2014

Sprawdź pogodę >>>


16 XI 2014  Zaproszenie na rajd na Pogórzu Przemyskim

Najbliższy rajd odbędzie się w sobotę 27 grudnia na 15-kilometrowej trasie: Panieński Czub – Krukowa Góra (496 m n.p.m.) – Huta Brzuska – Sosny (418 m n.p.m.) – Sufczyna – Masyw Piaskowej (437 m n.p.m.) – Mały Hop (314 m n.p.m.) – Bircza. W trakcie rajdu przewidziane jest ognisko więc można zabrać ze sobą stosowne wiktuały. Zbiórka o godz. 9.30 na dworcu PKS w Przemyślu. Zapraszamy!

(374)


6 XI 2014  Zaproszenie na rajd na Pogórzu Strzyżowskim

Zapraszamy do udziału w rajdzie na dotąd przez nas nie odwiedzanym widokowym Pogórzu Strzyżowskim, który odbędzie się 15 listopada. Na 17-kilometrowej trasie znajdą się: Babica, Grochowiczna (381 m n.p.m.), Czudec (z XVII-wiecznym kościołem, zabytkową zabudową i sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej z XVIII wieku), Niechobrz Górny, Babia Góra (356 m n.p.m.) z Krzyżem Milenijnym i Zgłobień (z dworami obronnymi z XVI i XVII wieku oraz XVIII wiecznym kościołem). Zapisy do 13 listopada. Koszt wyjazdu dla członków Klubu wynosi 25 zł. Zapraszamy!

 

Uwaga! Wyjazd na rajd w dniu 15 listopada o godzinie 6 rano sprzed siedziby PTTK ul. Waygarta 3!!!

(373)


3 XI 2014  Pokaz fotografii Grzegorza Karnasa

 

Zapraszamy na pokaz fotografii Grzegorza Karnasa z jego samotnej wyprawy rowerowej po Islandii.

 

(372)


15 X 2014  Zaproszenie na 52. Ogólnopolski Rajd Twierdza Przemyś l

Nasz Klub organizuje dwie trasy w ramach odbywającego się 18 października (w sobotę) 52. Rajdu Twierdza Przemyśl. 15-kilometrowa trasa piesza będzie prowadziła przez: Hurko – szaniec XIV b „Hurko” – teren po nieistniejącym forcie XIV „Hurko” – Łapajówkę – Karczmary – fort 1 „Krówniki” – forteczną Bramę Krównicką – cmentarz żołnierzy austro-węgierskich do fortu XVI „Zniesienie”. Zbiórka uczestników o godz. 10.30 na parkingu przy stadionie M.K.S. Polonia przy ul. Sanockiej. Natomiast o godz. 11.45 spotkają się przy pomniku Orląt Przemyskich uczestnicy klubowej 38-kilometrowej trasy rowerowej przez Krówniki – Stanisławczyk – Malhowice – Hermanowice – Darowice i Pikulice do Przemyśla. Zapraszamy!

(371)


25 IX 2014  Zaproszenie na XIV Rajd Orłowicza

Nasz Klub organizuje dwie trasy odbywającego się w sobotę (27 września) XIV Ogólnopolskiego Rajdu im. Mieczysława Orłowicza. Jako pierwsi na 20-kilometrowy marsz wyjdą piechurzy. Pokonają trasę „Przez najpiękniej położone wioski ziemi przemyskiej według Mieczysława Orłowicza”: Cisowa – Brylińce – Rokszyce – Grabówka (396 m n.p.m.) – Zaleska Góra (403 m n.p.m.) – Prałkowce – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 7.30 przed stadionem M.K.S. Polonia przy ul. Sanockiej.


Natomiast o godz. 11 spotkają się na placu Orląt Przemyskich nasi klubowi cykliści, którzy wyjadą na 48-kilometrową trasę: Przemyśl – Łętownia – Bełwin – Bukowy Garb – rezerwat „Brzoza Czarna” – Reczpol – Krasice – Korytniki – Wapowce – Przemyśl. Uczestnicy wszystkich rajdowych tras spotkają się o godz. 16 na Rynku, gdzie będzie świętowany Światowy Dzień Turystyki. Zapraszamy!

