2011


 
 9 XII 2011   Relacja z grudniowego rajdu klubowego 

W sobotę 3 grudnia wyruszyliśmy w 26-osobowej grupie na ostatni w tym roku rajd klubowy. Ponad 20-kilometrową trasę rozpoczęliśmy przed Grąziową, z której zielonym szlakiem wyszliśmy na Pasmo Jamnej w pobliżu Kiczery (566 m n.p.m.). Następnie przez Trójcę, Łodzinkę i Wolę Korzeniecką dotarliśmy do Birczy.

 

Harnaś
(217)


 21 XI 2011   Zaproszenie na grudniowy rajd klubowy 

3 grudnia odbędzie się ostatni w tym roku rajd klubowy. W tym dniu wyruszymy na 21-kilometrową trasę z Grąziowej przez Kiczerę (566 m n.p.m.), Trójcę, Łodzinkę i Wolę Korzeniecką do Birczy. Zbiórka uczestników o godz. 7.35 na dworcu PKS w Przemyślu. Przypominam również, że w grudniu nie będzie spotkania klubowego.

(216)


 21 XI 2011   Relacja z listopadowego rajdu klubowego   

12 listopada pokonaliśmy w 12-osobowym składzie 24-kilometrową trasę z Babic przez Iskań, Załazek, Jasienicę Sufczyńską i Sufczynę do przystanku PKS Panieński Czub.

(215)
 


 10 XI 2011   Zaproszenie na listopadowy rajd klubowy 

Najbliższy rajd odbędzie się w sobotę 12 listopada na 24-kilometrowej trasie: Babice – Iskań – Załazek – Jasienica Sufczyńska – Sufczyna – Panieński Czub. Zbiórka uczestników o godz. 8.00 na przystanku busów przy ul. Czarnieckiego (obok dworca PKS). Zapraszamy!

(214)Galeria zdjęć z obchodów 75 lecia Przemyskiego Oddziału PTTK
 

 27 X 2011   Zaproszenie na listopadowe spotkanie klubowe i pokaz   fotografii

Najbliższe spotkanie klubowe odbędzie się w środę 9 listopada o godz. 18 w siedzibie Klubu. W związku z sugestiami klubowiczów na temat powtórzenia pokazu fotografii z tegorocznej klubowej Wyprawy Wysokogórskiej do Armenii (prezentowanego już 23 września w „Papryczkach”) zostanie on ponownie zaprezentowany podczas najbliższego spotkania. Zapraszamy!

(213)


 27 X 2011   Relacja z 46. Ogólnopolskiego Rajdu „Twierdza Przemyśl” 

22 października zorganizowaliśmy dwie z trzech tras 46. Ogólnopolskiego Rajdu „Twierdza Przemyśl”. W tym roku na 14-kilometrową trasę pieszą wyruszyła rekordowa w dziejach naszego Klubu liczba 198 uczestników. W pochmurnej aurze pokonaliśmy wspólnie trasę z Olszan przez górę Czerwin (404 m n.p.m.), fort VII „Prałkowce i Wapielnicę (394 m n.p.m.) do fortu XVI „Zniesienie” w Przemyślu. W tym samym czasie 11 cyklistów wyruszyło na 28-kilometrową trasę rowerową z Przemyśla przez Krówniki, Jaksmanice, Łuczyce, Grochowce, Wapielnicę (394 m n.p.m.) i Zielonkę do fortu XVI „Zniesienie”, gdzie odbyło się rajdowe ognisko. Poniżej kilka fotografii z rajdowych tras.

Galeria zdjęć z rajdu

Harnaś
(213)


 20 X 2011   Zaproszenie na 46. Ogólnopolski Rajd „Twierdza Przemyśl” 

W najbliższą sobotę (22 października) nasz Klub organizuje dwie z trzech tras 46. Ogólnopolskiego Rajdu „Twierdza Przemyśl”. 14-kilometrowa trasa piesza rozpocznie się w Olszanach i poprowadzi przez górę Czerwin (404 m n.p.m.), fort VII „Prałkowce i Wapielnicę (394 m n.p.m.) do fortu XVI „Zniesienie”. Zbiórka uczestników o godz. 9.30 przy ul. Czarnieckiego (obok dworca PKS). Natomiast nasi cykliści wyruszą na 28-kilometrową trasę rowerową z Przemyśla przez Krówniki, Jaksmanice, Łuczyce, Grochowce, Wapielnicę (394 m n.p.m.) i Zielonkę do fortu XVI „Zniesienie”, gdzie odbędzie się rajdowe ognisko. Zbiórka o godz. 12 na placu Orląt Przemyskich. Zapraszamy!

Harnaś
(212)


 20 X 2011   Relacja z XI Ogólnopolskiego Rajdu Turystycznego im. dr M. Orłowicza

Jak co roku, wrześniowy rajd był połączony z obchodami Światowego Dnia Turystyki, których współorganizatorem był nasz Oddział PTTK. Zainaugurował je już w piątek (23 września) pokaz fotografii podróżniczej (m.in. z naszej tegorocznej Wyprawy Wysokogórskiej do Armenii). W sobotę (24 września) wyruszyliśmy na rajd. Na 12-kilometrową trasę pieszą z Kosienic przez Batycze, Orzechowce i Duńkowiczki wyruszyło aż 89 piechurów. Natomiast na 50-kilometrową trasę rowerową wyjechało aż 32 cyklistów. Wszyscy uczestnicy imprezy spotkali się na forcie XII „Werner” w Żurawicy. Nasz klub otrzymał tam specjalny dyplom Prezydenta Miasta Przemyśla (o czym więcej wkrótce). Rajd i tegoroczne święto turystyki zakończyła biesiada na terenie fortu. Poniżej kilka zdjęć z imprezy.

Harnaś
(211)


 16 IX 2011   Światowy Dzień Turystyki 

Światowy Dzień Turystyki
Przemyśl 23 – 24 września 2011

23 września
 

godz. 11.00 Konferencja nt. „Szlakiem dziedzictwa kulturowego Przemyśl – Humenne” (Hotel „Gromada” )
 

godz. 15.00 Uroczyste otwarcie „Miejskiego Szlaku Spacerowego” (start spod Hotelu „Gromada”)
 

godz. 19.00 Pokaz fotografii podróżniczej (Pizzeria Papryczki. Wyb. J. Piłsudskiego 7)
Dariusz Hop „Armenia – mały kraj wielkich gór”, Grzegorz Karnas „Cykliści na Madagaskar” oraz „Za kołem podbiegunowym”

24 września

XI Ogólnopolski Rajd Turystyczny im. Dr M. Orłowicza Orłowicza
9 Jesienne Manewry Szwejkowskie „O chustę rezerwisty Józefa Szwejka”
Szwejkowski spływ kajakowy na trasie Przemyśl - Wyszatyce

Godz. 17.00 – 22.00 Biesiada turystyczna na forcie XII „Werner” w Żurawicy

Uhonorowanie przez Prezydenta Miasta „zasłużonych w turystyce”
Gry i zabawy forteczne (ścianka wspinaczkowa, strzelnica paintballowa) oraz degustacje przysmaków z kuchni fortecznej

Godz. 17.30 Zespół muzyczny z Humennego
„ZUMBA
„HAMBAWENAH”

Organizator: Urząd Miejski w Przemyślu, www.przemysl.pl, Oddział PTTK im. Dr M. Orłowicza w Przemyślu, Tel. 678 53 74

(210)


 16 IX 2011   Zawieźliśmy dary dla Polaków w Dobromilu 

3 września sfinalizowaliśmy prowadzoną przez nas od kilku miesięcy akcję zbiórki darów dla Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu naszych klubowiczów, a także osób niezwiązanych z PTTK, udało się zebrać 50 worków nowej i używanej odzieży, 25 pudełek książek, 50 kompletów przyborów szkolnych i 200 maskotek oraz innych zabawek, rower i środki czystości.

