, ubioru, organizacji i szczegółowego przebiegu obozu, techniki jazdy, ubezpieczeń, wyżywienia, zwiedzania itd.

Jan Paradysz
(84)


5 VI 2009   Zaproszenie na VII Ogólnopolski Rajd Karpacki 

Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza do udziału w organizowanym przez siebie VII Ogólnopolskim Rajdzie Karpackim. Jak co roku, pokonamy wspólnie kolejny odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Po przejściu całych Bieszczadów i Beskidu Niskiego teraz kolej na Beskid Sądecki. Rajd odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2009 r. Wyjazd na rajd z Przemyśla w piątek 26 czerwca o godz. 17. Trasa sobotnia 27 czerwca: Krynica Zdrój – Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) – Runek (1080 m n.p.m.) – Hala Łabowska – Hala Pisana – Rytro. (30 km, ok. 9 godzin marszu). Trasa niedzielna 28 czerwca: Rytro – Radziejowa (1262 m n.p.m.) – Przehyba (1175 m n.p.m.) – Krościenko nad Dunajcem (29 km, ok. 9 godzin marszu). Koszt uczestnictwa: 75 zł członkowie klubu i 85 zł pozostałe osoby (cena obejmuje transport w obie strony, ubezpieczenie oraz dwa noclegi w warunkach turystycznych). Szczegółowe informacje i zapisy (do 24 czerwca) w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK. Zapraszamy

Harnaś

(83)


5 VI 2009   VIII Noc na Kopystańce 

Już po raz ósmy spędzimy wspólnie klubową Noc na Kopystańce (19/20 czerwca). Wyjazd autobusem PKS w piątek 19 czerwca o godz. 19.30 do Rybotycz, a następnie wejście na Kopystańkę (541 m n.p.m.) Na górze przewidziane jest nocne ognisko. Zapraszamy

Harnaś

(82)


5 VI 2009   Trasy klubowe podczas XIX Rajdu Pątniczego im. Jana Pawła II

Nasz Klub organizuje dwie z czterech tras XIX Rajdu Pątniczego im. Jana Pawła II. 13 czerwca (w sobotę) zapraszamy na trasę pieszą: Makowa – Leszczyny – Sopotnik – Paportno – Połoninki Kalwaryjskie (505 m n.p.m.) – Pacław – Kalwaria Pacławska – Huwniki. (16 km). Zbiórka uczestników o godz. 9.45 na dworcu PKS w Przemyślu i przejazd autobusem (4 zł) do Makowej. Natomiast 14 czerwca (w niedzielę) zapraszamy na trasę rowerową: Przemyśl – Fredropol – Aksmanice – Koniusza – Brylińce – Helicha (420 m n.p.m.) – Wapielnica (394 m n.p.m.) – Przemyśl (46 km). Zbiórka uczestników o godz. 12.20 przy pomniku Orląt Przemyskich. Uczestnicy rajdu spotykają się w niedzielę o godz. 17 przy ognisku obok hotelu Gromada w Przemyślu. Zapisy na rajd w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK.

Harnaś

(81)


5 VI 2009   Spotkanie w sprawie rajdu w Sudetach 

W środę 10 czerwca o godz. 18 w siedzibie naszego Klubu odbędzie się spotkanie dla zainteresowanych udziałem w lipcowym rajdzie w Sudetach. Zapraszamy

(80)


19 V 2009   Zaproszenie na rajd ,,Szlakiem architektury drewnianej”

Sekcja Turystyki Rowerowej naszego Klubu zaprasza w dniu 23 maja na kolejny rajd na 44-kilometrowej trasie: Przemyśl – Jaksmanice – Łuczyce – Stanisławczyk – Kłokowice – Młodowice – Fredropol – Kniażyce – Grochowce – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 9. 00. przy pomniku Orląt Przemyskich. Podczas wycieczki rowerowej będzie można zdobyć punkty do odznaki krajoznawczej „Znam Ziemię Przemyską”. Zapisy przyjmuje Biuro Oddziału PTTK lub bezpośrednio przed wyjazdem na trasę kierownik rajdu.