(370)


4 IX 2014  Zaproszenie na rajd rowerowy do Radawy

Sekcja Turystyki Rowerowe Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” zaprasza na wycieczkę rowerową na około 120 kilometrowej trasie: Przemyśl – Radymno – Wiązownica – Radawa – Surmaczówka – Bobrówka – Wysocko – Przemyśl. Zbiórka uczestników w dniu 6 września (sobota) o godz. 7.45 na placu Orląt Przemyskich. W przypadku deszczowej pogody wycieczka odbędzie się w dniu 13 września, zbiórka również o 7.45. Zapraszamy!


(369)


22 VIII 2014  Zaproszenie na rajd rowerowy „Poznaj Ziemię Przemyską”

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK ,,Karpaty” zaprasza w sobotę 23 sierpnia na rajd rowerowy na dość trudnej, ok. 90-kilometrowej trasie: Przemyśl – Huwniki - Posada Rybotycka – Trójca – Łomna - rezerwat Reberce – Łodzinka - Panieński Czub – Olszany – Krasiczyn - Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 8.00 na placu Orląt Przemyskich. Zapraszamy!

(368)


14 VIII 2014  Zaproszenie na rajd na Ciuchowy Dział

Kontynuując zdobywanie najwyższych gór widocznych w pogodne dni z naszego Kopca Tatarskiego (wcześniej byliśmy m.in. na Praszce (1268 m n.p.m.), a przed rokiem na Magurze Łomniańskiej (1022 m n.p.m.) wybieramy się na wznoszący się nad Drohobyczem, Borysławiem i Truskawcem Ciuchowy Dział . W sobotę 30 sierpnia wyruszymy przez Medykę, Mościska i Sambor na około 10-kilometrową trasę: Mraźnica – Ciuchowy Dział (939 m n.p.m.) – ruiny zamku Tustań – Urycz. Zapisy i wpisowe (50 zł – członkowie Klubu, 60 zł – pozostali uczestnicy) będą przyjmowane do 22 sierpnia w naszym biurze turystycznym PTTK.

Zapraszamy!
(367)


14 VIII 2014  Relacja z rajdu rowerowego „Poznajemy Pałace Podkarpacia”

W poniedziałek 11 sierpnia Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego „Karpaty” w ramach cyklu rajdów „Poznajemy Pałace Podkarpacia” zorganizowała wycieczkę rowerową do Nozdrzca, gdzie usytuowany jest późnobarokowy zespół pałacowy wzniesiony prawdopodobnie według projektu Aleksandra Fredry. Na trudną, liczącą 125 kilometrów, usianą licznymi podjazdami trasę wyruszyło dwóch cyklistów.

Droga do Dynowa przez Krzywczę i Babice minęła dość szybko i po dwóch godzinach od momentu startu kolarze osiągnęli tamtejszy rynek. Postój wykorzystali na zwiedzenie zabytków Dynowa oraz odwiedzenie agencji Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego, gdzie otrzymali ciekawe foldery.

Następnie skierowali się na południe do Nozdrzca, gdzie zwiedzili z zewnątrz pałac oraz park, w którym rośnie okazały, pomnikowy miłorząb japoński. Nieco dalej na trasie przejazdu zawitali do zabytkowego, turbinowego młyna wodnego. Następnie przekroczyli promem San i kierując się wzdłuż rzeki dotarli do Dąbrówki Starzeńskiej, gdzie zwiedzili ruiny zamku z II połowy XVI w. Jadąc w dalszym ciągu wzdłuż Sanu osiągnęli Pawłokomę, a następnie skierowali się do Dylągowej. Aby tam dotrzeć musieli pokonać kilkukilometrowy, stromy podjazd. W dalszą drogę ruszyli do Sielnicy.

Tam ponownie promem przekroczyli San i skierowali się do rezerwatu przyrody Kozi Garb. Po zwiedzeniu tego interesującego obiektu krajoznawczego dalsza trasa biegła przez Wybrzeże, gdzie wiszącą kładką przekroczyli rzekę, a następnie dotarli do mostu w Iskani, który przekroczyli w drodze do Babic. Za Krzywczą czekał na rowerzystów ostatni wymagający podjazd i po osiągnięciu kulminacji wzniesienia droga do mety, była już praktycznie z górki lub po płaskim.