Po zapakowaniu pełnego busa (waga darów przewyższała tonę) wyruszyliśmy z koordynującą akcją Edytą Żurawską i naszym kierowcą Zbyszkiem do Medyki. Po dłuższych pertraktacjach z ukraińskimi pogranicznikami, którzy początkowo nie chcieli nas wpuścić z transportem darów, dotarliśmy kiepskimi drogami do Nowego Miasta. W zabytkowym kościele spotkaliśmy księdza proboszcza i dwóch ministrantów, którym przekazaliśmy część przyborów szkolnych. W końcu, po 6 godzinach od wyjazdu, dotarliśmy do oddalonego w linii prostej 30 km od Przemyśla Dobromila. W tym czasie przez otwarte w tym dniu prowizoryczne przejście graniczne w Malhowicach dotarł do Dobromila także Piotrek „Hucuł” Tadla, który pomógł nam z miejscowym księdzem proboszczem przy rozładunku. Wszystkie zebrane dary przekazaliśmy właśnie księdzu proboszczowi. Zajmie się on ich dystrybucją pomiędzy najbardziej potrzebującymi pomocy polskimi rodzinami z Dobromila, Chyrowa, Niżankowic i innych miejscowości.

 

Za naszym pośrednictwem sympatyczny, młody kapłan dziękuje wszystkim za ofiarowane dary, które na pewno bardzo się przydadzą mieszkającym za granicą Polakom, delikatnie mówiąc nie rozpieszczanym przez ukraińskie władze i zapomnianym przez rządzących naszym krajem. Ze swojej strony dziękuję osobom, które ofiarowały dary oraz klubowiczom zaangażowanym w ich sortowanie i pakowanie: Edycie Żurawskiej, Magdalenie Iliaszewicz, Katarzynie Kowalczyk, Marcie Seńków, Krystynie Łabie, Zbigniewowi Walczyszynowi, Leszkowi Melsztyńskiemu, Tomaszowi Sykale, memu bratu Grzegorzowi i jego żonie Beacie oraz Piotrkowi „Hucułowi”.

Harnaś
(209)


 16 IX 2011   Relacja z rodzinnej wycieczki rowerowej 

W sobotę 3 września odbyła się rodzinna wycieczka rowerowa ,,Pożegnanie wakacji”. Przemyscy cykliści stawili się na starcie na placu Orląt Przemyskich, pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Z uwagi na dużą liczbę uczestników (27 kolarzy), wyruszyli oni w kierunku Malhowic w dwóch grupach. Tam plan wycieczki uległ zmianie. Wykorzystując możliwość wyjazdu na Ukrainę w ramach „Europejskich dni dobrosąsiedztwa” część uczestników udała się do Niżankowic. Odprawa paszportowa tam i z powrotem odbyła się błyskawicznie, dzięki czemu można było poświęcić więcej czasu na zwiedzanie tej przygranicznej miejscowości.

 

Dalsza trasa przebiegała zgodnie z planem przez Stanisławczyk, Łuczyce i Jaksmanice do fortu XV „Borek”, gdzie urządzono postój połączony z jego zwiedzaniem. Następnie kierując się na Siedliska i Krówniki, po przejechaniu 46 km, cykliści dotarli do mety w Przemyślu. Była to udana i ciekawa wycieczka krajoznawcza.

Jan Paradysz
(208)


 2 IX 2011   Zaproszenie na rodzinną wycieczkę rowerową ,,Pożegnanie wakacji”

Sekcja Rowerowa naszego Klubu organizuje w sobotę 3 września wycieczkę rowerową na 42-kilometrowej trasie: Przemyśl – Hermanowice – Malhowice – Stanisławczyk – Rożubowice – Łuczyce – Jaksmanice – fort I „Salis Soglio” – fort XV „Borek” – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 9.45 na placu Orląt Przemyskich. Zapraszamy!

(207)


 2 IX 2011   Relacja z rajdu na Paraszkę 

W sobotę 27 sierpnia wyruszyliśmy nad ranem w pięcioosobowym składzie do Medyki i dalej do Lwowa. Stąd dojechaliśmy pociągiem do Skolego. Tu rozpoczęliśmy trwające blisko 4 godziny podejście w upale przez ten fragment Bieszczadów Wschodnich. W końcu weszliśmy na najwyższy szczyt Beskidów Skolskich – Paraszkę (1268 m n.p.m.). Resztę dnia zajął nam powrót do Skolego i dalej do Lwowa. Do Przemyśla dotarliśmy już późno w nocy. Poniżej kilka fotografii z wyjazdu na Praszkę.

 

Galeria zdjęć z rajdu.

Harnaś
(206)


 24 VIII 2011   Informacja o najbliższym rajdzie klubowym 

Zamiast na Świdowiec, jedziemy na najwyższy szczyt Beskidów Skolskich – Paraszkę (1268 m n.p.m.). Wyjazd 27 sierpnia (w sobotę) o godz. 4.00 z przystanku MZK na ulicy Wilsona, następnie przejazd przez Medykę i Lwów do Skolego. Zapraszamy!

(205)


 24 VIII 2011   Relacja z 60. Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy 

W dniach od 13 do 19 sierpnia dwóch przemyskich cyklistów: Piotrek i Janek wzięło udział w 60. Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy w Staszowie.

 

W sobotę 13 sierpnia na trasie dojazdu na zlot zwiedzili Park Historyczny w miejscowości Blizne, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy testowali broń rakietową V1 i V2. Dalej, jadąc na nocleg do Baranowa Sandomierskiego, zwiedzili urocze zamki w Rzemieniu i Przecławiu. Do Staszowa dotarli następnego dnia w godzinach rannych, aby wziąć udział w ceremonii rozpoczęcia Zlotu oraz w paradzie kolarskiej do Rytwian.

  

Podczas trwania zlotu jeździli trasami zaproponowanymi przez organizatora, a popołudniami, po powrocie z wycieczki, zażywali kąpieli w pobliskim zalewie ,,Golejów”, gdzie ulokowana była baza imprezy kolarskiej. Codziennie ponad 400 cyklistów przemierzało w grupach, zazwyczaj leśnymi drogami, malownicze zakątki województwa świętokrzyskiego. Poznawali bogatą historię i piękne krajobrazy, jak chociażby: zamek w Ujeździe, średniowieczną zabudowę Szydłowa, Opatowa i Sandomierza, zabytki Staszowa i Stopnicy, miasteczko Pacanów, zalew Hańcza i wiele innych miejsc ciekawych krajoznawczo.