Jan Paradysz

(79)


18 V 2009   Rajd do źródła Sanu

16 maja, po kilku latach przerwy, wybraliśmy się ponownie na rajd do źródła Sanu. O ile za pierwszym razem dotarliśmy tam górami z Wołosatego przez Kińczyk Bukowski i Opołonek, to tym razem szliśmy wzdłuż doliny Sanu. W międzyczasie byliśmy kilkakrotnie w Siankach, ale po drugiej stronie granicy, podczas rajdów organizowanych m.in. w Bieszczadach Wschodnich.

Po dojechaniu do Bukowca wyruszyliśmy w 34-osobowym składzie w górę bardzo wąskiego już w tym miejscu Sanu. Szliśmy m.in. przez nieistniejącą wieś Beniowa docierając po 3 godzinach marszu do słynnego grobu hrabiny (Klary i Franciszka Stroińskich) przed Siankami. W końcu weszliśmy na teren nieistniejącej po polskiej stronie granicy miejscowości Sianki. Do II wojny światowej był to jeden z największych ośrodków turystycznych i narciarskich w Polsce, a nasze Przemyskie Towarzystwo Narciarzy miało tam swoje własne, luksusowe schronisko. Niestety, wszystkie obiekty (m.in. cerkwie i kościół, 10 domów wczasowych, 6 pensjonatów, 3 schroniska, skocznia narciarska i tor saneczkowy) zostały bezpowrotnie zniszczone podczas II wojny światowej i tuż po niej.

Od tego czasu po polskiej stronie Sianek nie ma żadnych zabudowań poza wspomnianymi wcześniej pozostałościami kaplicy cmentarnej obok nagrobków Stroińskich i piwnic ich folwarku. W Siankach byliśmy także na punkcie widokowym, z którego widzieliśmy m.in. współczesne zabudowania ukraińskich Sianek, stację kolejową na linii Lwów – Użgorod oraz samą Przełęcz Użocką.

W końcu dotarliśmy do jednego z dwóch źródeł Sanu, wypływającego na samej granicy polsko-ukraińskiej. W drodze powrotnej szliśmy najpierw ścieżką, a później drogą wracając do Bukowca. Niestety, późniejsza ulewa uniemożliwiła nam zaplanowane wcześniej zwiedzanie kilku bieszczadzkich cerkwi oraz odwiedzenie zapory na Jeziorze Solińskim, ale główny punkt programu, czyli źródło Sanu, zostało osiągnięte.

Harnaś
(78)


18 V 2009   Relacja z rajdu rowerowego ,,Spotkania z przyrodą” 

17 maja dziewięciu pasjonatów przygody rowerowej wyruszyło na trasę kolejnego rajdu z cyklu „Spotkania z przyrodą”. Po wyjeździe z Przemyśla i minięciu wsi Bełwin przez ponad 30 kilometrów cyklistom towarzyszyły lasy. Za górą Bukowy Garb rowerzyści dotarli do starożytnych kurhanów sprzed 5 tys. lat.

W Średniej oglądali także wspaniałą panoramę Pogórza Przemyskiego, a następnie ruszyli w dalszą drogę do Helusza i Woli Węgierskiej, gdzie zobaczyli także kamieniołom. Stąd droga leśna zaprowadziła ich ponownie do Bełwina, a w końcu do Przemyśla, gdzie nastąpiło zakończenie 54 kilometrowej trasy rajdu.

Jan Paradysz
(77)


12 V 2009   Relacja z wycieczki rowerowej oraz zaproszenie na kolejny rajd 

W niedzielne popołudnie 10 maja przy pięknej słonecznej pogodzie z miejsca zbiórki przy pomniku Orląt Przemyskich wyruszyło 9 turystów kolarzy na zaplanowaną trasę wycieczki. Pierwszym przystankiem, w dodatku nieplanowanym, była Żurawica, gdzie Marek musiał niestety zakończyć swój udział w wycieczce z powodu awarii roweru. Dalsza trasa prowadziła drogą polną do Wyszatyc, gdzie uczestnicy mieli okazję zwiedzić ruiny zabytkowej cerkwi oraz kościół. Droga powrotna z Bolestraszyc nie była już tak atrakcyjna z powodu dużego nasilenia ruchu. Po minięciu arboretum cykliści udali się do miejsca ujścia Wiaru do Sanu, a stamtąd dotarli do Przemyśla.