Jan Paradysz
(366)


14 VIII 2014  Relacja z rajdu rowerowego „Poznaj Ziemię Przemyską”

W sobotę 26 lipca przemyscy cykliści wyruszyli na kolejny rajd z cyklu „Poznaj Ziemię Przemyską”. Już na początku 85-kilometrowej trasy czekał na kolarzy podjazd pod Górę Krzywiecką. Na szczycie wzniesienia zarządzono króciutki postój na zebranie całej grupy i ruszono w dalszą drogę przez Krzywczę i Babice. W Nienadowej zjechano nieco z trasy, aby zwiedzić zabytkowy dwór, w którym niegdyś bywał w gościnie u dziadka Aleksander Fredro.

Stąd pojechano do zamku w Dubiecku, który po rewitalizacji prezentuje się bardzo okazale. Kolejną atrakcją krajoznawczą na trasie rajdu był rezerwat przyrody „Broduszurki”. W sąsiedztwie rezerwatu wybudowano okazałą wiatę wraz z parkingiem, zapominając o samym rezerwacie. Jeszcze w ubiegłym roku można się było przemieszczać po nim bezproblemowo, obecnie jest zarośnięty w takim stopniu, że uniemożliwia dotarcie do głównych atrakcji – oczek wodnych. Dlatego też po nieudanej próbie eksploracji rezerwatu, postanowiono zwiedzić go od strony wyjściowej.

Po przedarciu się rowerami przez morze traw i pokrzyw dotarto do urokliwego stawu Trud został wynagrodzony pięknymi widokami rozlewisk wodnych oraz nieskażona przyrodą. W Wybrzeżu, w pobliżu średniowiecznego grodziska przekroczono rzekę San po wiszącej kładce i drogą gruntową dotarto do mostu w pobliżu Iskani. Dalej trasa biegła wśród pól do Krążków i Babic. Następnie w Krzywczy po raz kolejny cykliści przekroczyli promem San i przez Chyrzynę, Chołowice, Olszany i Krasiczyn dotarli do mety w Przemyślu. W rajdzie wzięło udział 13 miłośników podróży rowerowych. Była to ciekawa i udana wycieczka krajoznawcza.

Jan Paradysz
(365)


22 VII 2014  Relacja z lipcowego rajdu rowerowego i zaproszenie na kolejny rajd

Zaplanowany, jak zawsze ze sporym wyprzedzeniem, rajd o mały włos tym razem by się nie odbył. Wszystko oczywiście przez pogodę, ostatnimi czasy płatającą niezłe figle. Dzień przed wycieczką lało nieprzerwanie od rana do nocy. Wydawało się niemożliwym, aby warunki pogodowe miały ulec zmiany.

Jednakże słońce zawitało w sobotni poranek 12 lipca do Przemyśla, w związku z czym siedmiu rowerzystów pojawiło się na starcie rajdu. Niestety, pogoda była na tyle niepewna, że wspólnie zdecydowano, aby wycieczkę do Rezerwatów Broduszurki oraz Kozi Garb przełożyć na inny termin. Ostatecznie, w wymyśloną na szybko, trasę wyjechało pięć osób. Najpierw wszyscy skierowali się w stronę Krzywczy.

Po osiągnięciu podjazdu za Korytnikami, wjechali do lasu, zatrzymując się na chwilę w Rezerwacie Przyrody „Brzoza Czarna”. Tymczasem słońce zaczęło przygrzewać dość mocno i wyglądało na to, że deszcz ominie rowerzystów szerokim łukiem. Kiedy jednak dojechali oni do miejsca, z którego roztacza się urokliwy widok na Pogórze Dynowskie, ich oczom ukazała się kurtyna z deszczu, która zakryła leżące w dole miasteczka. Widać było jednak, że ulewa ma charakter przejściowy i za chwilę deszcz będzie padał gdzie indziej. Postanowiono zatem kontynuować jazdę.

Pierwsze krople spadły na głowy cyklistów w połowie stromego zjazdu, ale szybko udało się znaleźć schronienie. Od tego momentu deszcz postanowił towarzyszyć rowerzystom przez kolejne kilkanaście kilometrów, to pojawiając się, to znikając co chwilę. Z Krzywczy rowerzyści odbili w stronę Chyrzyny. Do wsi, leżącej po drugiej stronie Sanu można przedostać się tylko promem. Chwilę trwało zanim pan obsługujący prom usłyszał głośne nawoływania rowerzystów, wyszedł z budki i przeprawił się do nich po wysokiej, brudnej wodzie.

