2017

Pogoda w Przemyślu >>>


 

 

2018-01-05

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza na rajd pieszy na Kopystańkę
Mija rok, jak odszedł nasz nieodżałowany kolega, prezes i założyciel klubu Darek Hop.
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu zaprasza wszystkich członków i sympatyków na rajd do miejsca, które Darkowi zawsze było szczególnie bliskie. Od zarania klubowych wędrówek, corocznie organizował On zimowe rajdy na Kopystańkę, prowadząc nas na tę kultową górę różnymi drogami.
Aby uczcić pamięć „Harnasia”, 27.01.2018r.,w przededniu pierwszej rocznicy Jego śmierci, znów wybierzemy się na zimowy rajd pieszy na Kopystańkę. Tam, na szczycie, na ramieniu triangula zostanie odsłonięta pamiątkowa tabliczka, a po zakończeniu uroczystości rozpalimy ognisko w zagajniku, pod starą lipą u podnóża Kopystańki, w miejscu, gdzie zawsze czynił to Darek. Będzie czas na wspomnienia i turystyczny popas.
Program rajdu:
Zbiórka uczestników 27.01.2018 r. o godz. 7.25 (sobota) na parkingu BUS przy Kamiennym Moście. Wyjazd do Rybotycz busem Firmy Usługowo-Transportowej Witold Wasyłeczko (Eurowit) o godz. 7.30.
Przejście piesze żółtym szlakiem z Rybotycz na miejsce uroczystości. Po jej zakończeniu -turystyczny popas przy ognisku. Po zejściu do Rybotycz, ok. godz. 14 wyruszymy zamówionym busem w drogę powrotną do Przemyśla.
Przejazd na koszt uczestników (płatne w busie) – 10 zł (w obie strony). Prosimy o zabranie z sobą wiktuałów na popas przy ognisku, a także gadżetów klubowych – szalików, plakietek, odznak itp.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zgłoszenia telefoniczne (166785374) lub osobiście w biurze O/PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24.01.2018r.
Serdecznie zapraszamy Koleżanki i Kolegów.
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”.

 


 

2018-01-04

 

    

Ach, co to był za rajd...
"Dziękuję za tak wspaniałe zakończenie starego i powitanie Nowego 2018 Roku" (Monika).
"Dziękuję serdecznie za sylwestrowo-noworoczną inicjatywę, przewodnictwo, towarzystwo (jak zawsze wyborne) i niezawodność fotograficzną" (Terka).
"Dziękujemy za wspaniałego Sylwestra" (Ala i Leszek).
To tylko niektóre wybrane spośród wielu podziękowań, jakie skierowano do inicjatorów i animatorów Rajdu Sylwestrowo-Noworocznego 2017/2018, zorganizowanego pod patronatem zarządu Klubu Górskiego PTTK "Karpaty". W opiniach jego uczestników, był to udany, mocny akord wieńczący miniony, jakże owocny rok, a zarazem otwierający kolejny rok działalności naszego klubu. O powodzeniu wspólnej inicjatywy może świadczyć fakt, że w rajdzie wzięły udział 24 osoby i to nie tylko członkowie i sympatycy Klubu, ale także grupa Koleżanek i Kolega z bratniego Klubu "Pod Ciuchcią".
Zgodnie z planem, 31 XII 2017 przed godziną 20 udaliśmy się kursowym autobusem MZK do Łuczyc, kierując dalsze swe kroki do Fortu III, gdzie po oświetleniu zniczami okien fortecznych koszar, przy ognisku kolędowaliśmy i piekliśmy kiełbaski. W tym miejscu, w imieniu wszystkich uczestników, pragnę podziękować Kol. Prezesowi Andrzejowi Uklei oraz współzałożycielowi Klubu - Kol. Stanisławowi Frydlewiczowi (z wnukiem Wiktorem) za wcześniejszą, wydatną pomoc w logistycznym przygotowaniu ogniska.
Posileni i umocnieni (nie tylko duchowo), przed godz.22 zeszliśmy żwawo szlakiem do szosy: Łuczyce-Rożubowice, podziwiając z góry przepiękną panoramę rozświetlonego miasta. Następnie, po pokonaniu wiszącej kładki na Wiarze, udaliśmy się w szyku zwartym w kierunku Nehrybki i rogatek Przemyśla. Po dojściu na Zniesienie, pół godziny przed północą z wysokości Kopca Tatarskiego delegacja uczestników rajdu pozdrowiła Kol. Alę ze Stubna oraz Kol. Kol. Reginę i Leszka Melsztyńskich, którzy wypatrywali nas aż w Poznaniu. Nowy Rok 2018 szampańskim toastem uczestnicy rajdu powitali w bajecznej scenerii głośnego festiwalu fajerwerków; jak co roku rozlokowalismy się na punkcie widokowym w Loży Szyderców w sąsiedztwie nartostrady.
Ostatni, noworoczny etap rajdu prowadził ulicami: Tatarską, Kapitulną, Katedralną i Asnyka, na przemyski Rynek.Tam udało się nam załapać na końcówkę koncertu artystów z Rzeszowa, tworzących znany z TVP zespół bluesowy "Piotr Nowak Band". Starszym uczestnikom rajdu szczególnie zapadła w pamięć finałowa, energetyczna piosenka w wykonaniu solisty grupy, nosząca wymowny tytuł: "Mój wiek - moja sprawa".
1 stycznia 2018 r. około godz. 01, po wykonaniu wspólnego zdjęcia pamiątkowego z dobrym wojakiem J. Szwejkiem, po czułych pożegnaniach, naładowani noworoczną energią i zapałem, uczestnicy rajdu, pełni pozytywnych wrażeń rozeszli się (spokojnie!) do domów. Na następny taki, tradycyjny już rajd umówiliśmy się na poniedziałek, 31 grudnia 2018 roku.
DO ZOBACZENIA!
I ja tam byłem, szampana piłem...
Mieczysław Nyczek

 


 

2018-01-03

 

       

Relacja z rajdu Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” po Pogórzu Przemyskim:
Fredropol – Łysa Góra - Szybenica – Koniusza – Gruszowa - Huwniki – Nowe Sady
W dniu 30.12.2017r. grupa 14 osób – członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” pod przewodnictwem kol. Moniki Hano i Andrzeja Klimczaka wyruszyła na przedostatni w tym roku klubowy rajd pieszy. Z Przemyśla wyruszyliśmy busem do Fredropola, gdzie zwiedziliśmy drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. Soboru NMP z 1860r. – obecnie użytkowaną jako kościół rzymskokatolicki, a następnie ruiny zamku Fredrów z II połowy XVI wieku. Przez całą drogę bardzo ciekawe informacje o historii i zabytkach przekazywała nam przewodniczka po powiecie przemyskim - Monika Hano. Następnie udaliśmy się na Górę Zjawienia, gdzie zobaczyliśmy cerkiew Zaśnięcia NMP oraz kapliczkę z cudownym źródełkiem. Do tego miejsca, przez las, prowadziła nas droga krzyżowa. Następnie przez ładnie ośnieżony las dotarliśmy na Szybenicę - szczyt o wysokości 495 m n.p.m. Tam rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i raczyliśmy się zabranymi ze sobą wiktuałami. Było ciepło, słonecznie i bezwietrznie, wokół roztaczały się wspaniałe panoramy Pogórza Przemyskiego. W dobrych nastrojach wyruszyliśmy dalej do Koniuszy, gdzie zobaczyliśmy cerkiew pw. Złożenia Szat Matki Bożej z 1901 roku oraz drewnianą dzwonnicę, obecnie użytkowaną jako kościół rzymskokatolicki. Stąd pięknymi wzgórzami dotarliśmy pod kapliczkę w Gruszowej a następnie do cerkwii greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1825 roku. Cerkiew powstała w dawnej kaplicy grobowej należącej do rodziny Tyszkowskich, do dziś w katakumbach cerkwi spoczywają prochy członków tego rodu. Następnie wzdłuż Wiaru zawędrowaliśmy do Nowych Sadów, gdzie na koniec zobaczyliśmy równie ciekawe miejsce, którego początki nikną w mrokach historii, tj. wzgórze kończące grzbiet biegnący od Pacławia. W IX-XI w. było tu wczesnośredniowieczne grodzisko, górujące nad płaską równiną Wiaru. Znajduje się tutaj również cerkiew św. Jerzego Męczennika z 1655r. z cmentarzem. Stąd, w dobrym nastroju, zadowoleni z ciekawie spędzonego dnia, wróciliśmy busem do Przemyśla.
Dziękuję kol. Monice i Andrzejowi za profesjonalne przewodnictwo i przygotowanie rajdu.
Relację spisał: Andrzej Ukleja

 


 

2018-01-01

 

Zarząd Klubu Górskiego informuje, że spotkanie klubowe odbędzie w środę, 03.01.2018r.o godz. 18.00
Tematem spotkania będzie omówienie spraw bieżących oraz przedstawienie sprawozdania w formie fotorelacji z rocznej działalności klubu za 2017r.
Zapraszamy

 


 

2017-12-28

 

Zapraszamy w sobotę 30 grudnia 2017 roku na dreptanie połączone ze zwiedzaniem. Trasa będzie przebiegała przez: Przemyśl - Fredropol - Góra Zjawlinnja - Szybenica - Koniusza - Gruszowa - Huwniki - Nowe Sady - Przemyśl. Spotykamy się o godzinie 7.25 przy ul. Czarnieckiego (obok Kamiennego Mostu) skąd o godzinie 7.30 pojedziemy busem do Fredropola. Tam na miejscu poznamy historię Kormanic - Fredropola, zobaczymy ruiny XVI wiecznego zamku rodziny Fredrów we Fredropolu. Następnie przejdziemy na Łysą Górę, na stoku której znajduje się miejsce kultowe zwane Góra Zjawlinnja. Chwilę na odpoczynek i ognisko planujemy w okolicach Góry Szybenica (496 m.n.p.m). Dalej podreptamy przez wieś Koniusza, w której zobaczymy piękną drewnianą cerkiew z 1901 roku. Następnie niebieskim szlakiem dojdziemy do wsi Gruszowa. Tutaj na wschód od szlaku, na szczycie zalesionego wzgórza o wysokości 436 m n.p.m. położonego pomiędzy Gruszową i Aksmanicami znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko datowane na okres pomiędzy schyłek IX a początek XI wieku. W Huwnikach zobaczymy kaplicę grobową rodziny Tyszkowskich, obecnie cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na koniec naszego dreptania dotrzemy do wsi Nowe Sady . Tam obejrzymy murowaną, mającą charakter obronny, cerkiew z XVII wieku pw. Św. Jerzego Męczennika. W drogę powrotną zabierze nas bus z Nowych Sadów o godzinie 14.25. W przypadku złej pogody trasa dreptania może ulec zmianie. Prosimy o zabranie kiełbasy na ognisko.
Na wspólne dreptanie zapraszają: Monika Hano i Andrzej Klimczak.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie. Każdy uczestnik kupuje bilet na własny koszt u kierowcy busa.

 


 

2017-12-18

„Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru
Przyniesie Wam pokój i radość
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia
Żyje własnym pięknem
A Nowy Rok obdarzy Was
Zdrowiem, pomyślnością i szczęściem”

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
Wszystkim Członkom i Sympatykom
Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu
Życzą koleżanki i koledzy z Zarządu Klubu

 


 

2017-12-14

 

W niespełna rok od śmierci Darka "Harnasia" i Tomka, Klub "Karpaty" i całe przemyskie środowisko turystyczne poniosło kolejną bolesną stratę.

W czwartek, 14 grudnia po ciężkiej chorobie zmarła nasza Koleżanka - współtowarzyszka wielu wędrówek szlakami górskimi w kraju i za granicą, współzałożycielka Klubu Górskiego PTTK "Karpaty" - ANIA SKAWIŃSKA.

Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Głównym w Przemyślu rozpoczną się w sobotę,16 bm. o godz. 11. Natomiast w piątek (15 bm.) o godz. 16 w kaplicy - domu przedpogrzebowego"HADES" przy ul. Słowackiego odbędzie się pożegnalne spotkanie różańcowe, msza żałobna będzie odprawiona w sobotę (16bm.) o 8.30 w Archikatedrze.

Z uczuciem smutku powiadamiamy Koleżanki i Kolegów

Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” Przemyśl

 


 

2017-12-13

Z inicjatywy naszego kolegi Leszka Melsztyńskiego w październiku 2016 roku rozpoczął się kurs: Przewodnik po powiecie przemyskim. Udział w nim brały koleżanki i koledzy z naszego klubu: Małgorzata Mocio, Małgorzata Banicka, Monika Hano, Karol Kicman i Marcin Pich. Cała nasza klubowa piątka wraz z innymi uczestnikami kursu poznawała bliższe i dalsze zakątki powiatu przemyskiego, jego historię, zabytki i liczne szlaki piesze i rowerowe. Podczas wykładów kursanci nabywali wiedzę z zakresu prawa w turystyce, ubezpieczeń i szeroko pojętej pracy przewodnika turystycznego. W sobotę 2 grudnia i w niedzielę 10 grudnia 2017r. odbył się cząstkowy egzamin praktyczny. Kursanci pod czujnym okiem instruktora przewodnictwa -Jolanty Kawalec - wyruszyli busem po powiecie przemyskim. W czasie jazdy dzielili się swoją wiedzą na temat tego co znajduje się na trasie przejazdu (historia, zabytki, przyroda). Zakończenie kursu odbędzie się w styczniu 2018 roku. Wtedy to nastąpi uroczyste wręczenie odznak i certyfikatów potwierdzających ukończenie kursu: Przewodnik po powiecie przemyskim. Pod koniec marca 2018 roku kursanci przystąpią do egzaminu (trzymajcie za nich mocno kciuki) po którym zasilą szeregi przewodników PTTK.
Na zdjęciu: uczestnicy kursu – Fort Łętownia. Fot Jerzy T.

 


 

2017-12-10

 

RELACJA Z MIKOŁAJKOWEGO RAJDU KLUBU GÓRSKIEGO PTTK „KARPATY”
W DNIU 09.12.2017R.