 Trasy przejazdu prowadziły pętlami i były tak pomyślane, że w każdej chwili można było skrócić wycieczkę. Nasi cykliści wybierali warianty najdłuższe liczące ok. 100 km dziennie. Wieczorami odbywały się prelekcje krajoznawcze, spotkania z ciekawymi ludźmi lub konkursy piosenki turystycznej. Podczas ceremonii zakończenia tej udanej imprezy turystycznej Piotrek otrzymał z rąk Przewodniczącego Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK - Waldemara Wieczorkowskiego złotą ,,Kolarską Odznakę Turystyczną” i odznakę ,,Szlakami Zamków w Polsce” w stopniu brązowym. Podczas trwania zlotu pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło. Należy docenić duży wkład pracy organizatora, Oddziału PTTK w Staszowie, w przygotowanie i prowadzenie tej ciekawej imprezy kolarskiej. Poniżej kilka fotek z trasy.

Jan Paradysz
(204)


 24 VIII 2011   Relacja z klubowej wycieczki rowerowej 

W niedzielę 7 sierpnia odbyła się kolejna rodzinna wycieczka rowerowa, w której uczestniczyło 10 cyklistów.

Celem wycieczki było zwiedzenie farmy wiatrowej. Jadąc przez osiedle Rycerskie i Lipowicę rowerzyści dotarli do Ujkowic, a następnie Batycz. Tam skończył się asfalt i dalszą trasę do Hnatkowic kontynuowali drogą gruntową. Za wsią, kolarze podjeżdżając stromym podjazdem, osiągnęli wzniesienie, na którym ulokowano farmę. Jadąc obok kolejnych masztów mieli okazję podziwiać rozległy widok na malownicze Pogórze Dynowskie. Dalsza trasa prowadziła w pobliżu fortu XI „Duńkowiczki”. Jadąc drogą forteczną dotarli do mety w Przemyślu, gdzie nastąpiło zakończenie wycieczki.

Jan Paradysz
(203)


 24 VIII 2011   Relacja z wycieczki na Kopystańkę 

W dniu 5 sierpnia dwóch cyklistów naszego klubu wzorem kolegów i koleżanek piechurów postanowiło podjeżdżając od strony Rybotycz zdobyć na rowerach najwyższe wzniesienie Pogórza Przemyskiego – Kopystańkę.

Udało im się, chociaż było ciężko i miejscami musieli podprowadzać rowery z uwagi na błoto i zarośnięty szlak. Ich trud został wynagrodzony pięknymi widokami Pogórza. Jednym słowem było warto.

Jan Paradysz
(202)


 17 VIII 2011   Informacja na temat wyjazdu na Połoninę Czarną
i Świdowiec 

Planowany w tym miesiącu kolejny nasz wyjazd w Karpaty Wschodnie odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia. Spotkanie organizacyjne w sprawie wyjazdu odbędzie się w poniedziałek (22 sierpnia) o godz. 18 w siedzibie Klubu Górskiego „Karpaty” przy ul. Waygarta 1. Zapraszamy!

(201)


 16 VIII 2011   Relacja z rajdu rowerowego do rezerwatu przyrody „Broduszurki”.

W sobotę 23 lipca na starcie rajdu do rezerwatu przyrody ,,Broduszurki” stawiło się 10 klubowych cyklistów.

Jadąc w kierunku zachodnim mijali kolejno: Wapowce, Krzywczę i Babice, gdzie w punkcie widokowym na dolinę Sanu zatrzymali się na odpoczynek. Następnie, po pokonaniu kulminacji Góry Babickiej, długim i szybkim zjazdem osiągnęli Dubiecko. Zwiedzili tam odrestaurowany zamek Krasickich i niedawno odnowioną cerkiew, pełniącą obecnie funkcję galerii sztuki. Stąd było już blisko do rezerwatu przyrody o charakterze torfowiskowym ,,Broduszurki”. Po zwiedzeniu tego interesującego przyrodniczo obiektu krajoznawczego udali się w drogę powrotną wzdłuż prawego brzegu Sanu. Po drodze, w Chyrzynce, Chołowicach i Mielnowie mieli okazję podziwiać architekturę zabytkowych cerkwi. Po przejechaniu w tym dniu 83 km dotarli do mety w Przemyślu, gdzie nastąpiło zakończenie rajdu. W tym dniu pogoda dopisała, a zdaniem uczestników była to bardzo udana i ciekawa krajoznawczo impreza rowerowa.

Jan Paradysz
(200)


 11 VIII 2011   II Przemyska Wyprawa Wysokogórska 2011 c.d.:

Po przejechaniu tysięcy kilometrów, wdrapaniu się na prawie czterotysięczny szczyt Aragats, pokonaniu kolejnych tysięcy kilometrów, przekroczeniu 9 granic międzypaństwowych nasi podróżnicy... utknęli niemal u wrót Przemyśla. Po szesnastu dniach wyprawy przeżywają właśnie najbardziej ekstremalną przygodę, której nie zafundowała im ani Armenia, Turcja, Bułgaria czy Rumunia. Stoją stłoczeni w leju na przejściu graniczącym naszą Najjaśniejszą z Rzeczypospolitych z Republiką Wschodnich Braci Naszych Słowiańskich a za kompanów mają tłuszczę drobnych przemytników. Ci którzy trzymają za nich kciuki i oczekują z chlebem, solą i napitkami (nie)gazowanymi na ich powrót będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ewentualnie spożyć dobra te sami, by ku zmarnowaniu nie poszły, bo szanse są niewielkie, aby szybko opuścili to graniczne przedpiekle. Krótki telefon od Harnasia mówi wszystko: "ta joj, toż to syf jakiego na żadnej wyprawie nie doświadczyliśmy".

Przemas
(199)


 9 VIII 2011   II Przemyska Wyprawa Wysokogórska 2011 c.d.:

Chłopaki wracają z wyprawy. Po ponownym przejechaniu, ponoć nie bez przygód, całej Gruzji, dotarli w niedzielę do czarującego Stambułu, następnie przez Bułgarię, pokonują Rumunię i dziś pozdrawiają z Bukaresztu. Czekamy więc na powrót, zdjęcia i opowieści z wyprawy.

Przemas
(198)


 3 VIII 2011   II Przemyska Wyprawa Wysokogórska 2011 c.d.:

Harnaś z Hucułem nadają ze szczytu Aragats:

"Meldujemy o zdobyciu południowego szczytu Aragats (3879 m n.p.m.). Północny raczej sobie darujemy, bo okazało sie ma miejscu, że bez super szczęścia i lepszego sprzętu nie ma szans. No chyba, że chcecie mieć szybko nowego prezesa :) W niedzielę wieczorem powinniśmy dotrzeć do Stambułu. Harnaś."

Uwaga! W związku z trwająca wyprawą sierpniowe spotkanie klubowe jest odwołane a rajd na Świdowiec odbędzie się w terminie późniejszym niż zaplanowano.

Przemas
(197)


 2 VIII 2011   II Przemyska Wyprawa Wysokogórska 2011 c.d.:

Nasi podróżnicy pozdrawiają z 3200 m n.p.m.:

"Dotarliśmy szczęśliwie przez piękną Gruzję do jeszcze bardziej fantastycznej Armenii. Jesteśmy pod celem naszej wyprawy – Aragats.