Sekcja Turystyki Rowerowej naszego Klubu zaprasza także na kolejny rajd rowerowy na ok. 50 km trasie: Przemyśl – Bełwin – góra Bukowy Garb – Średnia – Helusz – Wola Węgierska – Bełwin – Przemyśl. Tempo jazdy jak zwykle turystyczno – rekreacyjne. Zbiórka uczestników w niedzielę 17 maja o godz. 9.00 przy pomniku Orląt Przemyskich. Rajd ma na celu popularyzowanie turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku, w jego trakcie będzie także możliwe zwiedzanie obiektów i zdobywanie punktów do odznaki krajoznawczej ,,Znam Ziemię Przemyską”. Zgłoszenia są przyjmowane w biurze naszego Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3 (tel. 16 678 53 74) lub bezpośrednio przed wyjazdem na trasę u kierownika rajdu.

Jan Paradysz
(76)


5 V 2009   Zaproszenie na wycieczkę rowerową 

Sekcja Rowerowa naszego Klubu zaprasza na kolejną wycieczkę rowerową w niedzielę 10 maja. Odbędzie się ona na 34-kilometrowej trasie: Przemyśl – Ujkowice – Żurawica – Wyszatyce – Bolestraszyce – ujście Wiaru do Sanu – Przemyśl. Zbiórka o godz. 14 przy pomniku Orląt Przemyskich. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK lub bezpośrednio kierownik wycieczki. Zapraszamy.

Jan Paradysz
(75)Galeria zdjęć z wyjazdu do Egeru w kwietniu 2009r.


30 IV 2009   Zaproszenie na spotkanie klubowe i rajd do źródeł Sanu 

Zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Klubu na najbliższe spotkanie klubowe 6 maja o godz. 18 w siedzibie Klubu przy ulicy Waygarta 1. W trakcie spotkania odbędzie się kolejny pokaz fotografii podróżniczej. Tym razem swoje fotografie „Na bezdrożach pustyni Gobi” zaprezentują podróżnicy: ks. Maciej Gierula i Jerzy Dubielczyk. Omówimy także sprawy związane z najbliższym rajdem Klubu do źródeł Sanu. Odbędzie się on w sobotę 16 maja. Oprócz źródeł Sanu odwiedzimy także w tym dniu w Bieszczadach zabytkowe cerkwie: w Smolniku, Polanie i Polańczyku, a także zaporę na Jeziorze Solińskim. Zapraszamy.

Harnaś

(74)


30 IV 2009   Relacja z wiosennego rajdu rowerowego 

26 kwietnia b.r. działająca przy naszym Klubie Sekcja Rowerowa zorganizowała kolejny rajd na terenie Pogórza Dynowskiego i Pogórza Przemyskiego.

Grupa 8 rowerzystów wyruszyła z Przemyśla w kierunku Korytnik, a następnie urokliwą drogą gruntową wśród lasów do Krasic. Po minięciu kładki na Sanie i postoju w Olszanach, gdzie zwiedzono kościół w dawnej cerkwi, dalsza trasa biegła wzdłuż potoku do Bryliniec, miejscowości znanej z okazałej cerkwi na wzgórzu. Po drodze nie uszła również uwadze rowerzystów bryła neogotyckiego kościółka w Rokszycach. Powrót do Przemyśla przebiegał dróżkami leśnymi przez Zalesie i Prałkowce. Następna wycieczka rowerowa odbędzie się w pierwszej połowie maja.

Jan Paradysz

(73)


14 IV 2009   Wielki Piątek w Bieszczadach

Jak co roku, w Wielki Piątek wybraliśmy się na Drogę Krzyżową na Tarnicę (1346 m n.p.m.), najwyższy szczyt polskich Bieszczadów.

Tym razem, nasza grupa liczyła aż 106 osób. Pod przewodnictwem ks. prof. Kazimierza Bełcha tak liczna grupa przemyskich turystów wyruszyła z Mucznego przez Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.) i Przełęcz Goprowską na Tarnicę.