Pomimo dość intensywnie padającego deszczu w nocy poprzedzającej rajd, grupa 10 członków i sympatyków Klubu Górskiego „Karpaty” udała się na rajd prowadzący początkowo zewnętrznym pierścieniem obronnym Twierdzy Przemyśl, a zakończony przy forcie XVIII „Lipowica” w pierścieniu wewnętrznym. Autobusem MZK dojechaliśmy do Żurawicy – Bażantarni. Deszcz zamienił się w intensywny opad śniegu, zrobiło się biało, morale uczestników wzrosło. Krajobraz zmienił się niczym w kalejdoskopie ukazując bajkowe kształty w swej zimowej szacie. Po szarzyźnie i błocie nie pozostało śladu. W dobrych nastrojach udaliśmy się najpierw na fort Xa „Pruchnicka Droga”, by stamtąd przejść na cmentarz żołnierzy różnych narodowości, którzy zginęli podczas walk o Twierdzę. Po krótkiej modlitwie za dusze poległych, wyruszyliśmy ośnieżonym lasem w kierunku fortu X „Orzechowce”, po drodze oglądając mało znane umocnienia pomocnicze Twierdzy – szańce obronne i baterie w Orzechowcach. Obecnie przy każdym dziele fortecznym, które jest bardzo ładnie wyeksponowane i oczyszczone z zakrzaczeń, znajduje się tablica informacyjna z opisem, szkicem i zdjęciami przedstawiającymi dany obiekt. Wzbogaciło to naszą wiedzę na ten temat.
Duże wrażenie zrobił na nas fort X „Orzechowce”, który w zimowej szacie wygląda imponująco. Wymieniliśmy się informacjami i ciekawostkami na temat historii tego fortu, zwiedziliśmy jego teren. Następnie polnymi drogami udaliśmy się poprzez fort pomocniczy Xb „Zagrodnia” do podobnego fortu jakim jest fort IXa „Przy Krzyżu”. Poznaliśmy ich architekturę, z tablic informacyjnych odczytaliśmy informacje o tych obiektach a następnie rozpaliliśmy ognisko mikołajkowe, przy którym upiekliśmy kiełbaski i ogrzaliśmy się. Ognisko w zimowej szacie jest jedyne w swoim rodzaju.
Stąd było już blisko do fortu IX „Brunner”. Duże wrażenie zrobiły na nas potężne pozostałości umocnień obronnych tego fortu. Przechodziliśmy długimi, dobrze zachowanymi poternami, zaglądaliśmy do kazamat i pozostałości koszar. Podziwialiśmy fort ze stoku i innych budowli fortecznych. Intensywnie padający śnieg nadał obiektowi dodatkowej tajemniczości.
Dalej nasza droga prowadziła przez zaśnieżone lipowickie lasy do wewnętrznego pierścienia obronnego Twierdzy – do fortu XVIII „Lipowica”. Tutaj poznaliśmy historię fortu nie tylko z czasów I Wojny Światowej, ale również z okresu II Wojny Światowej. Przy ulicy Armii Krajowej, obok przedwojennej willi dr. Łaby, gdzie mieściła się Szkoła Podchorążych i główny skład amunicji Armii Krajowej, przy obelisku upamiętniającym miejsce straceń i pochówku ofiar hitleryzmu w latach 1943 – 1944, zakończyliśmy rajd.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne wędrowanie.
Rajd prowadził kol. Andrzej Ukleja

 


 

2017-12-08

 

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” ZAPRASZA NA RAJD SYLWESTROWY
31.XII.2017r. - CHODŹCIE Z NAMI
Rajd przygotował i poprowadzi kol. Mieczysław Nyczek.
Horacy jakże mądrze namawiał do korzystania z życia, radząc: "Carpe diem!" czyli chwytaj dzień. Wzorem rzymskiego poety, pragniemy dziś zachęcić i pobudzić Koleżanki i Kolegów dewizą: "Carpe noctem!", czyli chwytaj noc. Konkretnie - SYLWESTROWĄ NOC.
Zgodnie z kilkuletnią tradycją, proponujemy, aby - jak na miłośników turystyki pieszej (i rowerowej) przystało- pożegnać stary i powitać pieszo Nowy Rok na szlaku, pod gołym niebem, w najlepszym z najlepszych towarzystwie - członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK "Karpaty" w Przemyślu.
Jeśli warunki klimatyczne pozwolą, pierwsza część naszego sylwestrowo-noworocznego rajdu odbędzie się na wysokości 278 metrów nad poziomem morza - na terenie fortu III "Łuczyce".
Sugerowany dojazd autobusem kursowym MZK linii nr 21 (Wilsona-Rożubowice). Zbiórka 31 XII (niedziela) o godz. 19.45 w rejonie wiaty przystankowej przy ul. Jagiellońskiej (Plac Rybi). Odjazd o godz. 19.51. Jest to OSTATNI rozkładowy kurs w tym roku. Bilety wg taryfy miejsko-podmiejskiej (u kierowcy lub wcześniej w kiosku, taniej; seniorzy za friko). Można wsiąść także na kolejnych przystankach, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem, bo może zabraknąć miejsc. Wg aktualnego rozkładu jazdy, autobus powinien zatrzymać się na przystanku przy ul. Dworskiego (obok sklepu Żabka) o 19.53, na przystanku Dworskiego-Kilińskiego (obok apteki) o 19.54, przy ul. Siemiradzkiego o 19.56, a przed rondem (Lwowska - Batorego) o godz.20. Zgodnie z rozkładem jazdy , do Łuczyc powinniśmy dotrzeć o godz. 20.13. Z przystanku w pobliżu kościoła, omijając stadion, udamy się szlakiem na teren fortu.
Obowiązkowo, powinniśmy być wszyscy zaopatrzeni w latarki ręczne lub "czołówki".
Proponujemy, by miejscem naszego sylwestrowego spotkania był zaciszny zakątek tuż za bramą wjazdową na teren fortu, w rejonie koszar (w razie czego można tam się schronić) i fortecznej studni (jej pokrywa może posłużyć jako stół). W tym miejscu - jak wielu pamięta - odbyło się zakończenie jesiennego rajdu TWIERDZA PRZEMYŚL. Tutaj zapalimy ognisko. Bardzo proszę, aby kilku ochotników (najchętniej młodych z sekcji rowerowej) w przededniu imprezy pomogło w przygotowaniu zapasu drewna (chrustu) na ognisko, a także przygotowało patyki, które posłużą nam jako rożna do pieczenia kiełbasek lub krupnioków (UWAGA: jak zawsze dotąd, w odpowiednią wędlinę lub mięsiwo oraz pieczywo i dodatki każdy zaopatruje się we własnym zakresie). Niezależnie od tego byłoby wskazane, aby - kto może - przyniósł ze sobą w plecaku parę kawałków suchego drewna i ew. podpałkę.
Na wizję lokalną do Łuczyc i wykonanie czynności przygotowawczych, o których mowa powyżej, powinniśmy wybrać się w sobotę, 30 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Wolontariuszy chętnych do pomocy w przygotowaniu ogniska proszę o telefoniczny kontakt (po świętach) ze mną (694101778). Szczegóły (godzina, dojazd, środek lokomocji) do dogadania.
Spotkanie przy ognisku (rozgrzewka + popas + kolędowanie) potrwa tylko około godziny. Proponujemy, żeby ok. 22 wyruszyć na trasę: fort - wieś Łuczyce - kładka na Wiarze - Nehrybka - ul. Herburtów - rondo - Słowackiego - cmentarz, główna aleja - ul. Przemysława na Zniesienie, gdzie powinniśmy dotrzeć ok. 23.30. Jeśli zdążymy,najpierw wejdziemy na Kopiec Tatarski, by pozdrowić Alę - naszą Koleżankę ze Stubna. Nowy Rok - szampańskim toastem - powitamy zaś w wybranym miejscu w pobliżu górnej stacji nartostrady (najchętniej, jeśli się da, w widokowej Loży Szyderców). Prosimy Kol. Monikę (jeśli wybierze się z nami, na co bardzo liczymy) o zakup i zaopatrzenie grupy w kubki - jednorazówki. Należność oczywiście wyrównamy.
Toast noworoczny - z fajerwerkami w tle - połączony ze składaniem życzeń będzie kulminacyjnym , ale nie ostatnim punktem naszego rajdu. Zaraz po zakończeniu powitania Nowego Roku na Zniesieniu i wykonaniu pamiątkowych zdjęć (Kol. Jurek "Kurczak" i Kol. Andrzej Dańko są proszeni o wzięcie aparatów fotograficznych) podobnie jak rok temu ulicą Tatarską (po remoncie) itd. zejdziemy do Rynku na tradycyjne pląsy i "karpacki" korowód. Zakończenie rajdu i pożegnanie jego uczestników jest przewidziane 1 stycznia 2018 r. około godz.02.
Jesteśmy, oczywiście, otwarci na wszelkie uwagi i pomysły Koleżanek i Kolegów, które ubogaciłyby i uatrakcyjniły program tego szczególnego rajdu.
W imieniu Grupy Noclegowo-Inicjatywnej serdecznie zapraszam WAS, Kochani do udziału w tym szczególnym, wyjątkowym rajdzie. Niezdecydowanym, wahającym się , przypominam znany wers autorstwa Agnieszki Osieckiej : "Jutro nie zaproszą nas wcale...".
A więc - CARPEM NOCTEM ! Chwytaj noc (sylwestrową).
Z turystycznym pozdrowieniem
M. Nyczek

 


 

2017-12-02

 

Spotkanie członków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” odbędzie się jak zwykle w pierwszą środę miesiąca (06.12.2017r.) o godz. 18.00. w świetlicy Oddziału PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3. Omówimy sprawy bieżące, również te związane z planami na przyszły rok oraz zrelacjonujemy imprezy, które się odbyły od czasu naszego ostatniego spotkania.
Ponadto informujemy, że w trakcie spotkania kol. Jan Paradysz z Sekcji Rowerowej Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu dokona prezentacji zdjęć z wędrownego obozu rowerowego po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej „Szlakiem Orlich Gniazd” , który odbył się w dniach 1 – 4. 07.2017
r.

 


 

2017-12-01

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu zaprasza na MIKOŁAJKOWY RAJD PIESZY

Program rajdu:
Przejazd w dniu 9.12.2017r. (sobota) autobusem MZK linii nr 17 do Żurawicy – Bażantarni. Odjazd autobusu - o godz. 7.49 z przystanku przy ul. Mickiewicza (Poczta) lub o godz. 7.53 z przystanku przy ul. 3-go Maja ( os. Hoffmanowej).
Przejście fragmentem III i IV odcinka obronnego Twierdzy Przemyśl przez forty: Xa - Pruchnicka Droga, X – Orzechowce, szaniec Xb – Zagrodnia, IXb – Krzyż, IX – Brunner. Następnie przejście lasem do pierścienia wewnętrznego Twierdzy. Przejście przez forty: XVIII Lipowica i i XIX Winna Góra. Zakończenie rajdu. Powrót do centrum Miasta autobusem MZK lub pieszo.
Na forcie Xb – Zagrodnia planowane jest ognisko mikołajkowe, prosimy zaopatrzyć się w „ogniskowe” wiktuały.
Każdy z uczestników kupuje bilet na własny koszt (cena biletu 4,20 zł) u kierowcy lub w kiosku RUCh. Udział w rajdzie nie wymaga zapisywania się w biurze PTTK.

 


 

2017-11-28

RELACJA Z ANDRZEJKOWEGO RAJDU NA KOPYSTAŃKĘ W DNIU 25.11.2017r.
W dniu 25.11.2017r. trzydziestoczteroosobowa grupa członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu pod przewodnictwem koleżanki Moniki Hano udała się na rajd z Rybotycz przez Kopystańkę (541 m.n.p.m.) do Bryliniec. Podczas całego rajdu towarzyszyła nam piękna pogoda. W ciepłych promieniach słońca kilkuosobowa grupa uczestników zapadła nawet na pewien czas w trans i medytacje (zob. zdjęce). „W tak pięknych okolicznościach przyrody” szybko dotarliśmy na Kopystańkę , skąd podziwialiśmy wspaniałe dookolne widoki na Pogórze Przemyskie. Tam umówiliśmy się na spotkanie w styczniu przyszłego roku dla uczczenia pamięci naszego kolegi, założyciela klubu i jego prezesa - Darka Hopa. Dalej wędrowaliśmy czerwonym szlakiem turystycznym przez opustoszałą wieś Kopysno (po spaleniu jej w 1945r. przez bandy UPA), gdzie zobaczyliśmy Cerkiew Opieki NMP z 1821r. wraz z dzwonnicą i przyległym cmentarzem. Następnie, przez fragment Połoninek Rybotyckich i lasy na północnym stoku Kopystańki dotarliśmy do miejscowości Brylińce, gdzie na jej skraju, nad potokiem, rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i rozpoczęliśmy turystyczną biesiadę andrzejkową. Przystąpiliśmy do andrzejkowych wróżb. Koleżanka Monika przygotowała wosk, który po podgrzaniu niektórzy uczestnicy rajdu wlewali przez dziurkę od klucza do wody. Co czeka nas w przyszłym roku – to pokazały woskowe figury. Monika przygotowała również specjalne ciasteczka z wróżbą, którymi częstowała uczestników rajdu. Zabaw i śmiechu było co niemiara, humory dopisywały. W rajdzie towarzyszyło nam dwóch Andrzejów, jednemu z nich złożyliśmy imieninowe życzenia, a kol. Zosia wręczyła piękny bukiet z jesiennych liści i owoców dzikiej róży. Drugi z Andrzejów obchodzi imieniny w lutym, więc będzie okazja do powtórzenia biesiady. Czas szybko upłynął i ruszyliśmy dalej do Bryliniec zwiedzając tam Cerkiew Greckokatolicką pw. Św. Wasyla Wielkiego z 1883 r.(obecnie kościół) wraz z przyległym cmentarzem żołnierskim z okresu I wojny światowej.
Szczególne podziękowania składam koleżance Monice za ciekawe przygotowanie i zorganizowanie rajdu. Dziękuję również wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i wspólne wędrowanie.
Relację spisał – kol. Andrzej Ukleja.

 


 

2017-11-13

 

W dniach 10-11.11.2017r. cztery osoby - członkowie i sympatycy Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” pod przewodnictwem kol. Andrzeja Klimczaka, udały się na rajd pieszy „Grzbietem Pogórza Ciężkowickiego”.
Trasa prowadziła przez Ujazd – Liwocz (562) – Rysowany Kamień (427) – Wisowa – Ostry Kamień (527) – Brzanka (526) – Siedliska koło Tuchowa stacja PKP. Andrzej Klimczak tak opisuje rajd - "Na wędrówkę przez Pogórze Ciężkowickie wyruszyliśmy w czteroosobowym składzie: Ala, Iwona, Marian i Andrzej. Podróż minęła nam bardzo szybko dzięki wspomnieniom kol. Mariana z czasów służby wojskowej. Ostatni etap jazdy to krótki dojazd z Jasła na północ do wsi Ujazd pod Krzyż Milenijny. Szlak żółty spotkaliśmy już na przystanku PKS i nim pięliśmy się obok około 40m krzyża do lasów pod Liwoczem. Wygodną drogą szutrową obok stacji Drogi Krzyżowej dochodzimy na szczyt gdzie wybudowano wieżę widokową zwieńczoną krzyżem widocznym z odległych miejscowości oraz kaplicę-sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju. Niestety typowo jesienna, mglista pogoda pozwoliła nam zobaczyć z platformy widokowej jedynie szczyty Beskidu Niskiego. Dalsza wędrówka przebiegała nam bardzo sprawnie. Wygodne drogi leśne, poprawa pogody i dobre oznakowanie pozwoliło szybko dojść do przysiółka Wisowa. Po drodze zobaczyliśmy Rysowany Kamień, a uczestnicy wycieczki usłyszeli legendę związaną z tym miejscem. Wisowa to najwyżej położona część dużej wsi Jodłowa. Jest tu nowa szkoła i kościół i oczywiście zaliczyliśmy następne kilometry asfaltowej drogi. Tu spożyliśmy spóźnione II śniadanie bądź obiad i wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Iwona oraz Marian systematycznie podkręcają tempo marszu, bo leśne wygodne drogi i niewielkie podejścia sprzyjały temu. Po kilku kilometrach zatrzymujemy się przy pomniku żołnierzy AK, którzy w tej okolicy w sierpniu 1944 r. odnieśli zwycięstwo nad oddziałem Gestapo. Stąd szybko dochodzimy do przysiółków Dobrocin oraz Podlesie pięknie położonych na pogórzańskim grzbiecie. Jak opisuje przewodnik roztacza się stąd wspaniały widok na południe i zachód. Niestety powoli zapadające ciemności pozwalają nam zobaczyć, że gdzieś tam w dolinach ludzie zapalają światła w domach. My również wyciągamy czołówki i ostatnie kilka kilometrów przez las do osiedla Ratówki pokonujemy w 1,5 godz. Szkoda, że obecnie poprowadzony szlak omija w lesie jedną z atrakcji tego pogórza, Ostry Kamień, na który kiedyś wchodziło się wykutymi w nim schodami. Tuż przed 18-tą docieramy, pokonując 30 km trasę, do prywatnego schroniska (niegdyś PTTK bacówki) gdzie czeka na nas gorący posiłek i ciepłe łóżko.
Po wietrznej nocy i porannym krótkim deszczu w Dzień Niepodległości wypogadza się. Jest zimno ale słonecznie, a lasy w paśmie Brzanki pysznią się kolorami jesieni. Tuż przy schronisku jest wieża widokowa, a my podziwiamy z niej wspaniałą panoramę gór - ale niestety Tatry nie ukazały się nam. Dziś mamy krótki odcinek do przejścia - jedynie 10 km. Po dojściu do Polany Morgi ostro schodzimy lasem i jarem (na szczęście suchym) do asfaltu w górnej części wsi Lubaszowa. Tu czeka na nas niespodzianka w postaci bardzo stromego 15-minutowego podejścia na Nosalową (362) jedną z niższych górek na naszej trasie. Za chwilę mijamy pierwsze domy wsi Siedliska rozłożone pięknie po stokach. Dużo tu domów letniskowych, bo i do Krakowa niedaleko i okolica jest bardzo malownicza. Przechodzimy jeszcze odnowioną kładkę na rzece Białej i wchodzimy na stacyjkę kolejowa położoną już na Pogórzu Rożnowskim. Bez niespodzianek wracamy do swoich domów korzystając z trzech różnych pociągów Regio ale za to płacąc wspólnie za jeden bilet dzięki taryfie „Ty i raz dwa trzy”.
Wycieczkę uważam za bardzo udaną. Złożyła się na to determinacja i wiara uczestników w możliwość realizacji tak śmiałego planu wyjazdowego, dobra jesienna pogoda, bardzo dobre oznakowanie żółtego szlaku – w nocy nie mieliśmy kłopotu z odszukiwaniem kolejnych znaków oraz miłe przyjęcie przez Gaździnę na Brzance.
Do zobaczenia w górach na następnych wycieczkach"
Autorami zdjęć z rajdu są Andrzej Klimczak i Marian Pawlik.