Dziwna jest to góra, wygasły wulkan bez wyraźnej kulminacji, jak Elbrus, czy leżący obecnie już po tureckiej stronie i dosłownie powalający na kolana Ararat, który widać m.in. ze stolicy kraju Erewania (już myślę jakby tu jak najszybciej się z nim spróbować). Nasza Góra ma pośrodku ogromny krater, a na około niego strzela w niebo kilka jej wierzchołków. Spróbujemy pójść z „Hucułem” oczywiście na najwyższy, postrzępiony, północny (4090 m n.p.m.). Tak to mniej więcej bardzo delikatnie wygląda na fotce z dołu. Harnaś"

Przemas
(196)


 1 VIII 2011   II Przemyska Wyprawa Wysokogórska 2011 c.d.:

Dzisiaj króciutkie info z wyprawy naszych chłopaków. Jako że trafili na armeńskie wesele w Erewaniu (domyślacie się pewnie, że w związku z tym nie mogą odnaleźć ni pionu ni poziomu), więc informuję tylko, że po przybyciu do Batumi przejechali w upale całą Gruzję i przez Tibilisi dotarli wczoraj do Erewania. My tu zaliczamy wyjątkowe deszczowe i ponure lato, a nasze dzielne chłopaki natrafili na ponoć rekordowe upały w Armenii. Gdy tylko dojdą do siebie po niespodziewanym weselisku rozpoczną atak na górę Aragats.

Przemas
(195)


 27 VII 2011   II Przemyska Wyprawa Wysokogórska 2011

W związku z Waszymi pytaniami dotyczącymi naszej lipcowej, a tak naprawdę lipcowo-sierpniowej, Wyprawy Wysokogórskiej donoszę, że właśnie się ona zaczęła. Dzięki czuwającemu w Przemyślu bez zasłużonego urlopu Przemasowi, będę (w miarę możliwości i… zasięgu) słał zainteresowanym, co jakiś czas krótkie informacje na temat wyprawy.

Póki co, dotarliśmy z „Hucułem” 27 lipca rano po całonocnej jeździe autobusem ze Lwowa do Odessy. Jesteśmy już zaokrętowani na statku „Greinswald”, który za kilka dni powinien przybić wraz z nami do brzegu Gruzji.

Tak naprawdę to jesteśmy tylko skromnym dodatkiem do przemierzającej całe Morze Czarne wielotonowej masy wypełnionych wagonów kolejowych, tirów i kontenerów (zastanawiamy się właśnie wylegując się na kalimatach na pokładzie, jakim cudem to wszystko unosi się wraz z nami na powierzchni wody :). Mamy nadzieję, że odezwiemy się za jakiś czas już z azjatyckiego brzegu Czernowo Morja. A to nasz, jak mówi nasza załoga, karjabl.

Harnaś
(194)


 7 VII 2011   Zaproszenie na rajd rowerowy do rezerwatu przyrody ,,Brodoszurki” 

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK ,,Karpaty” w Przemyślu zaprasza na rajd, który odbędzie się 23 lipca (w sobotę) na trudnej, około 85-kilometrowej trasie: Przemyśl – Babice – Dubiecko – rezerwat „Brodoszurki” – Wybrzeże – Bachów – Chyrzyna – Krasiczyn – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 8.20 na placu Orląt Przemyskich.
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu na rowerze. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie. Wymagane jest dobre przygotowanie fizyczne. Udział w imprezie należy zgłosić w biurze naszego Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel. 16 678 53 74, lub bezpośrednio przed wyjazdem na trasę u kierownika rajdu. Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę. Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie. Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację ), napój, suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Organizator zachęca do jeżdżenia na rowerze w kasku kolarskim. Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne, ok. 15 km/h. Zapraszamy!

(193)


 5 VII 2011   

Informujemy, że lipcowe spotkanie klubowe zostaje odwołane.

(192)


 5 VII 2011   Relacja z wycieczki rowerowej ,,Znana i nieznana Ziemia Przemyska”

W sobotę 2 lipca pogoda nie zachęcała do planowania dłuższych wyjazdów, było pochmurno i zimno. Mimo tego na starcie wycieczki rowerowej stawiło się 11 cyklistów.

Po opuszczeniu Przemyśla udali się oni przez Wapowce do Korytnik, gdzie odwiedzili obelisk poświęcony jeńcom, ofiarom I wojny światowej. Dalsza trasa wycieczki prowadziła ścieżką pomiędzy polami, a następnie duktem leśnym do Krasic. Po przekroczeniu Sanu mostem wiszącym, jadąc wzdłuż dawnych ośrodków wypoczynkowych przemyskich zakładów pracy, dotarli do Krzeczkowej. Na podjeździe do nieczynnego kamieniołomu kolarzy dopadł deszcz, który z różnym nasileniem towarzyszył im do mety w Przemyślu. Po obejrzeniu imponującego ,,Muru Krzeczkowskiego”, obrazującego budowę geologiczną Pogórza, zwaną fliszem karpackim, miłośnicy podróży rowerowych udali się w powrotną drogę, niestety przy padającym wciąż deszczu. Pomimo niesprzyjającej aury, była to udana i ciekawa pod względem krajoznawczym wycieczka rowerowa.

Jan Paradysz
(191)


 29 VI 2011   Relacja z IX Ogólnopolskiego Rajdu Karpackiego 

W dniach od 23 do 26 czerwca zorganizowaliśmy już po raz dziewiąty rajd prowadzący Głównym Szlakiem Beskidzkim łączącym Ustroń w Beskidzie Śląskim z Wołosatem w Bieszczadach.

Po przejściu w ubiegłych latach z Wołosatego do Rabki w tym roku przyszedł czas na najwyższe na całym szlaku Pasmo Babiogórskie. Po przyjeździe późną porą ze względu na awarię naszego transportu do Zawoi i noclegu, wyruszyliśmy w piątek rano w 16-osobowym składzie przez Zawoję Czatożę. Po dotarciu do czerwonego szlaku zatrzymaliśmy się dalej przy nowym schronisku na Markowych Szczawinach, które jest już zupełnie innym miejscem niż dawniej.

Później przyszła kolej na Babią Górę (1725 m n.p.m.). Dalszy ciąg 20-kilometrowej trasy wiódł w tym dniu przez m.in. Przełęcz Krowiarki i Policę (1369 m n.p.m.) do schroniska na Hali Krupowej. Trasa była tym bardziej trudna, że w jej końcowym odcinku spotkała nas ulewa. Po kolejnym noclegu wyruszyliśmy w sobotę rano początkowo przy bardzo ograniczonej widoczności na długą, 30-kilometrową trasę.

Po drodze musieliśmy jeszcze pokonać rzekę Skawę i dotarliśmy do Jordanowa, by już w skromniejszym składzie kontynuować marsz do Rabki. Szczególne brawa należą się Edycie, Staszkowi, „Hucułowi”, Tomkowi, Jurkowi i „Hieronimowi”, którzy w ciągu dwóch dni przeszli całą 50-kilometrową trasę.

Harnaś
(190)


 29 VI 2011   X Noc na Kopystańce 

17 czerwca 4 klubowiczów wybrało się już po raz dziesiąty z rzędu na klubową Noc na Kopystańce.

Po dotarciu z Rybotycz do Kopyśna nastąpiło nocne wejście na najwyższy punkt Pogórza Przemyskiego. Następnego dnia uczestnicy tej najstarszej klubowej imprezy wrócili żółtym szlakiem do doliny Wiaru.