Po kilku godzinach marszu i dojściu do krzyża na szczycie Tarnicy wszyscy zeszli szlakiem do Wołosatego.

Harnaś

(72)


7 IV 2009   Relacja z rajdu Twierdza Przemyśl

Jak co roku uczestniczyliśmy w organizowanym przez nasz Oddział PTTK 41 już Ogólnopolskim Rajdzie „Twierdza Przemyśl”.

Nasz klub przygotował dwie z czterech rajdowych tras. 4 kwietnia na 13-kilometrową trasę wyruszyło z Fredropola 100 piechurów. Pokonali oni trasę przez Kormanice, Kniażyce, Grochowce, fort VI „Iwanowa Góra”, Wapielnicę (394 m n.p.m.) i Zielonkę na fort XVI „Zniesienie” w Przemyślu. Natomiast 15 klubowych rowerzystów przejechało 34-kilometrowa trasę z Przemyśla przez Dybawkę, fort VII „Prałkowce”, fort VI „Iwanowa Góra” i Zielonkę na Zniesienie.

Wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na turystycznym ognisku. W amfiteatrze na terenie fortu XVI „Zniesienie” odbył się także konkurs wiedzy o Twierdzy Przemyśl dla młodzieży, w którym zwyciężył jeden z najmłodszych członków naszego Klubu Krzysztof Śliwiński.

Harnaś

(71)


23 III 2009   Zaproszenie na Rajd Twierdza Przemyśl oraz Drogę Krzyżową na Tarnicę 

Nasz klubu organizuje tradycyjnie dwie z czterech tras odbywającego się 4 kwietnia 2009 r. 41. Ogólnopolskiego Rajdu „Twierdza Przemyśl”. 13-kilometrowa trasa piesza rozpocznie się we Fredropolu i poprowadzi przez Kormanice, Kniażyce, Grochowce, fort VI „Iwanowa Góra”, Wapielnicę (394 m n.p.m.) z fortem VIb „Lipnik”, fort 3 „Kruhel” i Zielonkę na fort XVI „Zniesienie” w Przemyślu, gdzie odbędzie się kończące rajd ognisko. 34-kilometrowa trasa rowerowa poprowadzi z Przemyśla przez Dybawkę, fort VII „Prałkowce”, fort VI „Iwanowa Góra” i Zielonkę na Zniesienie.

Natomiast w Wielki Piątek 10 kwietnia 2009 r. zapraszamy na wyjazd na Drogę Krzyżową na Tarnicę. Jej trasa będzie prowadziła z Mucznego przez Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.) i Przełęcz Goprowską na Tarnicę (1346 m n.p.m.), skąd zejdziemy do Wołosatego. Zainteresowani udziałem w Drodze Krzyżowej na Tarnicę powinni pamiętać o zabraniu w póki co zimowe ciągle Bieszczady odpowiedniego ubioru i obuwia.


Szczegółowe informacje i zapisy na obie imprezy w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ulicy Waygarta 3 w Przemyślu. Telefon 016 678 53 74.

Zapraszamy

(70)


23 III 2009   Wycieczka krajoznawcza na Kresy 

Na przestrzeni 7 lat naszej działalności odwiedzaliśmy już wielokrotnie przy okazji różnych rajdów dawne polskie miasta i miasteczka, które pozostały po II wojnie św. za naszą wschodnią granicą. 21 marca zainaugurowaliśmy serię wyjazdów pod nazwą „Kresy najbliższe”. Po przekroczeniu granicy w Medyce, co zajęło nam jedynie 3 godziny, dotarliśmy w 39-osobowym składzie wyboistą drogą przez Mościska i Sambor do Felsztyna.

W rodowej siedzibie Herburtów zwiedziliśmy obronny kościół gotycki z XVI wieku, służący obecnie jako cerkiew. Obok kościoła obejrzeliśmy także basztę obronną z XIV wieku, najstarszy zabytek w tej części ziemi przemyskiej. W Felsztynie zobaczyliśmy także pomnik Dobrego Wojaka Szwejka. Kolejnym celem naszej wycieczki był Chyrów.