 


 

2017-11-13

 

W dniu 8.11.2017r. uroczyście wręczono odznaki klubowe członkom Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”. Jest to już III edycja odznak, które zostały wybite w numerowanym, limitowanym nakładzie 10 egz. (od nr 46 do nr 55). Projekt: Dariusz Hop, wykonanie: METALOPLASTYKA Lublin, ul. Pawia 9. Data wykonania: listopad 2017r. Odznaki wręczył Prezes Klubu – kol. Andrzej Ukleja.

Fot. Leszek Melsztyński

 


 

2017-10-28

 

Spotkanie klubowe odbędzie się w dniu 8.11.2017r. (środa) o godz. 18.00 w świetlicy Oddziału PTTK. W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane i przekazane odznaki klubowe członkom naszego klubu, którzy je wcześniej zamówili. Ponadto omówimy plany rajdów na przyszły rok. Prosimy zainteresowanych członków i sympatyków naszego klubu, którzy chcieliby poprowadzić swój rajd autorski, o przygotowanie konkretnych propozycji. Zaprezentujemy również tabliczkę pamiątkową, którą zamierzamy umocować na Kopystańce w styczniu 2018r. (zbieramy pieniądze na tabliczkę) . Jak zwykle omówimy sprawy bieżących rajdów oraz zdamy relację z już odbytych. Po spotkaniu zaprezentujemy zdjęcia z wyprawy w góry Rumunii, która odbyła się w lipcu bieżącego roku – prosimy przemyśleć, kto był by zainteresowany wyjazdem z PTTK Sanok w góry Rumunii w lipcu lub w sierpniu 2018 r. – będziemy robili listę chętnych.
Zapraszamy
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”.

 


 

2017-10-19

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu zaprasza w dniu 04.11.2017r. na rajd pieszy „Cztery łemkowskie cerkwie: Krempna, Kotań, Świątkowa Wielka, Świątkowa Mała" połączony ze zwiedzaniem łemkowskich cerkwi Beskidu Niskiego. Trasa łatwa dla każdego piechura.
Program:
04.11.2017r. (sobota). Wyjazd z Przemyśla z parkingu dla autokarów przy Rybim Placu o godzinie 7:00 do miejscowości Krempna - zwiedzanie cerkwi, przejazd busem na Przełęcz Hałbowską, z przełęczy przejście żółtym szlakiem do Kotani – zwiedzanie cerkwi. Przejście żółtym szlakiem do Świątkowej Wielkiej – (cerkiew niestety jest w remoncie) . Następnie drogami publicznymi dojście do Świątkowej Małej - zwiedzanie cerkwi. Wyjazd busem z Świątkowej Małej do Przemyśla. Powrót w godzinach wieczornych.
Czas przejścia wraz ze zwiedzaniem ok. 7 godzin.

Organizacja – Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu .
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Koszty przejazdu i administracyjne:
- członkowie PTTK – 45 zł.
- pozostałe osoby – 55 zł.
Zapisy i wpłata w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 do dnia 31.10.2017r.
Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną oraz strój i obuwie turystyczne.
Wpłata nie podlega zwrotowi za wyjątkiem sytuacji, gdy rajd zostanie odwołany.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników, wyjątkowo niesprzyjającej prognozy pogody (całodzienny ulewny deszcz) czy też innych nieprzewidzianych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Oddziału i Klubu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Klubu.

 


 

2017-10-13

 

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” W PRZEMYŚLU
zaprasza w dniach 10-11.11.2017r. (piątek-sobota) na rajd pieszy „Grzbietem Pogórza Ciężkowickiego”.
Trasa: Ujazd – Liwocz (562) – Rysowany Kamień (427) – Wisowa – Ostry Kamień (527) – Brzanka (526) – Siedliska koło Tuchowa stacja PKP.
Proponowany odcinek prowadzi w większości wygodnymi drogami gruntowymi, utwardzonymi i asfaltowymi, żółtym szlakiem grzbietem Pogórza Ciężkowickiego.
Rajd opracował i organizuje kol. Andrzej Klimczak
Program:
1 dzień 10.11.2017r. (piątek): Wyjazd z Przemyśla pociągiem osobowym do Rzeszowa ze stacji Przemyśl Główny o godz. 4.38. Z Rzeszowa przejazd do Jasła busem firmy Marcel o godz. 6.30 z parkingu przed DH EUROPA II (cena-10,00zł). Z Jasła wyjazd z dworca PKS autobusem kursowym do Ujazdu o godz.8.20 (cena-3,20zł). W Ujeździe zaczynamy wycieczkę przy Krzyżu Milenijnym i podążamy pod górę szlakiem żółtym na Liwocz (562) pod wieżę widokową. Stąd szlakiem na Mały Liwocz (483), Rysowany Kamień (427), Wisową (409) i dojście pod sklep we wsi o tej samej nazwie. Przerwa na posiłek. Dalej kontynuujemy przejście przez kolejne szczyty pogórza: Gilową Górę (506), Krzyżową (480) na Ostry Kamień (527) skąd lasem po 1 godz. 30 min. dochodzimy do bacówki „Na Brzance” (508). Trasa jest długa – 30 km i zajmuje wg przewodnika ok.8 godzin marszu bez odpoczynków, więc na pewno w drodze zastanie nas noc. Uczestnicy proszeni są o zabranie latarek bądź sprawdzonych czołówek. Przewiduję 2-3 godz. marszu nocą.
Tutaj zakwaterowanie i nocleg w schronisku „Na Brzance”: http://www.brzanka.pl/ w warunkach turystycznych. Cena noclegu 27 zł.
2 dzień 11.11.2017r. (sobota): Po śniadaniu około 8.30 rano wyjście pod wieżę widokową i na szczyt Brzanki (538). Przejście szlakiem żółtym na Polanę Morgi (453) i do zabudowań nowicjatu Redemptorystów. Dalej obniżając się przez Nosalową (365) dochodzimy do przystanku PKP Siedliska koło Tuchowa. Trasa krótka – 10km i ok.3 godz. 30 min drogi.
Proponowany powrót do Przemyśla:
1. Pociąg osobowy Siedliska odj.12.38 – Tarnów przyj.13.08 (bilet górski 4,70zł)
2. Pociąg IC nr 7300 Tarnów odj.13.27 – Przemyśl Gł. przyj.16.04.
Osoby, które zapiszą się na rajd proszone są o kontakt z organizatorem rajdu kol. Andrzejem Klimczakiem tel. kom. 668989916 celem ustalenia zakupu biletu na powrót do Przemyśla z Tarnowa. Istnieje możliwość przejazdu pociągiem osobowym na trasie Tarnów – Przemyśl z przesiadką w Rzeszowie (wyjazd z Tarnowa 13.59, przyjazd do Przemyśla 17.27, cena biletu 27,10zł)

Uwagi końcowe:
- każdy z uczestników pokrywa indywidualnie koszty przejazdów i noclegów
- zabieramy ze sobą żywność na dwa dni, wygodne buty i na przebranie, ciepłą odzież, ewentualnie śpiwór.
- istnieje możliwość zamówienia posiłków w bacówce „ Na Brzance”.
- członkowie PTTK są ubezpieczeni na trasie rajdu w ramach wpisowego za rok 2017, pozostałe osoby ubezpieczają się indywidualnie.
Zapisy wraz z wniesieniem opłaty 5 zł. (koszty administracyjne) w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 do dnia 20.10.2017r. Rajd odbędzie się nawet przy niewielkiej liczbie uczestników; ilość uczestników ze względu na konieczność rezerwacji noclegów ograniczona pojemnością schroniska.
Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną (jest to wymagająca i dość długa wycieczka), odpowiedni do wędrówki strój i obuwie turystyczne 

2017-10-11

 

RELACJA Z PIESZEGO RAJDU KLUBU GÓRSKIEGO PTTK „KARPATY”
„Przez ostępy pasma granicznego”.
Beskid Niski: Nowy Łupków - Kanasiówka – Jasiel – Kamień – Czeremcha .
7 – 8. X. 2017r.
W dniu 7.10.2017r. kilkunastoosobowa grupa członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” wyruszyła na rajd pieszy niebieskim szlakiem turystycznym - ostępami pasma granicznego w Beskidzie Niskim - z Łupkowa do Czeremchy nad Przełęczą Beskid. W Starym Łupkowie zwiedziliśmy wysuniętą najdalej na południe Polski stację kolejową wybudowaną w 1872r. Oddana w tym samym roku linia kolejowa z miejscowości Medzilaborce na Słowacji do Zagórza umożliwiała podróż bezpośrednio z Budapesztu do Przemyśla. To tędy w 1880r. powracał do Wiednia, z wizytacji Galicji, cesarz Franciszek Józef I. Jego postać namalował W. Kossak na obrazie Pożegnanie w Łupkowie. Kto wie, czy na stacji w Starym Łupkowie nie wysiadł na chwilę dobry wojak Józef Szwejk jadący tędy eszelonem z Humennego do Sanoka. Obok klimatycznego schroniska „Radosne Szwejkowo” zatrzymaliśmy się przy kamieniu odrestaurowanym przez członków Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER w hołdzie żołnierzom Wojsk Ochrony Pogranicza, którzy walczyli z bandami UPA broniąc polskiej i ukraińskiej ludności cywilnej i strzegli granic Polski w Bieszczadach. Widzieliśmy też stary, zniszczony cokół. Stał tu pomnik pamięci żołnierzy z oddziałów brandenburskich poległych podczas I wojny światowej w walkach o Przełęcz Łupkowską. Następną atrakcją było przejście na stronę Słowacką długim na 416 m. tunelem łupkowskim pod Przełęczą Łupkowską (640 m.n.p.m.). Stąd weszliśmy na szlak graniczny, który poprzez Siwakowską Dolinę (689m.n.p.m.), rezerwat przyrody Palotska Jedlina, Średni Garb (822 m.n.p.m.), Przełęcz nad Radoszycami (684 m.n.p.m.), Danowę (844 m.n.p.m.), zaprowadził nas na Wielki Bukowiec (Pasika) – 848 m.n.p.m. z zabytkową metalową wieżą widokową. Nieopodal tego miejsca znajduje się kamienny obelisk ku czci Armii Czerwonej, która w tym miejscu 20.09.1944r. po raz pierwszy przekroczyła granicę Czechosłowacji. Ważnym dla nas szczytem, który zdobyliśmy, była Kanasiówka ( 823 m.n.p.m.) zaliczana do Korony Beskidu Niskiego. Stąd bardzo przyjemną trasą zeszliśmy do Jasiela – nieistniejącej wsi u zbiegu źródłowych potoków rzeki Jasiołki. Utworzono tu rezerwat przyrody „Żródliska Jasiołki”. Miejsce piękne, pełne uroku, wręcz magiczne, jednak nie pozbawione tragicznej historii. Chroni się tu m.in. lasy o wysokim stopniu naturalności z dominującym zespołem buczyny karpackiej, tereny źródliskowe kilku rzek i potoków o charakterze naturalnym, ostoję fauny puszczańskiej, liczne wychodnie skalne, śródleśne bagna, mechowiska, torfowiska, turzycowiska. Prowadzący rajd zafundowali uczestnikom premiowy bonus – niespodziankę  w postaci nieplanowanego przejścia malowniczą doliną Jasiela aż do Woli Niżnej. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć i dobrze poznać jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Polsce. O tej części Beskidu Niskiego można by napisać wiele stron, ale nie miejsce na to, odsyłam do internetu. Na nocleg zajechaliśmy do niepozbawionego turystycznego klimatu schroniska „Zaścianek” w Jaśliskach, gdzie po domowym obiedzie serwowanym przez uprzejmą panią gospodynię zasiedliśmy do turystycznej biesiady. Rano, po zwiedzeniu zabytkowej małomiasteczkowej zabudowy Jaślisk, powędrowaliśmy dalej niebieskim szlakiem przez ostępy pasma granicznego do słowackiego rezerwatu przyrody „Haburske roselinsko” (690 m.n.p.m.). Rezerwatową ochroną objęto tu torfowisko wraz z zespołem unikatowej roślinności. Następnie przez szczyt Kopriwnicznej ( 709 m.n.p.m.), Szeroki Jasienik (718 m.n.p.m.) do rezerwatu przyrody „Kamień nad Jaśliskami”. Zdobyliśmy szczyt Kamienia ( 857 m.n.p.m.) – drugiej na szlaku góry zaliczanej do Korony Beskidu Niskiego. W obrębie rezerwatu natrafiliśmy na siedem cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, na których spoczywają żołnierze z trzech walczących armii. Kolega Mieczysław uderzył w cmentarny dzwon ku pamięci poległych. Odmówiliśmy też modlitwy za wieczne odpoczywanie poległym. Stąd łagodnym traktem wzdłuż potoku Bielcza dotarliśmy do Czeremchy kończąc bardzo udany dwudniowy rajd. Przemierzyliśmy w sumie 45 km.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie. Za rok zorganizujemy wyprawę kolejnym odcinkiem niebieskiego szlaku granicznego, kontynuując tym samym wędrówkę rozpoczętą przez Darka z Białej pod Rzeszowem. Fotorelacja do pooglądania TUTAJ
Relację spisał kol. Andrzej Ukleja.
Zdjęcia: Andrzej Ukleja, Mieczysław Nyczek, Krystyna Pomykacz.

 


 

2017-10-05

 

W dniach 7-8.10.2017r. odbędzie się zaplanowany uprzednio rajd pieszy „Przez ostępy pasma granicznego”.
Beskid Niski: Nowy Łupków - Kanasiówka – Jasiel – Kamień – Czeremcha – Przełęcz Dukielska
Są jeszcze ostatnie wolne miejsca. Zapisy w biurze przemyskiego Oddziału PTTK.

 


 

2017-09-29

 

Spotkanie członków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” odbędzie się w środę 04.10.2017r. w świetlicy oddziału PTTK w Przemyślu o godzinie 18.00.
Po spotkaniu odbędzie się prezentacja ostatniego odcinka filmu "Śladami Trylogii Sienkiewicza" - Podhorce, Zbaraż, Krzemieniec, Złoczów, prezentowany przez kol. Tadeusza Jeżaka. Czas prezentacji ok. 30 min.
Rajd pieszy „Przez ostępy pasma granicznego” w Beskidzie Niskim, przełożony z uwagi na wystąpienie ulewnych deszczy, odbędzie się w zaplanowanym drugim terminie, tj. 7 – 8 października br.
Zarząd Koła Przewodników Turystycznych przy przemyskim Oddziale PTTK im. Mieczysława Orłowicza zaprasza członków Klubu Górskiego „Karpaty” na uroczystą akademię z okazji 65-lecia Koła Przewodników Turystycznych PTTK , która odbędzie się w niedzielę 1 października br. o godz. 11 w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

 


 

2017-09-21

 

OGŁOSZENIE O ODWOŁANIU RAJDU
Planowany w dniach 23 – 24.09.2017r. rajd pieszy Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” - „Przez ostępy pasma granicznego” w Beskidzie Niskim NIE ODBĘDZIE SIĘ w zaplanowanym terminie z uwagi na prognozowane ulewne deszcze.
Jeśli warunki pogodowe pozwolą, to rajd ten planujemy zorganizować w dniach 7 – 8.10.2017r. Prosimy śledzić ogłoszenia na stronie internetowej klubu.
Osobom, które rezygnują z uczestnictwa w rajdzie gwarantujemy zwrot wniesionej opłaty.
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu.