(189)


 29 VI 2011   Relacja z wycieczki rowerowej do Starzawy 

W sobotę 18 czerwca 15 entuzjastów aktywnego wypoczynku na rowerach spotkało się na placu Orląt Przemyskich, aby wyruszyć na kolejny klubowy rajd rowerowy zorganizowany w ramach akcji ,,Polska na rowery”.

Trasa wycieczki prowadziła do rezerwatu przyrody ,,Starzawa”. Pierwszym etapem podróży były Wyszatyce, gdzie cykliści przeprawili się promem na drugą stronę Sanu. Jadąc wśród pól, a następnie wzdłuż zbiornika wodnego po żwirowni osiągnęli Torki. Dalej, w Lesznie zwiedzili zabytkowy kościół usytuowany na V szlaku architektury drewnianej. Po dotarciu do tamy na Wiszni w Starzawie kolarze zrobili sobie dłuższą przerwę na odpoczynek.

Jazda rowerem w rezerwacie, wzdłuż kanału doprowadzającego wodę do stawów rybnych, dostarczyła uczestnikom wiele przyjemności. W drodze powrotnej, w pobliżu Chałupek Dusowskich, czekała na nich niespodzianka w postaci przejazdu przez ogromny skład materiałów budowlanych do budowy autostrady. Po przekroczeniu Sanu wiszącą kładką, skierowali się do Walawy, a następnie drogą polną dotarli do Żurawicy i asfaltem do Przemyśla.

Jan Paradysz
(188)


 14 VI 2011   Informacja o czerwcowych i lipcowych klubowych rajdach rowerowych oraz 60. Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy.

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” zaprasza na kolejny rajd z cyklu „Spotkania z przyrodą”. Rajd rowerowy odbędzie się w sobotę 18 czerwca na 65-kilometrowej trasie: Przemyśl – Wyszatyce – Torki – Leszno – Starzawa – Nakło – Chałupki Dusowskie – Niziny – Walawa – Buszkowice – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 9 na placu Orląt Przemyskich.


Natomiast w sobotę 2 lipca odbędzie się kolejny klubowy rajd rowerowy z cyklu ,,Znana i nieznana Ziemia Przemyska” na dość trudnej 57-kilometrowej trasie: Przemyśl – Korytniki – Krasice – Olszany – Krzeczkowa – Mur Krzeczkowski – Olszany – Zalesie – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 9 na placu Orląt Przemyskich. Zapisy na wymienione rajdy będą przyjmowane w biurze Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3, tel.16 678 53 74 lub bezpośrednio przed wyjazdem na trasę u kierownika rajdu. Ponadto w miesiącu lipcu zostanie zorganizowana jeszcze jedna klubowa wycieczka rowerowa, której termin i trasa zostaną wkrótce podane w aktualnościach klubowych.


Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” organizuje również wyjazd na 60. Centralny Zlot Turystów Kolarzy do Staszowa, który odbędzie się w terminie od 13 do 19 sierpnia 2011 r. Program imprezy: 13 sierpnia – przejazd pociągiem do stacji Sędziszów Małopolski, następnie rowerami do Baranowa Sandomierskiego na nocleg. 14 – 18 sierpnia – przejazd rowerami do Staszowa, udział w zlocie, przejazd trasami zlotu. 19 sierpnia – przejazd rowerami do Stalowej Woli, następnie powrót pociągiem do Przemyśla. Informacje o zlocie są zamieszczone na stronie internetowej: www.60zlot.ayz.pl.

Zapisy na wyjazd i informacje u Jana Paradysza, nr tel. 693 920 434 lub 16 670 13 94 po godz. 18. Zapraszamy!

 

Jan Paradysz
(187)


 9 VI 2011   Relacja z XXI Ogólnopolskiego Rajdu Pątniczego im. Jana Pawła II 

W sobotę 4 czerwca 19 osób wybrało się na 15-kilometrową klubową trasę pieszą. Wyruszyliśmy z Bryliniec idąc dalej przez Koniuszą, Gruszową i Huwniki. Po dotarciu na Kalwarię Pacławską i dłuższej przerwie zeszliśmy następnie do Nowosiółek Dydyńskich.

Natomiast w niedzielę 5 czerwca na rajd wyruszyło naszych 14 klubowych cyklistów. Pokonali oni w tym dniu na rowerach 60-kilometrową trasę prowadzącą przez Hermanowice, Młodowice, Aksmanice, Koniuszą, Huwniki, Sierakośce, Fredropol i Kormanice do Przemyśla. Uczestnicy wszystkich rajdowych tras spotkali się na placu Niepodległości przy pomniku papieża Jana Pawła II, gdzie oprócz rajdowych odznak otrzymali także kremówki.

 

Harnaś
(186)


 2 VI 2011   Zaproszenie na czerwcowe imprezy klubowe 

5 i 6 czerwca odbędzie się XXI Ogólnopolski Rajd Pątniczy im. Jana Pawła II. Nasz Klub organizuje trzy z czterech rajdowych tras. Trasa piesza odbędzie się w sobotę (zbiórka o godz. 7.10 na przystanku MZK przy ul. Jagiellońskiej od strony Mostu Kamiennego). Wyruszymy stąd kursowym autobusem PKS na 15-kilometrową trasę z Bryliniec przez Koniuszą, Gruszową, Huwniki i Kalwarię Pacławską do Nowosiółek Dydyńskich. Natomiast w niedzielę na trasę z Aksmanic przez Koniuszą do Kalwarii Pacławskiej wyrusza nasza sekcja konna. Zbiórka uczestników z własnymi końmi o godz. 8.45 w Kłokowicach przy Stajni Piorun. W tym samym dniu na swoją 60-kilometrową trasę wyruszą także nasi klubowi cykliści. Pokonają oni trasę przez Hermanowice, Młodowice, Aksmanice, Koniuszą, Huwniki, Sierakośce, Fredropol i Pikulice do Przemyśla. Zbiórka uczestników o godz. 11.45 przy pomniku Orląt Przemyskich.


Noc z 17 na 18 czerwca spędzimy już po raz dziesiąty na Kopystańce. Wyjazd o godz. 19.30 autobusem PKS do Rybotycz, a następnie wejście na najwyższy punkt Pogórza Przemyskiego.
18 czerwca odbędzie się kolejna wycieczka rowerowa na 65-kilometrowej trasie przez Wyszatyce, Torki, Nakło, Starzawę, Stubno, Niziny i Walawę do Przemyśla. Zbiórka uczestników o godz. 9 przy pomniku Orląt Przemyskich.


W dniach od 23 do 26 czerwca organizujemy IX Ogólnopolski Rajd Karpacki. W jego trakcie pokonamy wspólnie kolejny odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego (za nami już Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki i Gorce). Po noclegu w Zawoi wyruszymy w piątek 24 czerwca na ponad 20-kilometrową trasę przez Babią Górę (1725 m n.p.m.), Przełęcz Krowiarki (1012 m n.p.m.) i Policę (1369 m n.p.m.) do schroniska na Hali Krupowej. W sobotę 25 czerwca pokonamy ponad 30-kilometrową trasę przez Jordanów do Rabki. W związku z koniecznością wcześniejszego zarezerwowania noclegów zapisy na ten rajd będą przyjmowane tylko do 6 czerwca!

Zapisy na wszystkie wymienione wyżej imprezy są przyjmowane w Biurze Turystycznym PTTK w siedzibie naszego Oddziału przy ul. Waygarta 3 w Przemyślu.