Zwiedziliśmy tam, niestety tylko z zewnątrz, zdewastowane budynki dawnego słynnego konwiktu i gimnazjum jezuitów, jednej z najsłynniejszych i najlepszych szkół w przedwojennej Polsce. Przestronna kaplica, użytkowana i zdewastowana w czasach sowieckich przez Armię Czerwoną, została przekazana przez obecnych gospodarzy zaniedbanego Chyrowa cerkwi. Z Chyrowa dojechaliśmy do Tarnawy, gdzie w 1610 roku został zabity Stanisław Stadnicki słynny Diabeł Łańcucki. Z Tarnawy wyruszyliśmy już pieszo brnąc w śniegu na widoczną nawet z Przemyśla górę Herburt (559 m n.p.m.), na szczycie której znajdują się dobrze nam znane ruiny XVI-wiecznego zamku Herburtów.

Podczas najazdów chronili się w nim właściciele i mieszkańcy Dobromila atakowani przez m.in. Tatarów, Kozaków i Szwedów. W przeciwieństwie do nas nigdy nieudało im się jednak zdobyć zamku. Później zwiedziliśmy Dobromil, dawniej powiatowe, a obecnie niewielkie i zaniedbane miasteczko założone także przez Herburtów. Obejrzeliśmy tam niestety tylko z zewnątrz renesansowy kościół z II połowy XVI wieku, XVIII-wieczny ratusz oraz stojący przy nim pomnik Adama Mickiewicza.

Z Dobromila dojechaliśmy do Nowego Miasta, w którym zwiedziliśmy piękny gotycki kościół z 1512 roku, a później także zapomniany cmentarz żołnierski z I wojny światowej.

Ostatnią odwiedzoną przez nas miejscowością było dawne miasteczko Niżankowice. Zwiedziliśmy tam gotycki kościół z 1461 roku. Pomimo, że byliśmy tylko kilkanaście kilometrów od Przemyśla, musieliśmy jednak wracać do naszego miasta oczywiście naokoło przez jedyne czynne w tym rejonie przejście graniczne w Medyce.

W przyszłości nasz Klub będzie kontynuował wycieczki krajoznawcze na Kresy. Galeria zdjęć z rajdu.

Harnaś

(69)


5 III 2009   Zapraszamy na wycieczkę krajoznawczą na Kresy

Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza w dniu 21 marca na wycieczkę krajoznawczą „Kresy najbliższe”, która zainauguruje cykl wyjazdów na Kresy. W ciągu 7 lat działalności członkowie Klubu odwiedzali już wielokrotnie podczas rajdów dawne polskie miasta i miasteczka, które po II wojnie światowej pozostały za naszą wschodnią granicą.

Tym razem zachęcamy do udziału w wycieczce autokarowej po Ziemi Przemyskiej „Kresy najbliższe” na trasie: Przemyśl – Medyka – Nowe Miasto – Dobromil – Niżankowice – Chyrów – Felsztyn – Medyka – Przemyśl. Jeżeli starczy czasu odwiedzimy także po drodze Sambor i Mościska. Oprócz zwiedzania wybranych zabytkowych obiektów na trasie niewątpliwą atrakcją wycieczki będzie planowane wyjście piesze na górę Herburt (559 m n.p.m.) nad Dobromilem, na której znajdują się ruiny słynnego XVI-wiecznego zamku Herburtów.

Zapisy i wpisowe (35 zł członkowie Klubu, 45 zł pozostali uczestnicy) przyjmuje Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie Oddziału PTTK przy ulicy Waygarta 3 w Przemyślu do dnia 18 marca 2009 r.

W przypadku braku wystarczającej ilości chętnych odbędzie się zastępczy rajd w okolicach Dobromila z wyjściem na górę Herburt (559 m n.p.m.) i zwiedzaniem ruin zamku.

Zapraszamy

Harnaś

(68)


5 III 2009   Wracamy na fort XVI „Zniesienie” 
W sobotę 14 marca powracamy po zimowej przerwie na fort XVI „Zniesienie”. Będziemy tam kontynuowali akcję porządkowania fortu prowadzoną od marca 2006 roku głównie siłami członków naszego klubu.