 


 

2017-09-05

 

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” W PRZEMYŚLU
zaprasza w dniach 23-24.09.2017r. na rajd pieszy „Przez ostępy pasma granicznego”.
Beskid Niski: Nowy Łupków - Kanasiówka – Jasiel – Kamień – Czeremcha – Przełęcz Dukielska

Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu zaprasza na dwudniowy rajd wschodnią częścią niebieskiego szlaku granicznego. Proponowany odcinek prowadzi przeważnie wygodną ścieżką graniczną wzdłuż wododziałowego grzbietu Karpat.
Program:
23.09.2017r. (sobota):
Wyjazd w dniu 23.09.2017r. (sobota) z Przemyśla z parkingu dla autokarów przy Rybim Placu o godzinie 6.00. wynajętym busem firmy Almar do Nowego Łupkowa. Wejście na szlak: Nowy Łupków – Siwakowa Dolina (701 m.n.p.m.) – Przełęcz Beskid nad Radoszycami (684 m.n.p.m.) – Danowa (841 m.n.p.m.) – Pasika ( 848 m.n.p.m.) - Kanasiówka (823 m.n.p.m. – szczyt zaliczany do Korony Beskidu Niskiego) – Jasiel.
Przejazd busem z Jasiela do Jaślisk. Tutaj zakwaterowanie i nocleg w schronisku „Zaścianek”: http://schronisko.jasliska.pl/
Czas przejścia: 6 godzin i 25 minut „czystego” marszu plus czas przeznaczony na odpoczynki. Odległość: 23 km.
29 pkt. do GOT

24.09.2017r. (niedziela):
Przejazd wynajętym busem ze schroniska „Zaścianek” w Jaśliskach do Jasiela. Wyjście na szlak: Jasiel – Szeroki Jasienik (718 m.n.p.m.) – Kamień nad Jaśliskami (857 m.n.p.m. - szczyt zaliczany do Korony Beskidu Niskiego) – Czeremcha – Kiczera Jałowa ( 578 m.n.p.m.) – Przełęcz Dukielska ( 500 m.n.p.m.).
Czas przejścia: 7 godzin „czystego” marszu plus czas przeznaczony na odpoczynki. Odległość: 24 km. 28 pkt. do GOT.
Powrót wynajętym busem w godzinach wieczornych.
Warunki zakwaterowania w schronisku „Zaścianek” w Jaśliskach podane są na stronie internetowej: http://schronisko.jasliska.pl/.
Organizacja – Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu .
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Koszty przejazdu i administracyjne:
- członkowie Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” z opłaconą aktualną składką członkowską - 10 zł.
- członkowie PTTK nie będący członkami Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” – 60,- zł.
- pozostałe osoby – 75 zł.
- opłata za zakwaterowanie płatna dodatkowo indywidualnie przez każdego uczestnika na miejscu wg cennika schroniska (cennik na stronie internetowej schroniska).
- pozostałe koszty – płatne na miejscu w schronisku – 3 zł.
Ponadto: w schronisku istnieje możliwość zamówienia obiadu w cenie 20 zł. W schronisku planujemy zorganizowanie ogniska – wiktuały we własnym zakresie. Istnieje możliwość zamówienia kiełbasek i napoi na miejscu.
Zapisy i wpłata w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 do dnia 20.09.2017r.
Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną (jest to wymagająca i dość trudna wycieczka górska!), odpowiedni do wędrówki strój i obuwie turystyczne.
Wpłata nie podlega zwrotowi za wyjątkiem sytuacji, gdy rajd zostanie odwołany.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników, wyjątkowo niesprzyjającej prognozy pogody (całodzienny ulewny deszcz) czy też innych nieprzewidzianych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Oddziału i Klubu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Klubu.

 


 

Informujemy Członków Klubu Górskiego „Karpaty”, którzy nie posiadają jeszcze odznaki klubowej, że istnieje możliwość zamówienia wykonania takich odznak w firmie „Metaloplastyka” w Lublinie. Strona internetowa firmy oraz przykładowe oferty są na stronie: http://www.metaloplastyka.lublin.pl
Projekt odznaki klubowej przedstawiony przez tę firmę możliwy do wykonania w skali zbliżonej do pierwowzoru, kształt wypukły, zachowujący barwy odznaki, o grubości 1 mm, malowane farbami piecowymi do pooglądania TUTAJ
Cena odznaki z nakładanym logiem PTTK wynosi 37,00 zł. netto (przy zaplanowaniu złożenia zamówienia na ok. 30 szt. odznak). Zamówiona zostanie wersja 1 odznaki jako najbardziej zbliżona do pierwowzoru, z logiem PTTK o wielkości 13 mm.
Jednocześnie informujemy, że nie jest możliwe zamówienie kolejnej partii odznak klubowych wykonanych przez firmę GRYLEWICZ z Krakowa, ponieważ firma ta już nie istnieje, zakończyła działalność. Nie jest możliwe również w rozsądnych granicach cenowych wykonanie emalii tlenkami żelaza jak na pierwowzorze odznaki, ponieważ odznak taką techniką już się nie wykonuje.
Osoby zainteresowane zakupem odznaki proszone są o zgłoszenie tego Prezesowi Klubu – kol. Andrzejowi Uklei – e-mailem na adres: andukl@poczta.fm w terminie do dnia 6 września b.r. Po tym terminie w oparciu o liczbę zgłoszeń podamy ostateczną cenę odznaki, ustalimy termin wpłaty należności i dokonamy stosownego zamówienia.

Z turystycznym pozdrowieniem – Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu.”

 


 

2018-08-29

 

Dnia 06 września 2017r. (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG "KARPATY" na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy). Po spotkaniu odbędzie sie pokaz drugiej częsci filmu "Śladami H.Sienkiewicza" - Krzemieniec, Okopy Św.Trójcy, Olesko i Poczajów. Czas projekcji około 30 min.

 


 

2017-08-22

 

RELACJA Z RAJDU, KTÓRY ODBYŁ SIĘ W DNIU 19.08.2017r. W BESKIDZIE NISKIM,
ORGANIZOWANYM PRZEZ KLUB GÓRSKI PTTK ‘’KARPATY’’ W PRZEMYŚLU

W dniu 19.08.2017r. grupa 26 osób – członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu wyruszyła na kolejny rajd tym razem w malownicze pasmo Beskidu Niskiego – Beskid Dukielski. Z Przemyśla wyjechaliśmy wynajętym busem do Krempnej do Ośrodka Edukacyjnego im. Jana Szafrańskiego wraz z Muzeum Przyrodniczym Magurskiego Parku Narodowego. Tam, przed wyruszeniem w trasę, za pomocą spektakli multimedialnych i ekspozycji muzealnej zapoznaliśmy się z bogactwem flory i fauny Magurskiego Parku Narodowego, budową geologiczną i pięknem przyrody jakie ten park oferuje. Naszym przewodnikiem była kol. Jolanta Kawalec, która w ciekawy i profesjonalny sposób opowiadała o ciekawostkach historycznych i przyrodniczych w mijanych po drodze miejscach, jak również o Beskidzie Niskim. W terenie swoją wiedzą i doświadczeniem w terenoznawstwie wspierali nas kol. Zbyszek Bilo, Marian Pawlik oraz Leszek Melsztyński, który na nasz rajd przyjechał aż z Poznania.
Na trasę wyruszyliśmy żółtym szlakiem, przez monumentalne lasy Magurskiego Parku Narodowego, w kierunku Przełęczy Hałbowskiej (540 m.n.p.m.). Tutaj przystanęliśmy obok pomnika upamiętniającego miejsce straceń 1250 Żydów z Nowego Żmigrodu zamordowanych przez Niemców 7 lipca 1942 r.
Dalej przez las wiódł nas czerwony szlak w kierunku Kątów, gdzie przekroczyliśmy most na rzece Wisłoka. Ze względu na panujący upał zatrzymaliśmy się przy miejscowym sklepie aby ugasić pragnienie chłodnymi napojami, podziwiając jednocześnie rozległe panoramy na doliny i okoliczne wzgórza. Jedno z tych wzgórz – następny etap naszej wędrówki – to Góra Grzywacka nad Kątami (567 m.n.pm.). Jest to bezleśny szczyt z wysokim, stalowym Krzyżem Milenijnym wyposażonym w platformę widokową. Wybitny punkt widokowy: podziwialiśmy panoramę otoczenia doliny Wisłoki z dominującym masywem Kamienia na południu. Od wschodu wyróżniała się stożkowata z tej strony Cergowa. Na południu ciemne kształty Kolanina, Baranie gdzieś w tle. Na zachodzie widać było wyraźny grzbiet Magury Wątkowskiej, pasma, które nadało nazwę tutejszemu parkowi narodowemu. Na północy pogórza Ciężkowickie (widać było wyraźnie charakterystyczny stożek Brzanki) i Dynowskie. Warto było tu przyjść dla tego widoku. Do tej pory pogoda dopisywała nam aż za dobrze, jednak od południowego zachodu zaczęły napływać burzowe chmury zwiastujące załamanie pogody. Musieliśmy przyspieszyć tempo marszu, aby nie zastał nas zmierzch. Do celu wędrówki było jeszcze dobre trzy godziny. Dalej czekała nas dość przyjemna wędrówka grzbietowa na następny wybitny szczyt pasma Łysej Góry (641 m.n.p.m.) z punktem wysokościowym, na którym znajdowała się pieczątka potwierdzająca zdobycie szczytu zaliczanego do Korony Beskidu Niskiego. Z kulminacji wschodniej roztaczał się ciekawy widok na wzgórza widoczne na południowym wschodzie – z Cergową w roli głównej. My natomiast kierowaliśmy się na najwyższy, ale zalesiony szczyt dzisiejszej wędrówki – Polanę (651 m.n.p.m.). Poniżej szczytu piękne widoki na południe i zachód. Dalej przez młode lasy i zarośla, północnymi stokami ukrytej w gęstych młodnikach Dani (696 m.n.p.m.) do Chyrowej. Na ostatnim odcinku, gdy schodziliśmy stromo w dół, „dopadł” nas deszcz – najpierw łagodny, następnie wzbierający i w Chyrowej ulewny. Z gór spływały na drogę rwące potoki, na głowę lały się litry wody. Całe szczęście, że trwało to tylko chwilę, ponieważ w tym czasie dochodziliśmy właśnie do busa, w którym schroniliśmy się przed deszczem i którym wróciliśmy szczęśliwie do Przemyśla. Niestety, z uwagi na ulewny deszcz nie wypełniliśmy ostatnich punktów programu – nie zwiedziliśmy cerkwi w Chyrowej i nie zakończyliśmy rajdu w restauracji „Chyrowianka”. Jest więc powód, aby tam jeszcze wrócić, co obiecuje Wam – drodzy Członkowie i Sympatycy– Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”.
Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za wspaniałe towarzystwo i wspólną wędrówkę. Szczególne podziękowania składam kol. Joli Kawalec za profesjonalne przewodnictwo całej naszej grupy. Foty z rajdu do pooglądania TUTAJ
Andrzej Ukleja
Fot. Andrzej Ukleja, Mieczysław Nyczek i Marian Pawlik.

 


 

2017-08-22

 

Relacja z rajdu rowerowego „Poznaj Ziemię Przemyską” 19.08.2017 r..
Na terenie Ziemi Przemyskiej jest sporo różnych osobliwości krajoznawczych. Tym razem przemyscy cykliści stowarzyszeni w Sekcji Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego postanowili zwiedzić tereny położone w Nadleśnictwie Dynów.
W sobotni ciepły poranek na starcie rajdu na Placu Orląt Przemyskich stawiło się czterech cyklistów. Jadąc w kierunku zachodnim mijając kolejno: Krzywczę, Babicę, Krążki Bachowskie, Bachów dotarli do Piątkowej, gdzie zwiedzili zabytkową, drewnianą cerkiew grecko – katolicką p.w. św Dymitra. – obecnie w remoncie. Poruszając się dalej uroczą, zalesioną doliną dotarli następnie do Żohatyna, gdzie odnaleźli znaki szlaku rowerowego, który doprowadził rowerzystów do początku ścieżki przyrodniczej „Kopaniny”. Charakteryzuje się ona silnie pofałdowanym, malowniczym podgórskim krajobrazem, bogactwem flory i fauny tu występującej. Ścieżka przebiega przez teren występowania rzadkich roślin, takich jak wawrzynek wilczełyko czy lilia złotogłów oraz zwierząt, takich jak kumak górski, orlik krzykliwy i bocian czarny.
Po odpoczynku na polu biwakowym, stromymi podjazdami osiągnęli Dylągową, a następnie Łączki w drodze do Słonnego. Na szczycie wzniesienia w Łączkach usytuowany jest punkt widokowy, gdzie kolarze podziwiali rozległą, piękną dolinę Sanu. W Słonnym wiszącą kładką przekroczyli rzekę San, a następnie zrobili to samo w Wybrzeżu. Wąska, częściowo asfaltowa, w części gruntowa droga, pozbawiona praktycznie ruch samochodowego doprowadziła turystów do Iskani. Tam ponownie mostem drogowym przekroczyli San i wykorzystując drogą szutrową dotarli do Krążków i Babic. Droga do Przemyśla, znana doskonale z rowerowych eskapad przebiegła bez szczególnych wrażeń. Jedynie żar lejący się z nieba, wymuszał postoje na uzupełnienie płynów w organizmie.
Był to udany, ciekawy krajoznawczo rajd, który dał cyklistom dużo zadowolenia. W rajdzie wzięła udział skromna grupka cyklistów, z uwagi na upały panujące w regionie od dłuższego czasu, oraz to, że spora ekipa miłośników wypraw rowerowych wzięła udział w uroczystościach patriotycznych w Zadwórzu na Ukrainie. Foty z rajdu do pooglądania TUTAJ
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz

 

 

 


 

2017-07-31

 

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” W PRZEMYŚLU
zaprasza w dniu 19.08.2017r. na rajd pieszy po Beskidzie Niskim atrakcyjnym fragmentem głównego szlaku beskidzkiego na trasie: Krempna – Kąty – Chyrowa.
 Proponowany odcinek w większości stanowi przyjemną wędrówkę grzbietową z licznymi punktami widokowymi.
Czas przejścia – ok. 6 godzin „czystego” marszu plus czas przeznaczony na odpoczynek. Odległość – ok. 20 km.
Program:
Wyjazd w dniu 19.08.2017r. z Przemyśla z parkingu dla autokarów przy Rybim Placu o godzinie 7.30. wynajętym busem do Ośrodka Edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego wraz z muzeum przyrodniczym MPN w Krempnej. Tam od godz. 10.00 do godz. 11.00 zwiedzanie ekspozycji oraz spektakl multimedialny prezentujący przyrodę MPN w różnych porach roku. Bilety 5 zł., ulgowe 3 zł. płatne dodatkowo na miejscu. Po tym wymarsz żółtym szlakiem turystycznym na Przełęcz Hałbowską (535 m.n.p.m.) gdzie znajduje się pomnik upamiętniającym miejsce straceń. Stąd do końca rajdu czerwonym szlakiem turystycznym przez Kąty, Górę Grzywacką (567 m.n.p.m) ze stalowym Krzyżem Milenijnym wyposażonym w platformę widokową ( wybitny punkt widokowy), Łysą Górę (641 m.n.p.m.) zaliczaną do odznaki Korony Beskidu Niskiego, Polanę ( 651 m.n.p.m.), do Chyrowej (zabytkowa cerkiew). Powrót wynajętym busem w godzinach wieczornych.

Organizacja – Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu – kol. Andrzej Ukleja.
Prowadzenie i przewodnictwo – kol. Jolanta Kawalec.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zapisy w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 do dnia 16.08.2017r.
Koszty przejazdu i administracyjne:
- członkowie PTTK z aktualnie opłaconą składką – 32 zł.
- pozostałe osoby – 40 zł.
Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną (jest to wycieczka górska!), odpowiedni do wędrówki strój i obuwie turystyczne.
Wpłata nie podlega zwrotowi za wyjątkiem sytuacji, gdy rajd zostanie odwołany.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników, wyjątkowo niesprzyjającej prognozy pogody (całodzienny ulewny deszcz) czy też innych nieprzewidzianych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Oddziału i Klubu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Klubu.

 


 

2017-07-31

 

Rajd rowerowy z cyklu "Poznaj ziemię przemyską" na trasie: Przemyśl - Krzeczkowa - Huta Brzuska - G. Tokarnia - Boguszówka - Bircza - G. Chomińskie - Łodzinka - Cisowa - Olszany - Przemyśl planowany na dzień 5 sierpnia 2017 roku odbędzię się w innym terminie. Za zmianę terminu przepraszamy.