Harnaś
(185)


(184)


 25 V 2011   Kamuła zdobyta 

21 maja wybraliśmy się na rajd, którego celem było wejście na najwyższy „szczyt” pomiędzy Karpatami i Uralem.

Ten najwyższy punkt wielkiej Niziny Wschodnioeuropejskiej, obejmującej terytorium niemal całej Ukrainy (bez Karpat, Zakarpacia i Gór Krymskich), całą Białoruś, Litwę, Łotwę i Estonię oraz większość europejskiej części Rosji, postanowiło zdobyć w tym dniu 11 klubowiczów.

Jadąc przez Lwów dotarliśmy do położonego na Wyżynie Wołyńsko-Podolskiej Romanowa. Pierwszym punktem zdobytym w paśmie Gołogór był samotny ostaniec na terenie Rezerwatu Romanowskiego. Następnie wybraliśmy się na pobliską, położoną wyżej i najwyższą pomiędzy Karpatami i Uralem Kamułę (471 m n.p.m.). Odgłosy nadchodzącej burzy przyśpieszyły nasz powrót z wierzchołka do Romanowa.

 

Kolejnym etapem naszej podróży było miasteczko Bóbrka. Zwiedziliśmy tam m.in. XVII-wieczny kościół stojący na miejscu starszej świątyni ufundowanej przez słynnego rycerza Zawiszę Czarnego. W Bóbrce odwiedziliśmy także miejscowy cmentarz z interesującymi nagrobkami.

Ostatnim celem były ruiny słynnego zamku w Starym Siole. Aby obejść mury XVII-wiecznego zamku, który był ponoć największą budowlą na dawnej Rusi Czerwonej, trzeba było przejść pół kilometra. Ze Starego Sioła pozostał nam powrót przez Lwów i Medykę do Przemyśla.

Harnaś

(183)


 25 V 2011   Relacja z rajdu rowerowego ,,Spotkania z przyrodą” 

21 maja 2011 odbyła się wycieczka rowerowa po atrakcyjnych przyrodniczo zakątkach Ziemi Przemyskiej. Na starcie, w słoneczny poranek stawiło się 12 cyklistów.

Początkowo trasa biegła w kierunku zachodnim, a po opuszczeniu asfaltu w Bełwinie, cyklistów przez kolejne ponad 30 km prowadziły leśne dukty. Jadąc w upale, po osiągnięciu Średniej, kolarze odwiedzili starożytne kurhany sprzed 5000 lat.

Dalsza trasa wycieczki prowadziła przez Kwietniówkę do Woli Węgierskiej. Następnie po minięciu górującego nad terenem grodziska Borusz cykliści dotarli do Łętowni, a następnie do Przemyśla. Podczas całej trasy znakomicie spisał się Damian, który pomimo młodego wieku znakomicie podołał trudom wycieczki.

Jan Paradysz

(182)


 19 V 2011   Relacja z majowej wycieczki rowerowej 

W niedzielę 15 maja czterech przemyskich cyklistów wyruszyło na trasę rodzinnej wycieczki rowerowej. Poranny deszcz i zachmurzone niebo odstraszyły część rowerzystów, którzy planowali wziąć udział w tej wycieczce. Niech żałują, ponieważ po południu pogoda znacznie się poprawiła, zrobiło się ciepło a nawet wyjrzało słońce.

Na trasie miłośnicy podróży rowerowych odwiedzili rezerwat przyrody ,,Szachownica” w Krównikach, fort XV „Borek”, dworek w Hurku, miejsce ujścia Wiaru do San, dawną cerkiew greckokatolicką w dzielnicy Przekopana oraz cerkiew prawosławną w dzielnicy Wilcze. Była to bardzo udana i ciekawa krajoznawczo wycieczka.

Jan Paradysz
(181)


 10 V 2011   Zaproszenie na rodzinną wycieczkę rowerową 

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” zaprasza do udziału w rodzinnej wycieczce rowerowej w dniu 15 maja na 27-kilometrowej trasie prowadzącej przez Krówniki, rezerwat przyrody „Szachownica”, Siedliska, fort XV „Borek”, Hurko i Hureczko do Przemyśla. Zbiórka uczestników o godz.14 na placu Orląt Przemyskich. Zapraszamy!

(180)


 5 V 2011   Organizujemy akcję pomocy naszym najmłodszym rodakom na Wschodzie 

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji organizowanej przez nasz Klub z myślą o dzieciach i młodzieży mieszkających w polskich ośrodkach za naszą wschodnią granicą.

Odwiedzając podczas naszych wyjazdów klubowych niewielkie miasta i wsie położone na terytorium Ukrainy, dowiadujemy się tam niestety często o trudnej sytuacji naszych rodaków żyjących na ogół w niedostatku w niewielkich skupiskach będących ostatnimi lokalnymi ośrodkami polskiej kultury. Polacy żyjący na Ukrainie nie mogą niestety liczyć na ogół na pomoc tamtejszych władz tak, jak to ma miejsce chociażby w przypadku mniejszości narodowych w Polsce. Czasami wręcz przeciwnie, utrudnia im się celowo wszelką działalność mającą na celu kultywowanie rodzimego języka i wiary przodków oraz swojej aktywności kulturalno-oświatowej. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze bieda, która na Ukrainie jest zjawiskiem znacznie powszechniejszym niż w Polsce. Sytuacja ta dotyczy w sposób szczególny naszych najmłodszych rodaków.

Pamiętając o usłyszanych niedawno i skierowanych do nas słowach jednego z polskich kapłanów na dawnych Kresach „rodacy niezapominajce o nas”, chcemy pomóc przynajmniej niektórym z nich organizując wspomnianą akcję. Będziemy zbierali przekazane m.in. przez was dary, które zostaną następnie przewiezione przez nas na Wschód i przekazane najbardziej potrzebującym Polakom za pośrednictwem najlepiej znających tamtejszą sytuację i pracujących w trudzie znanym nam księżom.

Najbardziej potrzebne są przybory szkolne, środki czystości i odzież dla dzieci i młodzieży. Chodzi oczywiście o rzeczy nowe lub będące w stanie nadającym się jeszcze do dłuższego użytku. Cenne będą także książki związane z nauką języka polskiego oraz dotyczące polskiej kultury, historii, literatury i naszego kraju w ogóle.

Dary będą przyjmowane codziennie w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3, (tel. 16 678 53 74). Pamiętajmy, że naprawdę każdy z nas może pomóc…

(179)


 5 V 2011   Zdobywamy najwyższy „szczyt” pomiędzy Karpatami i Uralem

Zapraszamy wszystkich klubowiczów (i nie tylko) na wyjazd, którego celem jest „zdobycie” najwyższego punktu pomiędzy łukiem Karpat i Uralem wyznaczającym naturalną granicę pomiędzy Europą i Azją. Ten najwyższy punkt wielkiej Niziny Wschodnioeuropejskiej, obejmującej terytorium niemal całej Ukrainy (bez Karpat, Zakarpacia i Gór Krymskich), całą Białoruś, Litwę, Łotwę i Estonię oraz większość europejskiej części Rosji, znajduje się pod Lwowem, niewiele ponad 100 km od Przemyśla. Jest nim góra Kamuła (471 m n.p.m.) w paśmie Gołogór na Wyżynie Wołyńsko-Podolskiej. Na Kamułę wybieramy się w sobotę 21 maja. Zapisy i wpisowe (65 zł członkowie Klubu, 75 zł pozostałe osoby) są przyjmowane w Biurze Turystycznym PTTK w siedzibie naszego Oddziału. Jeżeli wystarczy nam czasu to zwiedzimy także m.in. pobliską Bóbrkę.