Dotychczas w wyniku przeprowadzonych przez nasz Oddział PTTK prac wycięliśmy zakwalifikowane do usunięcia drzewa i samosiewy oraz oczyściliśmy znaczny fragment fortecznej fosy od strony Krzyża Zawierzenia i ulicy Przemysława. Zapraszamy do prac na forcie wszystkich, którym zależy na przywróceniu temu zabytkowemu fortowi należytego wyglądu. Zbiórka w sobotę 14 marca o godz. 9.30 na parkingu przy Krzyżu Zawierzenia na Zniesieniu.

Harnaś

(67)


24 II 2009   VII Urodziny Klubu w Bieszczadach 

Kolejny już raz świętowaliśmy urodziny naszego Klubu w schronisku na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. 21 lutego 2009 r. wyjechaliśmy przez Ustrzyki Dolne i Ustrzyki Górne na Przełęcz Wyżną, skąd wyszliśmy w 9-osobowym składzie na Połoninę Wetlińską (1232 m n.p.m.). Tam w schronisku u tradycyjnie gościnnych Dorotki i Lutka Pińczuka (dziękujemy) świętowaliśmy wspólnie już 7 urodziny naszego Klubu. R

ano mieliśmy okazję podziwiać w pełni zimową i bardzo słoneczną panoramę Bieszczadów. Po powrocie na przełęcz dotarliśmy do Cisnej, w której odwiedziliśmy m.in. cmentarz. Następnie z Cisnej pojechaliśmy jeszcze do Sanoka, skąd pozostał nam jeszcze powrót do Przemyśla.

Poniżej kilka fotografii wykonanych 21 i 22 lutego w Bieszczadach.

Fot. Dariusz Hop.

Harnaś
(66)


12 II 2009   Najbliższy rajd - VII Urodziny Klubu 

Kolejny raz wybieramy się świętować urodziny Klubu do schroniska na Połoninie Wetlińskiej u Lutka Pińczuka. Rajd odbędzie się 21 lutego 2009 r. na 12-kilometrowej trasie: Dwernik – Nasiczne – Brzegi Górne – Połonina Wetlińska (1232 m n.p.m.). Nocujemy w schronisku na Połoninie Wetlińskiej więc warto zabrać ze sobą śpiwory. Zapisy na rajd przyjmuje Beata w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego w siedzibie naszego Oddziału PTTK do 18 lutego 2009 r. Zapraszamy.

Harnaś
(65)


28 I 2009   Zmiana terminu najbliższego spotkania! 

Najbliższe spotkanie Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” odbędzie się w drugą środę miesiąca 11 lutego 2009 r. o godz. 18 w siedzibie Klubu przy ulicy Waygarta 1. Podczas spotkania odbędzie się kolejny pokaz fotografii krajoznawczej.

Zapraszamy!

(64)


26 I 2009   VII Zimowy Rajd na Kopystańkę

Już po raz siódmy wybraliśmy się wspólnie zimą na ulubioną górę niejednego klubowicza – Kopystańkę.

Niestety, również i w tym roku rajd był zimowy tylko z nazwy. Nienajlepsza pogoda nie zniechęciła 23 osób, które przez sześć godzin maszerowały w deszczu, śniegu i błocie.

Wyruszyliśmy z Birczy i maszerując przez Chomińskie (467 m n.p.m.), Łodzinkę i Posadę Rybotycką wyszliśmy na najwyższą górę Pogórza Przemyskiego.

Z Kopystańki (541 m n.p.m.) zeszliśmy czerwonym szlakiem do Bryliniec.

Harnaś
(63)


8 I 2009   VII Zimowy Rajd na Kopystańkę  


Już po raz siódmy wybieramy się wspólnie zimą na najwyższą górę Pogórza Przemyskiego Kopystańkę. Rajd odbędzie się 24 stycznia 2009 r. (w sobotę) na 19-kilometrowej trasie: Bircza – Chomińskie (467 m n.p.m.) – Łodzinka – Kopystańka (541 m n.p.m.) – Kopyśno – Brylińce. Zbiórka uczestników o godz. 7.45 na dworcu PKS w Przemyślu.

Harnaś

(62)


 Zobacz archiwum wiadomości z innych lat >>>