 


 

2017-07-28

 

Sekcja rowerowa KG PTTK KARPATY w Przemyślu
zaprasza na rajd rowerowy „Poznaj Ziemię Przemyską”

Regulamin rajdu

1. Organizator
Sekcja rowerowa Klubu Górskiego PTTK ,,KARPATY” w Przemyślu, 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl, Krzeczkowa, Huta Brzuska, G. Tokarnia, Boguszówka, Bircza, G. Chomińskie, Łodzinka, Cisowa, Olszany, Przemyśl (ok. 90 km).
Ocena trudności: trudna.
Zbiórka uczestników w dn. 05.08.2017 r. (sobota) o godz. 7.15  na Placu Orląt Przemyskich.
Wyjazd o godz. 7.30

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Poznanie historii, zabytków oraz walorów krajoznawczych Ziemi Przemyskiej. Zdobywanie punktów do odznaki turystyczno – krajoznawczej ,,Znam Ziemię Przemyską”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie. Wymagane jest dobre przygotowanie fizyczne.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 18 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.
Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-07-26

 

RELACJA Z RAJDU W GÓRY RUMUNII 19-23.07.2017r.
Z uwagi na fakt, że w wyprawie w góry Rumunii organizowanej przez PTTK w Sanoku wzięła udział ośmioosobowa grupa członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” z Przemyśla, zasadnym wydaje się zamieszczenie niniejszej relacji na stronie internetowej naszego klubu. Oprócz nas w wyprawie wzięły udział osoby m.in. z Sanoka, Krosna i Jasła.
Znakomitymi przewodnikami po górach Rumunii byli Jerzy Tomaszkiewicz i Janusz Kusiak. To dzięki nim już piąty raz z rzędu wędrujemy najwybitniejszymi pasmami Karpat Rumuńskich.
W trakcie wyprawy przemierzyliśmy trzy pasma górskie:
1. Góry Suhard – z Przełęczy Rotunda (1.271 m.n.p.m) na najwyższy szczyt OMU (1.932 m.n.p.m.) i zejście do Carlibaby
2. Alpy Rodniańskie – część wschodnia – z Przełęczy Rotunda m.in. na najwyższe w tym rejonie szczyty: Saua Gajei (1.721 m.n.p.m.), Ineut (2.222 m.n.p.m.), INEU (2.279 m.n.p.m.). Zejście piękną doliną wzdłuż potoku z jeziorkami Lala Mica i Lala Mare do Gura Lalei.
3. Góry Kelimeńskie – z Saua Nicovala m.in. na Ratitis (2.021 m.n.p.m.), następnie ramieniem na IZERUL CALIMANULUI (2.031 m.n.p.m.), Calimanu Cerbului (2.013 m.n.p.m.) i zejście do Gury Haitii
Przez trzy dni przeszliśmy 73 km, suma przewyższeń 3.200m. Potęgę, urodę i piękno Karpat Rumuńskich choć w części niech oddadzą załączone fotografie do pooglądania tutaj.
Relację spisał kol. Andrzej Ukleja
Zdjęcia: Andrzej Ukleja, Mieczysław Nyczek.

 


 

2017-07-23

 

Relacja z rajdu rowerowego „Poznaj przyrodę Podkarpacia” 22.07.2017.
Pogoda w sobotę 22 lipca była wprost wymarzona do przeprowadzenia rajdu rowerowego, było przyjemnie ciepło i słonecznie. W dniu tym przemyscy cykliści organizując rajd rowerowy mieli ma celu poznanie ciekawych osobliwości przyrodniczych położonych w okolicy Starzawy, a zwłaszcza rezerwatu przyrody „Starzawa”, rezerwatu przyrody „Szachownica Kostkowata” oraz leśnych duktów położonych w leśnictwie Korczowa i Stubno.
Start nastąpił w godzinach rannych, jadąc przez Wyszatyce, Chałupki Dusowskie, Stubienko i Stubno dotarli do Chotyńca. Tam skierowali pierwsze kroki na teren wykopalisk archeologicznych, gdzie prowadzone są badania grodziska datowanego na przełom VI – V wieku p.n.e. kultury ludności scytyjskiej. Pan profesor prowadzący badania wraz z grupą studentów przedstawił cyklistom plany grodziska, opisowo wyjaśnił zakres prac wykopaliskowych, a ponadto dał do wglądu eksponaty wydobyte z ziemi. Kolejnym etapem podróży kolarzy była cerkiew drewniana z ok. 1600 r p.w. Narodzenia NMP, wpisana w 2013 r. do rejestru zabytków UNESCO. Po zwiedzeniu cerkwi i odpoczynku, turyści skierowali się w leśne ostępy i jadąc leśnymi ścieżkami dotarli do Kalnikowa., a następnie do tamy na Wiśni w Starzawie. Otaczający las w rezerwacie przyrody sprawiał, że jazda na rowerze była łatwa i przyjemna.
W Starzawie zarządzono kolejny postój, poświęcony zwiedzeniu tej niezwykle ciekawej krajobrazowo miejscowości. Dotarcie do drogi asfaltowej prowadzącej do Nakła odbyło się inaczej niż zwykle, bo groblami usypanymi niegdyś, podczas zakładania stawów w latach dwudziestych XX wieku.
Następnie droga powrotna do Przemyśla odbyła się z wykorzystaniem szlaku rowerowego Green Velo.
Był to bardzo udany rajd rowerowy. Jednakże jedno wydarzenie popsuło samopoczucie cyklistów. Już na początki trasy na ścieżce rowerowej Green Velo dwóm uczestnikom przytrafił się defekt roweru – przebicie koła. Przebicie opon nastąpiło przy użyciu pinezek leżących na trasie przejazdu. Mamy nadzieję, że był to przypadek, a jeżeli nie, wynikało to ze złej woli osoby, która rozsypała pinezki, aby utrudnić życie użytkownikom dwóch kółek.  Fotki z rajdu do pooglądania: tutaj
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz

 


 

2017-07-17

 

KG KARPATY zaprasza na rajd rowerowy z cyklu
,,Poznaj przyrodę Podkarpacia”

Regulamin rajdu

1. Organizator
Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego KARPATY, 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl – Niziny – Stubno – Chotyniec - stanowisko archeologiczne – Starzawa - rezerwat przyrody – Naklo – Wyszatyce – Przemyśl (ok. 90 km).
Zbiórka uczestników w dn. 22.07.2017 r. (sobota) o godz. 745 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 800.
Ocena trudności: łatwa

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Obcowanie z przyrodą.
Zwiedzanie obiektów krajoznawczych i zdobywanie punktów do odznaki turystyczno – krajoznawczej
,, Znam Ziemię Przemyską ”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości ( członkowie PTTK legitymację ), napój, suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Organizator zachęca do jeżdżenia na rowerze w kasku kolarskim.
Tempo jazdy ok. 18 km/godz..

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o rajdzie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.

Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-07-14

 

Relacja z obozu rowerowego po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej - lipiec 2017 r.

W tym roku przemyscy cykliści postanowili spenetrować region Jury Krakowsko - Częstochowskiej, przemierzając głównie rowerowy szlak „Orlich Gniazd”. Start nastąpił w Częstochowie, gdzie dotarli koleją wraz z rowerami.
Po zwiedzeniu narodowego sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze udali się do Złotego Potoku na nocleg, zwiedzając po drodze rezerwat przyrody „Zielona Góra”, imponujące ruiny zamku w Olsztynie oraz pomnik przyrody nieożywionej „Skałę Twardowskiego”. W kolejnych dniach co rusz napotykali na bajeczne wapienne formy skalne, które na trasie przejazdu wyrastały spod ziemi, wysoko w niebo. Szczególnie zaciekawił cyklistów rezerwat przyrody nieożywionej „Góra Zborów”, skały „Rzędkowickie”, formy skalne w dolinie Prądnika, majestatyczny „Okiennik Wielki”, Sokolica w dolinie Będkowskiej i „Maczuga Herkulesa” w Pieskowej Skale. Poruszając się szlakiem „Orlich Gniazd” mieli okazję podziwiać piękno średniowiecznej architektury obronnej zaklętej w kamieniu. W ten sposób zwiedzili ruiny zamków w Ogrodzieńcu, Smoleniu, Ostrężniku, Mirowie, Morsku, Ryczowie, Ojcowie i Rudnie. Duże wrażenie zrobił na cyklistach odbudowany z ruin zamek w Bobolicach oraz renesansowy zamek w Pieskowej Skale.

Po dotarciu do Kluczy długim, stromym podjazdem wjechali na punkt widokowy, gdzie mieli okazję podziwiać ogrom Pustyni Błędowskiej oraz zapoznali się planami i działaniami zmierzającymi do przywrócenia jej dawnego oblicza..

Odwiedzając rejon Jury cykliści nie mogli pominąć jaskiń i grot, które licznie występują na całym jej obszarze. Ukoronowaniem działań eksploratacyjnych było trudne podejście szlakiem turystycznym, wraz z rowerami od „Bramy Krakowskiej” w Ojcowie, do jaskini „Łokietka” a następnie jej zwiedzenie.

W okolicach Krakowa zawitali do Dolinek Krakowskich, zwiedzając urzekająco piękną Dolinę Prądnika, Dolinę Sąspówki, oraz Dolinę Będkowską z imponującymi skałami Sokolicą i Iglicą.
U bram Krakowa w Tyńcu zwiedzili romańskie opactwo o.o. Benedyktynów, po czyn ścieżką rowerową biegnąca koroną wału wiślanego dotarli do mety w Krakowie.

Na trasie wędrówki co rusz spotykali liczne rzesze rowerzystów jeżdżących grupowo i pojedynczo, co dowodzi dużej popularności rowerowego szlaku „Orlich Gniazd”.
Powrót do Przemyśla odbył się koleją. W obozie udział wzięło udział dziewięciu miłośników podróży rowerowych: Jola, Artur, Andrzej, Daniel, Jurek, Marek B, Marek R, Janek S i Janek P.  Zdjęcia z rajdu do poogladania tutaj.

Relację spisał organizator obozu: Jan Paradysz

 


 

2017-07-11

 

Relacja z rajdu po Roztoczu Wschodnim w dniu 8.07.2017r.

W dniu 08.07.2017r. grupa 18 osób – członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” pod przewodnictwem kol. Andrzeja Klimczaka przy współpracy z kol. z zarządu klubu, wyruszyła na rajd pieszy pełnymi uroku szlakami po Roztoczu Wschodnim. Po dotarciu pociągiem osobowym do Jarosławia wsiedliśmy do kursowego busa (pomimo obaw co do jego pojemności) do Narola. Kilka osób skorzystało z możliwości podróżowania prywatnym samochodem kol. Ireny i jej męża, za co bardzo dziękujemy. W Narolu w tym czasie trwał XVIII Jarmark Galicyjski Smaki Roztocza. Przed wyruszeniem na szlak próbowaliśmy regionalnego jadła, niektórzy z nas zakupili wyroby rękodzieła ludowego na jarmarcznych straganach. Stąd rozpoczęliśmy nasz rajd, wcześniej jednak kol. Andrzej Klimczak przedstawił historię regionu i uwarunkowania geograficzne terenu, przez który wędrowaliśmy.

Po opuszczeniu Narola weszliśmy w lasy Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Tutaj, na jej skraju dotarliśmy do miejscowości Młynki, gdzie znajduje się okazały młyn wodny i stawy rybne. Dalej urokliwymi roztoczańskimi szlakami (cóż za leśne pejzaże!) dotarliśmy do rezerwatu Bukowy Las. Chroni on zespół lasów bukowych z licznymi gatunkami górskimi.

Po przejściu rezerwatu dotarliśmy do malutkiej, zagubionej wśród lasów miejscowości Banachy. Po krótkim odpoczynku i wyznaczeniu kierunku marszruty wyruszyliśmy do miejscowości Huta Szumy. Osada powstała przy nieistniejącej już hucie eksploatującej miejscowe darniowe rudy żelaza, należące do ordynacji zamojskiej. Towarzyszył nam żółty szlak, przy nim zobaczyliśmy krzyż wapienny, charakterystyczny element Roztocza. Krzyże w tym regionie stawiano przy drogach, na miedzach oraz wśród pól, przede wszystkim na cmentarzach i przy kościołach. Do 1947 roku te rękodzieła wykonywali artyści z Ludowego Ośrodka Kamieniarskiego w Bruśnie Starym.

Idąc dalej leśnymi duktami dotarliśmy do miejscowości Rebizanty, gdzie znajduje się symboliczny szlaban na byłej granicy zaboru rosyjskiego i austriackiego. Od tego miejsca wędrowaliśmy wzdłuż rzeki Tanwi podziwiając jej kaskady – tzw. szumy. Powstał tu rezerwat przyrody „Nad Tanwią” aby chronić najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. W plebiscycie dziennika Rzeczpospolita szumy na Tanwi zostały uznane jako jeden z "7 Cudów Polskiej Natury". Na „popas” zatrzymaliśmy się w kultowym barze u „ Gargamela”.

Następnie, poprzez rozległe łąki i trzcinowiska nadrzeczne, liczne pomosty i kładki nad szemrzącymi potokami, w miejscu gdzie potok Jeleń wpada do Tanwi, dotarliśmy do Grodziska zwanego „Kościółkiem”. Jest to wzniesienie o stromych zboczach położone w widłach dolin Tanwi i Jelenia okolone dokoła bagnami, na którym w XII-XIII w. znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko, następnie na początku XVII w. na wzgórzu powstała cerkiew unicka z klasztorem bazylianów. W 1748 r. zamieniono ją na kościół św. Jana Nepomucena , ale z powodu odległego miejsca nie cieszył się dużą frekwencją i w 1796r. został rozebrany. Podczas powstania styczniowego oraz ostatniej wojny na wzgórzu ukrywali się powstańcy i partyzanci. Wydarzenia te upamiętnia krzyż i pomnik, znajdujące się na szczycie wzgórza.

Następnie stromym zboczem schodziliśmy po wystających korzeniach drzew do wąwozu. Stojąc na kładce można się tu poczuć jak w Puszczy Amazońskiej. Niepowtarzalny klimat wytworzony jest przez paprocie, bagienną roślinność rozlewiska oraz olbrzymie jodły na zboczach wąwozu. Dalej wędrując przez stare bory rezerwatu dotarliśmy do pomnika przyrody nieożywionej – wodospadu na potoku Jeleń o wysokości 1,5 m.

Stąd było już niedaleko do końcowego etapu naszej wędrówki – Suśca – małej, pełnej uroku miejscowości Roztocza. Przed udaniem się do lokalnej restauracji na regionalne posiłki („golasy”, zupę kurkową itp.), za przyzwoleniem i przewodnictwem tamtejszego proboszcza zwiedziliśmy kościół p.w. Św. Jana Nepomucena w Suścu , wzniesiony w latach 1862-1868 z elementów pochodzących z rozebranej cerkwi unickiej znajdującej się niegdyś na wzgórzu Zamczysko.

W Suścu wsiedliśmy do szynobusu, który po ponad dwóch godzinach dowiózł nas przez najpiękniejsze zakątki Połudnoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego do Muniny. Już sama podróż jest atrakcją turystyczną. Z okien szynobusu, przy zachodzącym słońcu z jednej strony wagonu a okazałej tęczy z drugiej, podziwialiśmy przepiękne roztoczańskie pejzaże. Aż prosi się na zakończenie zacytować słowa Marka Wiśniewskiego, znawcy regionu, autora przewodników o Roztoczu:

„Roztocze Wschodnie – kraina zapomniana przez Boga, ludzi…

Kresy dzisiejszej Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej.

Sine wzgórza, polany opustoszałe po dawnych mieszkańcach, białe przydrożne krzyże,

umierające cerkwie…

I krajobrazy... Krajobrazy jakich już nie ma w dzisiejszej Polsce, może tylko w Bieszczadach.

A kiedy słońce zachodzi nad wschodnim Roztoczem i powleka krwistą czerwienią świerkowe lasy,

Chciałoby się tu wrócić jeszcze raz… na kresy Europy i Rzeczpospolitej”Z pewnością jeszcze tu wrócimy.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu, szczególnie kol. Andrzejowi Klimczakowi, który przygotował i z nami przemierzył ten piękny szlak.

Relacje spisał: kol. Andrzej Ukleja
Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.

 


 

2017-07-03

 

W miesiącach wakacyjnych tj. lipiec i sierpień nie będzie zebrań klubowych.

 


 

2017-06-22

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” oraz organizator i prowadzący rajd zapraszają w dniu 8 lipca 2017r. na rajd pieszy urokliwymi szlakami Roztocza Wschodniego na trasie:

Narol –Młynki – rez. Las Bukowy – Huta Szumy – Rebizanty – przejście przez rezerwat Nad Tanwią – wzgórze Kościółek (252 m) – potok Jeleń – Susiec.