Harnaś
(178)


 28 IV 2011   Droga Krzyżowa na Tarnicę 

Jak co roku uczestniczyliśmy 22 kwietnia w wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę.

Po przyjeździe do Wołosatego nasza grupa licząca 102 osoby wyruszyła czerwonym szlakiem przez Przełęcz Bukowską i Rozsypaniec na Halicz. Stąd maszerując przez Przełęcz Goprowską wyszliśmy na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.), a następnie zeszliśmy niebieskim szlakiem do Wołosatego. Poniżej kilka fotografii z Wielkiego Piątku w Bieszczadach.

 

 

(177)


 19 IV 2011   Relacja z Rajdu „Twierdza Przemyśl” 

16 kwietnia uczestniczyliśmy tradycyjnie w organizowanym przez nasz Oddział PTTK 45. Ogólnopolskim Rajdzie „Twierdza Przemyśl”. Na naszą trasę pieszą wyruszyło w tym dniu aż 111 osób (w tej liczbie turyści ze Stalowej Woli i z Rzeszowa).

Wędrując przez fort XV „Borek”, Siedliska, fort I „Salis Soglio”, Jaksmanice, fort IIb „Cyków” i Rożubowice dotarliśmy do fortu III „Łuczyce”. Natomiast naszych 19 rowerzystów pokonało trasę z Przemyśla przez Pikulice, fort V „Grochowce”, fort IV „Optyń”, Hermanowice, Malhowice, Stanisławczyk i Rożubowice do fortu III „Łuczyce”.

Uczestnicy wszystkich rajdowych tras spotkali się przy ognisku na terenie fortu porządkowanego dużym wysiłkiem przez Przemyskie Stowarzyszenie Opieki i Rewitalizacji Linii Mołotowa „Projekt 8813”, znane dotychczas głównie z restauracji schronu przy hotelu „Gromada”.

Harnaś

(176)


 7 IV 2011   Zapowiedź najbliższych imprez klubowych 

Zapraszamy wszystkich klubowiczów (i nie tylko) na dwie klubowe trasy 45. Ogólnopolskiego Rajdu „Twierdza Przemyśl” organizowanego przez nasz Oddział PTTK w dniu 16 kwietnia. 12-kilometrowa trasa piesza rozpocznie się w Łapajówce i poprowadzi przez fort XV „Borek”, Siedliska, fort I „Salis Soglio”, Jaksmanice, fort IIb „Cyków”, fort II „Jaksmanice” i Rożubowice na fort III „Łuczyce”. Zbiórka o godz. 9.30 na parkingu przy stadionie M.K.S. Polonia przy ulicy Sanockiej. Natomiast nasi rowerzyści zbiorą się o godz. 11 na placu Orląt Przemyskich by wyruszyć na 18-kilometrową trasę przez Pikulice, fort V „Grochowce”, fort IV „Optyń”, Hermanowice, Malhowice, Stanisławczyk i Rożubowice na fort III „Łuczyce”, gdzie odbędzie się rajdowe ognisko. 22 kwietnia, w Wielki Piątek, organizujemy tradycyjnie wyjazd na Drogę krzyżową na Tarnicę (1346 m n.p.m.). Tym razem na najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów pójdziemy przez Rozsypaniec i Halicz. Zapisy na wymienione imprezy klubowe są przyjmowane w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3.

Harnaś
(175)


 7 IV 2011    Relacja z wycieczki na Kresy 

W sobotę 2 kwietnia wyjechaliśmy w 25-osobowym składzie na kolejną wycieczkę krajoznawczą z cyklu „Kresy najbliższe”. Po zwiedzeniu podczas dwóch poprzednich wyjazdów: Felsztyna, Chyrowa, Dobromila, Nowego Miasta, Niżankowic, Gródka Jagiellońskiego, Żółkwi i Krechowa w tym roku wybraliśmy się na południe od drogi Przemyśl – Lwów na odcinku pomiędzy Sądową Wisznią i Gródkiem Jagiellońskim.

Naszym pierwszym celem były Rudki, gdzie zwiedziliśmy m.in. XVIII-wieczny kościół z kryptą, w której jest pochowany m.in. najwybitniejszy polski komediopisarz Aleksander Fredro.

W Rudkach przekazaliśmy na ręce ks. proboszcza Gerarda Liryka dary dla najmłodszych rodaków w postaci słodyczy, przyborów szkolnych i książek. Następnie zwiedziliśmy neorenesansowy pałac Fredrów w Beńkowej Wiszni, w którym spędził dzieciństwo Aleksander Fredro.

 

Kolejnym celem była miejscowość Chłopy (obecnie Peremożne), gdzie zwiedziliśmy dawny kościół zamieniony na cerkiew oraz dewastowany i popadający z każdym rokiem w coraz większą ruinę pałac Lanckorońskich.

Z Chłopów pojechaliśmy do miejscowości Tuligłowy. Obejrzeliśmy tam służący jako cerkiew gotycko-renesansowy kościół, a także XIX-wieczny dwór Balów oraz ich zrujnowaną kaplicę grobową na tamtejszym cmentarzu z wieloma interesującymi nagrobkami.

Następnie udaliśmy się do Komarna – rodzinnej miejscowości patrona naszego Oddziału PTTK dr Mieczysława Orłowicza.

Obejrzeliśmy tam XVII-wieczny kościół ze wspaniałą fasadą, oddany w latach 90. miejscowym Polakom, a następnie ponownie im odebrany i zamieniany obecnie na cerkiew greckokatolicką.

W Komarnie zwiedziliśmy także zabytkowe cerkwie, drewnianą z 1754 roku oraz neoklasycystyczną murowaną, a także obejrzeliśmy tajemniczy obelisk z łacińską inskrypcją.

 

Bardzo ważnym punktem wycieczki było także odwiedzenie skromnej, zbiorowej mogiły Polaków w Rumnie zamordowanych w 1944 roku w okrutny sposób przez nacjonalistów oraz swoich ukraińskich sąsiadów.

Ostatnią odwiedzoną przez nas w tym dniu miejscowością był Lubień Wielki, gdzie obejrzeliśmy XVIII-wieczny pałac oraz XIX-wieczną cerkiew.

 

Harnaś
(174)


 23 III 2011    Relacja z rajdu na Suchą Górę 

W sobotę 19 marca wyruszyliśmy w 29-osobowym składzie z Węglówki na Suchą Górę (585 m n.p.m.). Po pokonaniu najpierw potoku, a potem stromego podejścia, zdobyliśmy ukryty w mgle i chmurach najwyższy punkt Pogórza Dynowskiego. Następnie przez Czarnorzeki dotarliśmy do Rezerwatu „Prządki” z okazałymi ostańcami skalnymi.

 

Kolejnym celem rajdu był słynny zamek Kamieniec znany chociażby z „Zemsty” Aleksandra Fredry. Po zwiedzeniu imponujących ruin wróciliśmy przez Królewską Górę (554 m n.p.m.) do Węglówki, gdzie obejrzeliśmy m.in. liczący sobie około 650 lat dąb „Poganin”.