Program:
Wyjazd z Przemyśla w sobotę 08.07.2017r. o godz. 6.28 pociągiem do Jarosławia, stąd o godz. 8.00 busem firmy AFAR jedziemy do Narola. Na trasę wyruszamy około 9.30. Trasa około 25 km łatwa: drogi piaszczysto-asfaltowe i piaszczysta ścieżka prowadząca przez najpiękniejsze okolice szumów rzeki Tanew i potoku Jeleń. W Narolu i Suścu istnieje możliwość zakupu artykułów spożywczych.

Powrót szynobusem z Suśca wyjazd 18.13, przyjazd do Muniny 20.38. Tu przesiadka na pociąg do Przemyśla o godz. 21.01, przyjazd do stacji Przemyśl Gł. 21.43. Całkowity koszt powrotu do Przemyśla 25,50zł. W wypadku przejazdu większej grupy istnieje możliwość zakupu biletu zbiorowego dla 4 osób na hasło „Ty i raz, dwa, trzy”. Osoby posiadające zniżki na pociągi REGIO proszone są o zaopatrzenie się w stosowne dokumenty.

Wszystkie przejazdy uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiednie obuwie i odzież dostosowaną do pogody, dokument tożsamości (członkowie PTTK również legitymację). Wymagana dobra kondycja fizyczna.
Organizacja i prowadzenie – kol. Andrzej Klimczak, współpraca - Klub Górski PTTK „Karpaty”.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zgłoszenia telefoniczne (166785374) lub osobiście w biurze O/PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 .
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie rajdu, dlatego też proszę śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu.

 


 

2017-06-21

 

Fotorelacja z rajdu rowerowego z dnia 2017-06-17 do pooglądania tutaj

 


 

2017-06-21

 

Rajd Pogórzu Strzyżowskim „Brzanka i Liwocz, czyli Pogórze Ciężkowickie w dwa dni - odwołany

 


 

2017-06-13

 

Klub Górski PTTK „KARPATY” zaprasza na kolejny rajd po Pogórzu Strzyżowskim „Brzanka i Liwocz, czyli Pogórze Ciężkowickie w dwa dni”.
W ostatni weekend czerwca  tj. 24-25 odbędzie się dwudniowy rajd klubowy. Naszą wędrówkę rozpoczniemy w Bieździedzy, ostatniej miejscowości na trasie poprzedniej wycieczki. Przez Nawsie Kołaczyckie dotrzemy  do miasteczka Kołaczyce. Następnie, przekraczając rzekę Wisłoka pożegnamy się z Pogórzem Strzyżowskim i  rozpoczniemy dalszą część wędrówki żółtym szlakiem, tym razem już na Pogórzu Ciężkowickim. Pierwszego dnia wycieczki pokonamy ok.21-kilometrową trasę, zdobywając najwyższe wzniesienie Pogórza - górę Liwocz (562 m n.p.m.) z wieżą widokową umożliwiającą podziwianie rozległych panoram, a także góry:  Kamińską, Mały Liwocz i Rysowany Kamień. Pierwszy dzień wędrówki zakończymy w Wisowej, skąd udamy się busem na nocleg do Biecza. W tym wyjątkowym miasteczku, często zwanym „małym Krakowem”, w wolnym czasie można  pooglądać cenne zabytki, m.in. imponującą kolegiatę Bożego Ciała, ratusz z 56-metrową wieżą, w podziemiach której znajdowało się  więzienie, tzw. turma, Dom Marcina Kromera, Dom Zbója Becza i Dom z basztą, średniowieczne mury obronne z barbakanem i basztami. Drugiego dnia będziemy kontynuować wędrówkę przez Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, zdobywając podczas 25-kilometrowej wycieczki m.in. Gilową Górę, Ostry Kamień, Wielką Górę, Brzankę (534 m n.p.m.) - najwyższe wzniesienie na drugim etapie naszej trasy, z wieżą widokową na polanie poniżej szczytu, oraz górę Nosalową. Zejdziemy do Siedlisk, w których kończy się żółty szlak, i po przekroczeniu rzeki Białej będziemy przez chwilę na terenie Pogórza Rożnowskiego. Zapraszamy do udziału! Zapisy z wpłatą w wysokości 63zł. dla członków PTTK / 75zł. dla pozostałych osób przyjmowane są  do dn. 21.06.2017 r. (środa) w siedzibie naszego Oddziału przy ul. Waygarta 3 w Przemyślu, tel. 16 678 53 74.  Zbiórka o godz. 6.20 na przystanku MPK ul.Piłsudskiego (koło budynku Nr 11)  , wyjazd 6.30. Wpisowe nie obejmuje ceny noclegu i wyżywienia. Nocleg jest zarezerwowany w schronisku PTSM w Bieczu. Cena noclegu 22zł. Pokoje 2 i 3 osobowe / 1 łazienka na 10 osób.

 


 

2017-06-12

 

Relacja z rajdu rowerowego Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” z cyklu „Poznaj ciekawostki przyrodnicze Podkarpacia” 10.06.2017.
Przemyscy cykliści organizując rajd rowerowy mieli ma celu poznanie ciekawych osobliwości przyrodniczych położonych w okolicy Birczy, a zwłaszcza ścieżki przyrodniczej położonej w rezerwacie „Krępak” oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie”.
Start nastąpił w sobotę 10 czerwca w godzinach rannych. Jadąc przez Wapowce, Olszany, Krzeczkową, a następnie mijając położony w pobliżu trasy szczyt góry Panieński Czub dotarli do parkingu usytuowanego przy drodze krajowej nr 28. Usytuowany jest tam początek ścieżki przyrodniczo - dydaktycznej „Krępak”. Teren rezerwatu urozmaicony jest głębokimi dolinami potoków i stromo opadającymi w ich kierunku zboczami. Cykliści wędrując ścieżką mieli okazję zauważyć piętrowy układ roślinności, typowy dla lasów pierwotnych i naturalnych. Szczególną uwagę zwrócili na odnawiającą się w sposób naturalny jodłę, która w rezerwacie dorasta do 50 m wysokości. Ścieżka, ze swoimi trudnościami terenowymi wywarła na cyklistach duże wrażenie, nieskażona przyroda i jej bogactwo sprawiło, że uczestnikom rajdu nie spieszyło się z opuszczeniem tego ciekawego miejsca.
Następnie kolarze skierowali się do miejsca wypalania węgla drzewnego, a następnie jadąc drogą gruntową zagłębili się w kompleks leśny zwany „Czarny Las”. Po drodze robili przystanki aby podziwiać piękno krajobrazu i przyrody. Urozmaicona rzeźba terenu, mozaika siedlisk leśnych, zbocza porośnięte jodłą i bukiem sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Podkarpacia Jadąc szybkim zjazdem dotarli do Chołowic, a następnie przez Śliwnicę, Krasiczyn osiągnęli metę w Przemyślu.
Była to bardzo udana wycieczka rowerowa. Pogoda w dniu tym dopisała, było ciepło i słonecznie.
W rajdzie wzięło udział 8 rowerzystów i jedna rowerzystka, w tym kolega Jacek, który specjalnie na ta imprezę turystyczną przyjechał z Jarosławia. Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz

 2017-06-12

 

Relacja z rajdu pieszego Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” z cyklu „Połoninki Pogórza Przemyskiego” – cz. I Połoninki Kalwaryjskie i Makowskie10.06.2017r.

W dniu 10.06.2017r. grupa 15 osób, przeważnie członków KG Karpaty, ale również sympatyków klubu przebyła 16-to kilometrową trasę rajdu z Nowych Sadów do Makowej. Na początku zwiedziliśmy cerkiew pw. św. Jerzego Męczennika z 1655r. zbudowaną na wzgórzu kończącym grzbiet góry biegnący do Pacławia, gdzie w IX-XI w. znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko. Zwiedziliśmy pozostałości fortyfikacji, majdan, a także kamienny obelisk posadowiony na wschodnim narożniku bastionu. Zwiedziliśmy też stary cmentarz, umiejscowiony przy cerkwi w południowej części fortyfikacji. Pierwsze kilometry rajdu przebiegały przez starą, nieistniejącą już wieś Siedlisko. Obecnie jest to przysiółek Nowych Sadów, miejsce zamieszkania trzech rodzin. Stamtąd przez Ubocz dotarliśmy do kulminacji Połoninek Kalwaryjskich – Mandżochy (471 m.n.p.m.) i Żytnego (506 m.n.p.m.). Korzystając z pięknej pogody podziwialiśmy dookolne panoramy na okoliczne wzgórza aż po Ukrainę, wypoczywaliśmy wśród łanów kwitnących kwiatów, a poniżej w lesie zbieraliśmy okazałe prawdziwki! Podczas marszu byliśmy pod baczną obserwacją polskich pograniczników, znajdowaliśmy się przecież w strefie nadgranicznej. Przy kapliczce i krzyżu u podnóża Żytnego wspominaliśmy naszych kolegów, którzy wędrują już po niebieskich połoninach.
Dalej wędrowaliśmy niebieskim szlakiem do Paportna, nieistniejącej wsi w dolinie na południe od Kalwarii Pacławskiej. Do naszych czasów zachował się cmentarz z ciekawymi nagrobkami. Następnie przez nieistniejącą wieś Sopotnik (pozostał po niej odnowiony drewniany przydrożny krzyż) dotarliśmy do Leszczyn, dawnej wsi w której zachowała się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Św. Mikołaja, po 1990r. odnowiona z przeznaczeniem na kościół filialny. Stąd skręciliśmy poprzez łany kwitnących traw na pełne uroku Połoninki Makowskie z wyniesieniami: Leszczyńska Góra(462 m.n.p.m.), Łysa (441 m.n.p.m.), Bryłowa (397 m.n.p.m.) oraz Makowska Góra (374 m.n.p.m.). O tej porze roku Połoninki okrywały się kobiercem różnokolorowych kwiatów. Cóż za widoki na Pogórze Przemyskie! Z Makowskiej Góry zeszliśmy aby zobaczyć stary i zapomniany już ewangelicki cmentarz w Makowej, na którym zachowały się nieliczne nagrobki.
Pełni niezapomnianych wrażeń powróciliśmy busem z Makowej do Przemyśla.
Dziękuję wszystkim za udział w rajdzie. Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.
Relację spisał: Andrzej Ukleja


 

2017-06-07

 

KG PTTK "KARPATY" zaprasza na rajd rowerowy z cyklu ,,Poznaj ciekawostki przyrodnicze Podkarpacia”
Regulamin rajdu
1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,, Karpaty ” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl – Olszany – Krzeczkowski Mur –
rez. przyr. Krępak – Czarny Las – Chołowice - Krasiczyn – Przemyśl (ok. 75 km).
Zbiórka uczestników w dn. 10.06.2017 r. (sobota) o godz. 7.45 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 8.00. Ocena trudności: dość trudna.

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Obcowanie z przyrodą
Zwiedzanie obiektów i zdobywanie punktów do odznaki krajoznawczej ,,Znam Ziemię Przemyską”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 15 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.

Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej.
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-06-05

 

Na środowym spotkaniu KG (07 czerwca) będzie wyświetlony film krajoznawczy "Śladami Trylogii Sienkiewicza". Na pokaz filmu zapraszamy wszystkich członków klubu jak i sympatyków. 

 


 

2017-05-30

 

                       Relacja z rajdu po Pogórzu Strzyżowskim
           „Przez najwyższe wzniesienia Pogórza Strzyżowskiego”
W dniu 25 maja br. pokonaliśmy 29 kilometrowy odcinek żółtego szlaku. Wyruszyliśmy z miejscowości Niewodna (czyli z miejsca gdzie m-cu marcu zakończyliśmy poprzedni rajd) i udaliśmy się do miejscowości Bieździeżdza. Szlak poprowadził nas polnymi drogami (fragmentami pokrytymi asfaltem) poprzez Szufnarową, fragmentem lesistego pasma Klonowej Góry. W rezerwacie Góry Chełm odbiliśmy ciut od żółtego szlaku by pooglądać drewnianą kapliczkę. Następnie leśną ścieżką udaliśmy się na Górę Chełm (528m n.p.m.) i z wdrapaliśmy się na najwyższe wzniesienie Pogórza Strzyżowskiego, Bardo (534 m n.p.m.). Kolejnymi miejscowościami na naszej trasie były Huta Gogołowska , Gogołów, w którym zobaczyliśmy cenny drewniany kościół pw. św. Katarzyny z XVII wieku, oraz Bieździedza z zabytkowym XV-wiecznym kościołem pw. Świętej Trójcy. Po „złapaniu oddechu” w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Stępinie by zwiedzić Żelbetowy schron tunelowy i w Wiśniowej celem pooglądania wspaniałego parku i 650 letniego dębu Józef , który został wybrany Europejskim Drzewem Roku. Fotki z rajdu do pooglądania
tutaj


 

2017-05-30

 

                         Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu
zaprasza na rajd pieszy z cyklu „Połoninki Pogórza Przemyskiego” Część I – Połoninki Kalwaryjskie i Makowskie

Program:
Wyjazd z Przemyśla w sobotę (10 czerwca br.) autobusem ze stacji PKS o godz. 7.20 do Nowych Sadów. Przejście piesze:
Nowe Sady – Siedlisko – Ubocz – Połoninki Kalwaryjskie ( Mandżocha -471 m.n.p.m., Żytne - 506 m.n.p.m.) – Sopotnik – Leszczyny – Leszczyńska Góra (462 m.n.p.m.) – Łysa (441 m.n.p.m.) – Bryłowa (397 m.n.p.m.) – Makowska Góra (374 m.n.p.m.) – Makowa.
18 km., 21 pkt do GOT.
Powrót autobusem kursowym PKS lub busem w godzinach popołudniowych.
Organizacja i prowadzenie – kol. Andrzej Ukleja.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zgłoszenia telefoniczne (166785374) lub osobiście w biurze O/PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 .
Koszty przejazdu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie rajdu, dlatego też proszę śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu.
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Klubu.

 


 

2017-05-24

 

Dnia 07 czerwca 2017r. (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG "KARPATY" na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-05-24

 

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego „Karpaty” zaprasza na:
Wędrowny Obóz Rowerowy po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

                           SZLAKIEM ORLICH GNIAZD
                               01.07.2017 – 04.07.2017


Regulamin obozu
1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego “Karpaty”, 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 0 16/ 678 53 74, http://przemysl.pttk.pl
Kierownik obozu: przodownik turystyki kolarskiej Jan Paradysz

2. Program obozu
Jest to impreza turystyczna o charakterze krajoznawczo – wypoczynkowym.
* Dzień pierwszy 01.07.2017 ( sobota ): przejazd PKP wraz z rowerami do Częstochowy
zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze a następnie przejazd rowerami przez: Olsztyn., Zrębice,
przyjazd do Złotego Potoku na nocleg.
Etap dzienny - ok 40 km.

* Dzień drugi 02.07.2017 ( niedziela ): przejazd przez: Ostrężnik, Żarki, Mirów, Bobolice, rez. przyr. Górę Zborów, Rzędkowice, Morsko, Skarżyce, przyjazd do Podzamcza na nocleg.
. Etap dzienny - ok. 75 km

* Dzień trzeci 03.07.2017 poniedziałek ): przejazd przez: Smoleń, Bydlin, Klucze - Pustynia Błędowska, Rabsztyn, Olkusz, Pieskowa Skała, Ojców, jaskinia Wierzchowska, przyjazd do Łaz k. Jerzmanowic na nocleg.
Etap dzienny - ok 80 km

* Dzień czwarty 04.07.2017 ( wtorek ): przejazd przez: dolina Będkowska, Czerna, Krzeszowice, Rudno, dolina Mnikowska, Tyniec, Kraków, powrót PKP do Przemyśla
Etap dzienny - ok.70 km.

3. Noclegi
Planuje się organizację noclegów w oparciu o bazę Polskiego Towarzystwa Schronisk
Młodzieżowych i gospodarstw agroturystycznych. Ceny zarezerwowanych noclegów ( bez
pościeli wahają się w granicach ok. 25 zł/ osobę ). Zaleca się zabranie ze sobą śpiworów.

4. Warunki uczestnictwa
Wymagane jest dobre ogólne przygotowanie fizyczne. Rajd jest ogólnodostępny, przeznaczony
dla miłośników podróży rowerowych. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem
rodziców lub opiekunów.

5. Zgłoszenia
Udział w obozie należy zgłosić w Biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel/ fax: 16/678 53 74
Termin zgłoszeń upływa z dniem 29.05.2017. Kwalifikacji uczestników dokona kierownik
obozu po rozmowie kwalifikacyjnej do dn. 31.05.2017. Prosimy o pozostawienie nr telefonu
przy zgłoszeniu na obóz.