 

W drodze powrotnej do Przemyśla zwiedziliśmy jeszcze zabytkowe drewniane kościoły w Lutczy i Domaradzu.

Galeria zdjęć z rajdu.

Przypominam o zapisach w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3 na kwietniowe imprezy klubowe: wycieczkę krajoznawczą z cyklu „Kresy najbliższe” (2 kwietnia), trasy 45. Ogólnopolskiego Rajdu „Twierdza Przemyśl” (16 kwietnia) i wyjazd na Drogę krzyżową na Tarnicę (22 kwietnia).

Harnaś
(173)


 3 III 2011    Zapowiedź najbliższych imprez klubowych 

Zapraszamy wszystkich klubowiczów (i nie tylko) na niezwykle atrakcyjny krajoznawczo rajd pieszy, który odbędzie się w sobotę 19 marca.

Jednym z jego celów jest najwyższy punkt Pogórza Dynowskiego – Sucha Góra nad Krosnem. Kolejnym, słynny zamek Kamieniec znany chociażby z „Zemsty” Aleksandra Fredry. 14-kilometrowa trasa rajdu: Węglówka – Sucha Góra (585 m n.p.m.) – Czarnorzeki – Sokoli Grzbiet (542 m n.p.m.) – Rezerwat „Prządki” – ruiny zamku Kamieniec – Królewska Góra (554 m n.p.m.) – Węglówka. W programie wyjazdu przewidziane jest także zwiedzanie zabytkowych kościołów drewnianych w Domaradzu i Lutczy.

Natomiast w sobotę 2 kwietnia odbędzie się kolejna wycieczka krajoznawcza z cyklu „Kresy najbliższe”.

Przypomnę, że w 2009 i 2010 roku zwiedziliśmy już przy tej okazji miasta i miejscowości pozostałe po II wojnie św. za wschodnią granicą: Felsztyn, Chyrów, Dobromil, Nowe Miasto, Niżankowice, Gródek Jagielloński, Żółkiew i Krechów. W tym roku plan wycieczki przewiduje trasę na południe od drogi Przemyśl – Lwów na odcinku pomiędzy Sądową Wisznią i Gródkiem Jagiellońskim. Zwiedzimy: Rudki (m.in. XVIII-wieczny kościół, w którym pochowany jest wspomniany wyżej Aleksander Fredro), Beńkową Wisznię (pałac Fredrów), Chłopy (m.in. pałac Lanckorońskich), Tuligłowy (XVII-wieczny kościół i dwór Balów), Komarno (m.in. XVII-wieczny kościół i zabytkowe cerkwie) oraz Lubień Wielki (m.in. XVIII-wieczny pałac). W programie wycieczki jest także przewidziane odwiedzenie zbiorowej mogiły mieszkańców Rumna zamordowanych w 1944 roku przez ukraińskich nacjonalistów. W związku z tym pamiętajmy o zabraniu zniczy, które zapalimy na mogile ludzi zabitych tylko za to, że byli Polakami. Nie zapominajmy również o naszych najmłodszych rodakach mieszkających za wschodnią granicą, którym chcemy przekazać podczas tego wyjazdu ofiarowane przez was dary (słodycze, przybory szkolne, nowe książki).

Można się już także zapisywać na pozostałe kwietniowe imprezy klubowe: trasy 45. Ogólnopolskiego Rajdu „Twierdza Przemyśl” (16 kwietnia) i wyjazd na Drogę krzyżową na Tarnicę (22 kwietnia). Zapisy na wszystkie wymienione imprezy klubowe przyjmowane są w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3.

Harnaś
(172)


 23 II 2011    Urodziny Klubu w Bieszczadach 

W dniach 19 i 20 lutego obchodziliśmy w 21-osobowym składzie IX Urodziny naszego Klubu. W sobotę wyruszyliśmy na 15-kilometrową trasę z Dwernika na Magurę Stuposiańską (1016 m n.p.m.) i dalej przez Caryńskie do Dwernika. Po zakończeniu rajdu wspominaliśmy przy urodzinowym ognisku 9 lat wspólnych rajdów, wypraw i innych klubowych imprez. Następnego dnia, w drodze powrotnej do Przemyśla, wybraliśmy się jeszcze na spacer na Połoninki Arłamowskie nad dawną wsią Arłamów.

 

Harnaś
(171)


 27 I 2011    Zaproszenie na pokaz fotografii i najbliższy rajd w Bieszczadach 

Podczas najbliższego spotkania klubowego (2 lutego) o godz. 18 odbędzie się pokaz fotografii krajoznawczej Konrada Tuleja „Górskie Bałkany”, podczas którego autor zaprezentuje swoje zdjęcia z rodzinnych wypraw górskich do Grecji, Albanii, Macedonii i Bułgarii. Natomiast najbliższy rajd odbędzie się w ramach IX Urodzin naszego Klubu w dniach 19-20 lutego. Program imprezy: Przejazd do Dwernika i przejście 15-kilometrowej trasy: Dwernik – Magura Stuposiańska (1016 m n.p.m.) – Caryńskie – Dwernik. Po zakończeniu rajdu przewidziane jest urodzinowe ognisko. Następnego dnia powrót do Przemyśla. Szczegółowe informacje i zapisy w biurze naszego Oddziału PTTK. Zapraszamy!

(170)


 19 I 2011    Relacja z IX Zimowego Rajdu na Kopystańkę 

Nasz 9 już z kolei klubowy Zimowy Rajd na Kopystańkę był w tym roku zimowy tylko z nazwy. Pomimo tego, 15 stycznia 23 osoby wyruszyły z Rybotycz na najwyższy punkt Pogórza Przemyskiego.

Brnąc w błocie weszliśmy na wczesnośredniowieczne grodzisko na górze Grabnik (461 m n.p.m.). Stąd wyruszyliśmy na smaganą w tym dniu deszczowymi chmurami i porywistym wiatrem Kopystańkę (541 m n.p.m.

Z góry zeszliśmy do Bryliniec czerwonym szlakiem, który, co staje się niestety normą na szlakach Pogórza i Gór Sanocko-Turczańskich, jest dewastowany i niszczony ciężkim sprzętem pracowników leśnych.

Harnaś
(169)


 10 I 2011    Zaproszenie na IX Zimowy Rajd na Kopystańkę

15 stycznia 2011 r. (w najbliższą sobotę) odbędzie się klubowy IX Zimowy Rajd na Kopystańkę. Od 2003 roku wychodzimy wspólnie w styczniu różnymi wariantami tras na najwyższy punkt Pogórza Przemyskiego. Mimo, że te warianty już się wyczerpują, w tym roku pójdziemy trasą, której razem jeszcze nie pokonaliśmy. Na 14-kilometrową trasę wyruszymy z Rybotycz i pójdziemy w kierunku góry Grabnik (461 m n.p.m.), na której zobaczymy wczesnośredniowieczne grodzisko. Następnie wejdziemy na Kopystańkę (541 m n.p.m.). Dalsza trasa poprowadzi przez Brylińce i Rokszyce do Olszan. Zbiórka uczestników w sobotę o godz. 9.45 na dworcu PKS w Przemyślu.

Zapraszamy!

(168)


 Zobacz archiwum wiadomości z innych lat >>>