6. Koszt obozu
Każdy z uczestników pokrywa koszty we własnym zakresie: wyżywienia, noclegu, przejazdu
PKP, biletów wstępu do muzeów, inne. Organizator nie pobiera opłaty za prowadzenie obozu.
Zaleca się przeznaczenie kwoty ok.80 zł na bilety wstępu do muzeów, zamków, jaskiń.

7. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy obozu będący członkami PTTK są ubezpieczeni w ramach opłaconej składki, natomiast ci, którzy nie należą do Towarzystwa ubezpieczają się od NNW we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: rower z bagażnikiem wyposażony zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości
( członkowie PTSM legitymację ), zapasową dętkę lub łatki.
Organizator zachęca do jeżdżenia na rowerze w kasku kolarskim.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne dostosowane do warunków terenowych.

8. Postanowienia końcowe
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.

Po doborze uczestników na obóz, kierownik na spotkaniu organizacyjnym przed wyjazdem omówi wszelkie aspekty dotyczące: spraw sprzętowych, ubioru, organizacji i szczegółowym przebiegu obozu, techniki jazdy, ubezpieczeń, wyżywienia, zwiedzania itd.

Zapraszamy do udziału w obozie wędrowym.

Organizator

 


 

2017-05-23

 

Relacja z rajdu rowerowego „Szlakiem sanktuariów Maryjnych Podkarpacia - Tuligłowy” 20.05.2017 r.
Sobota 20 maja – piękna, słoneczna pogoda, temperatura powyżej 20o C, warunki idealne do uczestnictwa w wycieczce rowerowej. Przemyscy cykliści nie mogli przepuścić takiej okazji. Rano o godz. 8, grupa 21 „zakręconych” na turystykę kolarską spotkała się na Placu Orląt Przemyskich aby wziąć udział w rajdzie do Sanktuarium Maryjnego w Tuligłowach. Trasa przejazdu do celu podróży . przebiegała początkowo drogami asfaltowymi, o małym natężeniu ruchu drogowego a po minięciu Bełwina, drogami leśnymi, co przysporzyło turystom dużo frajdy. Przy sanktuarium zarządzono postój połączony ze zwiedzeniem tego ciekawego miejsca kultu, oraz z odpoczynkiem. Jednocześnie padła propozycja połączona z prośbą, aby trasę wydłużyć o miejscowość Pruchnik z zabytkową małomiasteczkową XIX w. zabudową, wraz z wieżą widokową. Bowiem, nie wszyscy uczestnicy rajdu mieli okazję odwiedzić na rowerze tą ciekawą miejscowość. Po pokonaniu dość wymagającego podjazdu dotarli na wzgórze Korzenie, gdzie usadowiona jest drewniana wieża widokowa. Rozległa, pełna panorama Pogórza urzekła uczestników rajdu. Droga powrotna do mety w Przemyślu przez Wolę Węgierską, Bełwin prowadziła w towarzystwie lasu, drogami całkowicie pozbawionego ruchu drogowego.
Zdaniem uczestników był to udana impreza rowerowa, ciekawa pod względem krajoznawczym, połączona z odpoczynkiem na łonie natury. Jednakże nie wszyscy cykliści będą tak mile wspominali rajd. Podczas przejazdu dwóm rowerzystom przytrafiły się awarie rowerów, które uniemożliwiły im kontynuowanie jazdy.
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz. Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.

 


 

2017-05-22

 

Relacja z rajdu rowerowego „Poznaj Ziemię Przemyską” 01.05.2017 r.
Na terenie Ziemi Przemyskiej jest sporo różnych osobliwości krajoznawczych. Tym razem przemyscy cykliści stowarzyszeni w Sekcji Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego postanowili zwiedzić tereny położone na północ od miejsca zamieszkania.
W poniedziałek 1 maja przy chłodnej i wietrznej pogodzie 18 rowerzystów wyruszyło w kierunku Maćkowic. Tuż przed Rokietnicą odbili na Tapin, gdzie droga asfaltowa pozbawiona niemal całkowicie ruchu samochodowego sprawiła uczestnikom rajdu dużą frajdę. Po minięciu Dobkowic i Zamiechowa skierowali się na drogę gruntową, która prowadząc w otoczeniu pół uprawnych doprowadziła rowerzystów do miejscowości Zamojsce, a następnie Radymna. Tam na rynku zrobili postój połączony z odpoczynkiem i spożyciem posiłku. Dalsza trasa rajdu prowadziła przez miejscowości Święte, Sośnicę z ruinami renesansowego dworu obronnego Komarnickich. Po dotarciu do Nizin wjechali na trasę Green Velo, która zaprowadziła ich do mety w Przemyślu. Łącznie tego dnia przejechali dystans 70 kilometrów
Był to udany rajd, który dał cyklistom dużo zadowolenia. Pogoda w momencie startu nie rozpieszczała uczestników, lecz w miarę przejechanych kilometrów systematycznie się poprawiała, aż do ukazania się słońca w pełnej krasie.
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz. Fotki z rajdu do poogladania
tutaj.

 


 

2017-05-15

 

Zaproszenie na Rajd Klubowy "Przez najwyższe wzniesienia Pogórza Strzyżowskiego"

28 maja 2017r. (niedziela) pokonamy wspólnie kolejny, ok. 25-kilometrowy odcinek żółtego szlaku na Pogórzu Strzyżowskim. Wyruszymy z Niewodnej, w której zakończyliśmy nasz poprzedni rajd. Tym razem czeka nas wędrówka m.in. przez Szufnarową i fragment lesistego Pasma Klonowej Góry na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Zdobędziemy owiane legendami, tajemnicze wzgórze Chełm (528 m n.p.m.), a także najwyższe wzniesienie Pogórza Strzyżowskiego, Bardo (534 m n.p.m. ). Kolejnymi miejscowościami na naszej trasie będą Huta Gogołowska, Gogołów, w którym zobaczymy cenny drewniany kościół pw. św. Katarzyny z XVII wieku, oraz Bieździedza z zabytkowym XV-wiecznym kościołem pw. Świętej Trójcy, ostatni punkt wycieczki pieszej. W drodze powrotnej zatrzymamy się w miejscowości Wiśniowa gdzie pooglądamy dwór klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku, barokową oficynę z XVIII wieku, stajnie podworskie z XVIII wieku, oraz zabytkowy park z szeregiem kilkusetletnich drzew objętych ochroną pomnikową (wśród nich - Dąb Józef , który ma 650 lat, 30 m wysokości i 675 cm obwodu). Zapraszamy wszystkich chętnych! Zapisy z wpłatą wpisowego w wysokości: 40 zł. (członkowie PTTK ), 45 zł. (pozostałe osoby) przyjmowane są w biurze naszego Oddziału przy ul. Waygarta 3, tel. 16 678 53 74 do dnia 25 maja br. Zbiórka o godz.
6.20 na przystanku MPK ul.Piłsudskiego (koło budynku Nr 11)  , wyjazd 6.30.

 


 

2017-05-15

 

PTTK zaprasza na rajd rowerowy z cyklu ,,Szlakiem Sanktuariów Maryjnych Podkarpacia - Tuligłowy”
Regulamin rajdu

1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,, Karpaty ” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl, Bełwin, Wola Maćkowska, Wola Rokietnicka, Tuligłowy, Czelatyce, Rokietnica, Maćkowice, Przemyśl (ok. 70 km).
Zbiórka uczestników w dn. 20.05.2017 r. (sobota) o godz. 800 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 815.

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Poznanie historii, zabytków architektury sakralnej oraz walorów krajoznawczych Ziemi Przemyskiej.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości, suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 18 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.
Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej
Zapraszamy !!!!

 


 

2017-05-08

 

Relacja z rajdu Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” do Jeziorek Duszatyńskich
W dniu 06.05.2017r. grupa 22 członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”, w ramach uroczystych obchodów z okazji 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60. rocznicy ustanowienia rezerwatu „Zwiezło", wyruszyła na trasę Wysokim Działem z Turzańska przez Chryszczatą, Jeziorka Duszatyńskie do Duszatyna.
Z Przemyśla wyjechaliśmy wynajętym busem, który zawiózł nas na miejsce startu do Turzańska. Tam zwiedziliśmy cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki panu Aleksandrowi, który udostępnił cerkiew do zwiedzania oraz wygłosił krótki wykład, poznaliśmy historię i zabytki tej pięknej budowli z 1803r.
Rajd rozpoczęliśmy przy pięknej pogodzie z Przełęczy na Karczmisku (609 m n.p.m.), następnie wędrowaliśmy szlakiem niebieskim przez Hruń (830 m n.p.m) na Chryszczatą (998 m n.p.m.). Tam „dopadła” nas burza z piorunami, ulewnym deszczem i gradem. Jednak każdy z nas posiadał odpowiednią odzież przeciwdeszczową, więc bardzo nie zmokliśmy, a burzę potraktowaliśmy jako jeszcze jedną górską przygodę, która tylko dodała hartu wszystkim uczestnikom. Z Chryszczatej ruszyliśmy czerwonym szlakiem do Jeziorek Duszatyńskich, gdzie zorganizowany był zlot gwieździsty PTTK. Wypogodziło się. Podziwialiśmy las w pełnej jego krasie – soczystą świeżą zieleń, wezbrane po burzy górskie potoki, refleksy światła na kroplach spływających z zielonożółtych bukowych liści. Wdychaliśmy świeże, zjonizowane powietrze. W dobrych nastrojach dotarliśmy do Jeziorek Duszatyńskich aby podziwiać ich tajemniczy, magiczny urok i ten niepowtarzalny malachitowo – szmaragdowy kolor. Stąd było już niedaleko do Duszatyna, wędrowaliśmy wzdłuż potoku Olchowatego, po drodze należało pokonać kilka większych i mniejszych wezbranych potoków. Naszym przewodnikiem była kol. Jola Kawalec, która w profesjonalny sposób prowadziła grupę, przekazując nam ciekawe informacje o mijanych miejscach i ich historii.
W Duszatynie uczestniczyliśmy w obchodach z okazji 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60. rocznicy ustanowienia rezerwatu „Zwiezło". Rozstawiono namiotowe stoiska dla publiczności (m.in. Lasy Państwowe, Straż Pożarna), odbywały się biegi długodystansowe, zawody drwali, pokazy ratownictwa drogowego, GOPR-u, tyrolka, konkursy, zabawy i inne atrakcje. Można było posłuchać występów zespołów, bardów i piosenkarzy, którzy prezentowali poezję śpiewaną i piosenki turystyczne.
Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy poczęstowały każdego z nas pysznym bigosem. Spotkaliśmy wielu kolegów i koleżanek z zaprzyjaźnionych PTTK-ów z terenu Podkarpacia.
W godzinach wieczornych, pełni pozytywnych wrażeń, dotarliśmy busem do Przemyśla.
Dziękujemy wszystkim za wspólną wędrówkę. Zapraszamy na kolejne rajdy organizowane przez nasz Klub. Galeria zdjęć z rajdu tutaj
Zarząd KG „Karpaty”
Relację spisał kol. Andrzej Ukleja

 


 

2017-05-05

 

Relacja z rajdu „Rowerem z Biało – Czerwoną” 02.05.2017r.
Wtorek 02.05.2017 Dzień Flagi Państwowej był dniem pracy, lecz duże grono przemyskich cyklistów stawiło się na starcie rajdu, aby w ten sposób zamanifestować cześć i przywiązanie do barw narodowych. Postanowiono dzień ten uczcić aktywnie, biorąc udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze przy współudziale Urzędu Miasta Przemyśla.. O godzinie 10 na placu Orląt Przemyskich, przy dźwiękach orkiestry odbyła się uroczystość podniesienia Flagi Państwowej. Następnie w sposób uroczysty harcerze wraz ze strzelcami przenieśli 50 metrową flagę państwową do Rynku Starego Miasta, gdzie nastąpiło jej złożenie i przekazanie do ratusza.
Pan Prezydent Robert Choma po krótkim, patriotycznym przemówieniu dał sygnał do startu. Grupa 29 cyklistów z zgodnie z przepisami ruchu drogowego, w tempie turystycznym, skierowała się trasą Green Velo do Wyszatyc, a następnie Walawy. Stąd drogami o bardzo małym natężeniu ruchu samochodowego i drogami gruntowymi dotarli do Małkowic i Żurawicy. W Buszkowicach wykorzystując ponownie trasę wschodniego szlaku rowerowego dotarli do mety w Przemyślu.

Peleton rowerzystów godnie prezentował się na trasie przejazdu, wielu uczestników przywdziało ubiory w barwach narodowych, a wszystkim kolarzom na rowerach powiewały chorągiewki biało-czerwone
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz. Galeria zdjęć z rajdu
tutaj

 


 

2017-05-05

 

Dziś na Cmentrzu na Zasaniu pożegnaliśmy naszego klubowego kolegę Tomka Sykałę. Dziękujemy wszystkim , którzy przybyli by towarzyszyć Jemu w ostatniej drodze... Galeria tutaj

 


 

2017-05-04

Z wielkim smutkiem zawiadamiam, że odszedł od nas Tomek Sykała, długoletni członek Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”, wspaniały kolega i towarzysz wspólnych wędrówek.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 5 maja 2017r. o godz. 13.00 na Cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu.
Andrzej Ukleja

 


 

2017-04-28

 

PTTK o/Przemyśl oraz KG KARPATY zaprasza na rajd rowerowy „Poznaj Ziemię Przemyską”

Regulamin rajdu

1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Koło Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,,Karpaty” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl, Maćkowice, Tapin, Zamiechów, Radymno, Sośnica, Niziny, Wyszatyce, Przemyśl (ok. 65 km).
Ocena trudności: łatwa.
Zbiórka uczestników w dn. 01.05.2017 r. (poniedziałek) o godz. 9.00 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 9.15

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Poznanie historii, zabytków oraz walorów krajoznawczych Ziemi Przemyskiej. Zdobywanie punktów do odznaki turystyczno – krajoznawczej ,,Znam Ziemię Przemyską”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie. Wymagane jest dobre przygotowanie fizyczne.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 18 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.
Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Koło Turystyki Rowerowej
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-04-27

 

Klub Górski PTTK „Karpaty”
zaprasza na rajd pieszy do Jeziorek Duszatyńskich w Bieszczadach w dniu 06.05.2017r (sobota)
W nawiązaniu do obchodów 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60-tej rocznicy utworzenia rezerwatu przyrody „Zwiezło", które odbędą się 06 maja 2017 r. w Duszatynie i przy Jeziorkach Duszatyńskich, Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza na rajd klubowy trasą nr 2: Turzańsk
Przełęcz na Karczmisku 609 m n.p.m. (nad Turzańskiem) – Hruń (830 m n.p.m.) – Chryszczata (998 m n.p.m.) –
Jeziorka Duszatyńskie – Duszatyn.
Czas przejścia 4,5 godz., 13 pkt. GOT.
Szlak niebieski, a następnie na prawo szlak czerwony.
W programie: Przejazd busem do Turzańska - zwiedzanie cerkwi w Turzańsku, przejście w/w trasy, udział w obchodach z okazji 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60. rocznicy ustanowienia rezerwatu „Zwiezło".        Program na stronie:
http://www.komancza.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/duszatynskie-zwiezlo#.WQG8i7j5M6B
Koszt przejazdu ok. 30 zł. przy liczbie co najmniej 15 osób, ok. 25 zł. przy liczbie 20 osób – płatny indywidualnie w busie. Zapisy telefonicznie lub osobiście w biurze PTTK w Przemyślu do dnia 04.05.2017r.
Wyjazd z parkingu obok pomnika Orląt Przemyskich w dniu 6.05.2017r. (sobota) o godz. 8.00 Przewidywany powrót do Przemyśla ok. godz. 20.00
Organizator rajdu: kol. Andrzej Ukleja
Przewodnik: kol. Jolanta Kawalec

Zapraszamy
Z turystycznym pozdrowieniem – Zarząd KG PTTK „Karpaty”

 


 

2017-04-27

 

Dnia 10 maja 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


2017-04-15

kartka


 

2017-03-26

 

Nie zważając na prognozy pogody w 16 osobowym składzie udaliśmy się na kolejny pieszy rajd Klubu Górskiego "KARPATY" PTTK. Dziś celam naszej wędrówki było Pogórze Strzyżowskie, a dokładniej odcinek pomiędzy Czudcem a Niewodną. Pomimo wczesnej pory dodatkowo "wzmocnionej" przez zmianę czasu z zimowego na letni rankiem busem udaliśmy się do Czudca, gdzie kilka minut po wyruszyliśmy na wędrówkę. Po zmianach przebiegu szlaku żółtego dokonanego przez PTTK o/Rzeszów pierwszy odcinek wycieczki odbył się wzdłuż głównej drogi do miejscowości Nowa Wieś, gdzie weszliśmy na szółty szlak, który poprzez Łętownię i Tropie doprowadził nas do celu. W sumie przeszliśmy około 24km delektując się widokami, wypatrując słoneczka na pochmurnym niebie oraz szukając uktytych przez "chochliki" znaków szlaku.  Fotki z rajdu do pooglądania TUTAJ.                                                                                                Andrzej Klimko

 


 

2017-03-26

Sezon rowerowy z Sekcją Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego „Karpaty” PTTK rozpoczął się w tym roku niemal z chwilą nastania kalendarzowej wiosny, bo 25 marca. Na starcie wiosennego rajdu pojawiło się 23 miłośników wycieczek rowerowych, jedna z uczestniczek dojechała na trasie. Dla niektórych uczestników miał być to pierwszy rowerowy wypad, inni natomiast mieli w swoich nogach już dziesiątki przejechanych w tym roku kilometrów. Niemniej jednak, każdy ochoczo wyruszył w trasę, by cieszyć się wiosną, słońcem, wiatrem we włosach i wspólnym towarzystwem.
Grupa udała się w kierunku Młodowic, mijając po drodze Hermanowice i Kupiatycze. W Młodowicach zwiedzili z zewnątrz drewnianą cerkiew prawosławną, a następnie udali się do Kłokowic, gdzie dzięki uprzejmości miejscowego duchownego zwiedzili drewnianą cerkiew prawosławną pw. Opieki MB z pięknym oryginalnym ikonostasem.. Następnie skierowali się do Fredropola, gdzie zwiedzili ruiny renesansowego zamku Komarnickich. Tutaj w sąsiedztwie malowniczych ruin rezydencji nastąpił dłuższy odpoczynek, połączony z posiłkiem. Spokojna okolica, świergot ptaków zachęcały do tego, by w pełni korzystać z uroków wiosny, a tym samym pozwalały zapomnieć o miejskim gwarze
Kolejnym etapem podróży była wieś Kniażyce z drewnianym kościółkiem, obecnie w remoncie, skąd cykliści drogą gruntową udali się do miejscowości Witoszyńce i Grochowce. Z Nehrybki wykorzystując po części drogę dla rowerów dotarli do mety w Przemyślu. Była to udana wycieczka rowerowa, pogoda w dniu tym dopisała, było dość słonecznie i w miarę ciepło.
Duże słowa uznania należą się turystom kolarzom z zaprzyjaźnionego Jarosławia, którzy „na kołach” przyjechali do Przemyśla i wrócili do domu, specjalnie po to, aby towarzyszyć nam w rajdzie Powitania Wiosny. Foty z rajdu do pooglądania TUTAJ
 Jan Paradysz

 


 

2017-03-26

 

Klub Górski „Karpaty” i AGP „ROVIN” Zapraszają na wycieczkę: 29.04 – 03.05 20217 r. Majówka na Świdowcu
swidowiec

Dzień 1. Wyjazd z Przemyśla o godzinie 4:30 dojazd do Medyki, przejście przez przejście piesze granicy. Przejazd busem zapewnionym przez stronę ukraińską do miejscowości Maniawa. Śniadanie we własnym zakresie. Zwiedzanie monastyru. Przejście piesze do Maniawskiego wodospadu (18 m wysokości ) i wodospadów Buhtivetskyh (7 i 10 m wysokości). Długość trasy 15 km. Czas przejścia 5-6 godzin. Przejazd do wsi Jasinia. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 2. Śniadanie. Wyjście na Dragobrat przez góry: Wielki Kociol 1770 m, Stig 1704. Długość trasy 16 km. Czas przejścia 8 godzin. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 3. Śniadanie. Przejście piesze do wsi Kwasy przez góry: Bliźnicaa 1881 m, Stara 1472 m. Długości trasy 19 km. Czas przejścia 8 godzin. Przejazd do Rachowa. Obiadokolacja. Nocleg. Dzień 4. Śniadanie. Przejazd do "Geograficznego Centrum Europy". Przejazd do wsi Dilowe. Połonina Łysocha, Pop Iwan (1938 m) Szczerban (1793 m), Polonynka (1625 m). Długość trasy 17 km. Czas przejścia 6 godzin. Powrót do Rachowa. Obiadokolacja. Nocleg. Dzień 5. Śniadanie. Powrót do Polski. Po drodze wyjście na skały Dobosza we wsi Bubniszcze. Kolacja we własnym zakresie.
Koszt wycieczki:
590 zł – członkowie PTTK 738- zł niezrzeszeni w PTTK
● W ramach ceny zapewnia się: 4 obiadokolacje, noclegi w agroturystyce,4 śniadania, 5 przekąsek obiadowych (prowiant w góry) opiekę przewodnika i pilota, bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Ubezpieczenie wykupione w Polsce (KL 10 000 euro, NNW 2 000 euro, Bagaż 200 euro) Cena nie zawiera:
● pierwszy dzień śniadanie;
● piąty dzień kolacja;

Ważne !!!
Bardzo dobra kondycja fizyczna, odpowiedni ubiór, własna apteczka, własny prowiant (posiłki nie objęte ceną) . 30 dni wcześniej należy przekazać dane zawarte w paszporcie w celu uzyskania pozwolenia na przejście pasmem granicznym.
Zapisy do 8.04.2017

Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu oraz do stosowania się do obowiązujących przepisów celnych.
Zapisy są prowadzone w Biurze O/PTTK ul. Waygarta 3 do dnia 08.04.2017 r. Przy zapisie należy podać dane do ubezpieczenia oraz dokonać opłaty. Osoby zgłaszające się telefonicznie zobowiązane są do wpłat przelewem lub osobiście należności za wycieczkę najpóźniej w terminie 08.04.2017. Po tym terminie będą skreślane z listy uczestników wycieczki.
Organizatorem i pilotem jest Jolanta Kawalec.
ZAPRASZAMY

 


 

2017-03-26

   

Klub Górski „Karpaty” i AGP „ROVIN”
Zapraszają na wycieczkę: 22.04 – 23.04.2017r. (sobota, niedziela). Ukraina Roztocze –Żółkiew- Lwów

Dzień 1.Wyjazd z Przemyśla o godzinie 5:30 dojazd do Medyki, przejście przez przejście piesze granicy. Przejazd busem zapewnionym przez stronę ukraińską do wsi Stradycz. Śniadanie we własnym zakresie. Zwiedzanie kompleksu klasztornego, jaskini. Przejazd do wsi Młynki. Wycieczka po rezerwacie "Roztocze", przejście do klasztoru leśnego w Krechowie. Długość trasy 10 km. Czas przejścia: 3,5 godziny. Zwiedzanie byłego obiektu wojskowego, ale teraz obiektu wypoczynkowego - "Kozulka" Przejazd do Żółkwi. Obiadokolacja. Nocleg. Dzień 2. Śniadanie. Spacer po Żółkwi: zamek, kościół, cerkiew, synagoga. Przejazd do Lwowa. Krótki spacer po Lwowie. Czas wolny. Obiad we własnym zakresie. Powrót do Polski, przejście piesze przez granicę. Przejazd busem do Przemyśla w późnych godzinach wieczornych.Udział w wycieczce wymaga dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego stroju do przejścia pieszego. Koszt wycieczki:
190 zł – członkowie PTTK 236 - zł niezrzeszeni w PTTK
W ramach ceny zapewnia się: obiadokolację, nocleg, śniadanie, opiekę przewodnika i pilota, bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Ubezpieczenie wykupione w Polsce (KL 10 000 euro, NNW 2 000 euro, Bagaż 200 euro)
Cena nie obejmuje: śniadania w pierwszy dzień, obiadu w drugi dzień.
Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu oraz do stosowania się do obowiązujących przepisów celnych.
Zapisy są prowadzone w Biurze O/PTTK ul. Waygarta 3 do dnia 19.04.2017 r. Przy zapisie należy podać dane do ubezpieczenia oraz dokonać opłaty. Osoby zgłaszające się telefonicznie zobowiazane są do wpłat przelewem lub osobiście należności za wycieczkę najpóźniej w terminie do trzech dni. Po tym terminie będą skreślane z listy uczestników wycieczki.
Organizatorem i pilotem jest Jolanta Kawalec.

 


 

2017-03-23

 

Dnia 05 kwietnia 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie oraz pokaz zdjęć Jolanty Kawalec ,

                        
- Karpaty Wschodnie -

Początek zebrania o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-03-23

                 

                       PTTK o/Przemyśl   /   KG KARPATY

                              zaprasza na rajd rowerowy
               „Otwarcie sezonu turystycznego -Powitanie wiosny”

Regulamin rajdu
 
1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,, Karpaty ” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Przemyśl, Hermanowice, Fredropol, Kormanice, Grochowce, Pikulice, Przemyśl (ok. 35 km).

Zbiórka uczestników w dn. 25.03.2017 r. (w sobotę) o godz. 1045 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 1100.

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 15 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.

Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!

 


 

2017-03-06

 

Klub Górski PTTK "Karpaty" zaprasza na rajd klubowy, który odbędzie się w dniu 26 marca br.(niedziela). Zamierzamy kontynuować zapoczątkowaną przez Harnasia w 2014r. wędrówkę żółtym szlakiem przez malownicze Pogórze Strzyżowskie. Pokonamy około 20 kilometrową trasę z Czudca do Niewodnej poprzez Nową Wieś, Łętownię, Tropie i Tułkowice. W drodze powrotnej  (jeśli będzie czas) zatrzymamy się na krótki postój w karczmie Pod Semaforem w Bachórzu. Zapisy do dnia 22 marca (środa) w biurze naszego Oddziału przy ul.Waygarta 3, tel. 16 6785374. Odpłatność: członkowie PTTK - 25zł, pozostałe osoby - 32zł. Zbiórka uczestników o godz. 6.20 przed Oddziałem (ul.Waygarta 3), odjazd godz. 6.30. Zapraszamy.


 

2017-02-21

 

Dnia 01 marca 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-02-06

 

W lutym bieżącego roku Klub Górski Karpaty przy PTTK w Przemyślu obchodzi 15 rocznicę powstania. Z tej okazji,  w dniu 5.02.2017r.  pomimo bezustannie padającego deszczu, grupa 26 osób, członków i sympatyków naszego klubu, przejechała wynajętym busem do Chotyńca. Tam zwiedziliśmy drewnianą greckokatolicką cerkiew parafialną z 1615r., wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardzo ciekawie opowiadali o niej koleżanki Jola i Krysia oraz kolega Zbyszek, z którego to inicjatywy tam dotarliśmy. Następnie grupa 17 osób pod przewodnictwem naszej koleżanki Ali ze Stubna, pomimo stale padającego deszczu,  przemierzyła pieszo szlak od Kalnikowa  poprzez jaz na Wiszni do Stubna. Tutaj, przy Stadninie Koni,  spotkaliśmy się w Sali Kominkowej gospodarstwa agroturystycznego „Weresiówka” . Gospodarze przygotowali dla nas ognisko,  kiełbaski, gorące napoje. Z uwagi na to, że nie było warunków do przeprowadzenia kuligu, gospodarze udostępnili do przejażdżki po Stubnie bardzo stylową bryczkę, zadaszoną i zaprzężoną w piękne konie. Podczas „urodzinowego” wieczoru w Sali Kominkowej Stadniny Koni w Stubnie wspominaliśmy niezapomniane chwile, które przeżyliśmy wspólnie podczas setek kilometrów wspólnie przebytych szlaków turystycznych i bezdroży. Osobną część wieczoru poświęciliśmy pamięci naszego kolegi Dariusza Hopa, Prezesa Klubu Górskiego, który odszedł od nas 28.01.2017r. Kolega Mieczysław przygotował z tej okazji specjalne wystąpienie.

Zadowoleni i usatysfakcjonowani wróciliśmy  wieczorem do Przemyśla.  Autor  A.Ukleja    Fotki z rajdu do pooglądania tutaj

 


 

2017-02-04

 

Zapraszamy wszystkich członków KG KARPATY na Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Przemyskiego Oddziału PTTK im.M.Orłowicza, który odbędzie się dnia 17 lutego (piątek) 2017r. o godz. 16.30 w Klubie Osiedlowym przy ul.Glazera 10 w Przemyślu.

 

 

2017-01-31

 

Dziś pożegnaliśmy naszego przyjaciela Darka. Brak słów, by wyrazić
smutek, ból i poczucie pustki, której nikt i nic nie wypełni....
Pamięć o Nim pozostanie na zawsze żywa w naszych sercach.  Dziękujemy
wszystkim, którzy tak licznie przybyli, aby towarzyszyć Harnasiowi w
ostatniej drodze.....

 


 

2017-01-29

W dniu 28 stycznia 2017r. odszedł nasz kolega Dariusz Hop.Założyciel KG KARPATY. Znakomity przewodnik , kolega i towarzysz niezliczonych kilometrów przedreptanych nie zawsze przy ładnej pogodzie. Msza św.odbędzie się we wtorek dnia 31 stycznia br. o godz.8.00  w kościele o.Karmelitów , pogrzeb w o godz. 15.00 na Cmentarzu Głównym.

 


 

2017-01-21

 

Dnia 01 luty 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-01-16

 

KG PTTK "KARPATY" Przemyśl zaprasza wszystkich członków i sympatyków na:

                                    KULIG

który odbędzie się dnia 05 lutego (niedziela) w m.Stubno. Kulig przeprowadzi Stadnina Koni w Stubnie, która zapewnia zaprzęg konny, sanie / sanki, miejsce na ognisko, napoje , kiełbasę oraz możliwość korzystania z sali kominkowej. Całkowity koszt imprezy wynosi: 37 zł. dla członków PTTK , dla pozostałych osób: 46zł. W razie braku śniegu zostanie przeprowadzony rajd pieszy w okolicach Stubna zakończony ogniskiem i przejażdzką bryczką w Stadninie Koni w Stubnie. Przejazd do Stubna busem firmy NATURA o godz.11.05 z przystanku przy ul.Sportowej, powrót tym samym busem o godz.18.20.  Jest możliwość powrotu o godzinie 20.35 na koszt własny. Zapisy do dnia 31.01.2017r. w biurze PTTK przy ul.Waygarta.

Koordynatorem imprezy jest kol.Andrzej Ukleja.

Zarząd Klubu zastrzega sobie możliwość zmiany w programie z przyczyn od Nas niezależnych.

 


 

2017-01-13

Klub Górski PTTK „Karpaty” i AGP „ROVIN” zapraszają na wycieczkę!

28.01.2017r. (sobota) – Paraszka (Ukraina).

paraszka 

 

 

Program wycieczki:

Wyjazd w dniu 28.01.2017r. (sobota) o godzinie 5.00 z Przemyśla (O/PTTK ul. Waygarta 3). Dojazd do granicy, przejście piesze przez granicę. Z Szegini  transportem zapewnionym przez stronę ukraińską (wygodny bus) przejazd do miejscowości KOROSTÓW. Wyjście w góry: Uroczysko Hawryliwka – Zielona (1217m n. p. m.) – Paraszka (1268m n. p. m.) n- Uroczysko Krasne – Korostów. Powrót do Przemyśla w godzinach wieczornych. Przejście piesze przez granicę. Dojazd busem do Przemyśla.

Długość trasy: 13 km. Czas Przejścia: 6 – 7 godzin.

Udział w wycieczce wymaga dobrej kondycji fizycznej . 

Koszt wycieczki:

128 zł –  członkowie PTTK        158 zł – niezrzeszeni w PTTK

W ramach wpisowego uczestnikom zapewnia się:

- transport, opłatę parkingów, ubezpieczenie                                                                                                                                                         fachową obsługę pilota i przewodnika górskiego

Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu oraz stosowania się do obowiązujących przepisów celnych.

W wycieczce może wziąć udział 16 osób . Zapisy są prowadzone w Biurze O/PTTK ul. Waygarta 3 do dnia 23.01.2017r. Przy zapisie należy podać dane do ubezpieczenia oraz  dokonać opłaty. Organizatorem i pilotem wycieczki jest Jolanta Kawalec. 

ZAPRASZAMY !!!