Kolejne kilka kilometrów biegło przez ciche, nadsańskie wioski. W Krasiczynie cykliści zrobili ostatni postój, po czym udali się bezpośrednio w stronę Przemyśla, do którego wjechali już w towarzystwie prażącego słońca. Wszyscy cieszyli się, że nie zrezygnowali z wypadu, a rajd do rezerwatów wcale nie został spisany na straty i odbędzie się 26 lipca. Zbiórka o godz. 8.00 przy pomniku Orląt Przemyskich.

Agnieszka Mickiewicz
(364)


10 VII 2014  Zaproszenie na rajd rowerowy „Poznaj Ziemię Przemyską”

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” zaprasza na kolejny rajd rowerowy z cyklu „Poznaj Ziemię Przemyską”. Odbędzie się on 12 lipca (w sobotę) na dość trudnej (ok. 85-kilometrowej) trasie: Przemyśl – Babice – Dubiecko - rezerwat Broduszurki – rezerwat Kozi Garb – Wybrzeże – Iskań – Krzywcza – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 8.00 na placu Orląt Przemyskich. Zapraszamy!

(363)


10 VII 2014  Relacja z rajdu rowerowego na Kopystańkę

Po ubiegłorocznym rajdzie na Patryję, dominującą nad wschodnią częścią Pogórza Dynowskiego, nadszedł czas na najwyższą na Pogórzu Przemyskim Kopystańkę (541 m n.p.m.).

W sobotę (21 czerwca) na starcie rajdu stawiło się dwunastu rowerzystów, natomiast dwóch kolejnych dołączyło już na trasie.

Z Przemyśla trasa wiodła przez Kupiatycze, Sierakośce i Huwniki.

Tuż przed Rybotyczami grupa postanowiła odwiedzić kirkut, z kilkudziesięcioma, w miarę dobrze zachowanymi macewami.

Po dotarciu do wsi, rowerzyści wjechali na żółty szlak, prowadzący prosto na Kopystańkę. Jednocześnie, od tego momentu rozpoczął się podjazd, a szutrowa droga szybko zamieniła się w trawę i wyboje. Z mniejszym bądź większym trudem na szczyt dotarli jednak wszyscy. W drodze powrotnej cykliści zgubili czerwony szlak lądując w dolinie strumienia, gdzie miejscami konieczne było prowadzenie rowerów.

Przeprawa wartkim strumieniem okazała się nie lada wyzwaniem. Po naprawie przebitej dętki grupa bez większych przygód dotarła do miasta.

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”
(362)


10 VII 2014  Relacja z czerwcowej wycieczki rowerowej

14 czerwca odbyła się wycieczka w południowo – zachodnie rejony Pogórza Przemyskiego. Prognoza pogody na ten dzień nie zachęcała do odbycia dłuższej eskapady, więc aby ją przechytrzyć trzej rowerzyści wyruszyli z Przemyśla na trasę bardzo wcześnie rano, już o godzinie 5.30.

Po minięciu Krzywczy i Babic opuścili ruchliwą drogę nr 884 i skierowali się przez Krążki Bachowskie na most w Iskani. Dojazd do mostu na Sanie tym fragmentem drogi jest dużo bardziej atrakcyjny, niż przez Nienadową. W Piątkowej kolarze zwiedzili zabytkową, drewnianą cerkiew z 1732 r., a następnie dojechali do Żohatyna. Następnie w Lipie odwiedzili ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną „Bobrowa dolina”.

Dalej trasa prowadziła do Birczy i raczej nietrudnym podjazdem serpentynami na Krępak. Następnie kolarze jechali płaskim fragmentem trasy w kierunki wzniesienia Maciejówka, a stąd podążyli w kierunku Krzeczkowej, mijając po drodze kamieniołom „Krzeczkowski Mur”.

Na uwagą zasługuje fakt czytelnego i doskonale oznakowanego szlaku niebieskiego - efekt niedawnej rewitalizacji. Z Olszan trasa do mety w Przemyślu biegła przez Krasiczyn i Dybawkę.

Długość trasy wycieczki wyniosła 105 kilometrów. Zdaniem jej uczestników, była to ciekawa krajoznawczo i udana wyprawa rowerowa.

Jan Paradysz
(361)


13 VI 2014  Zaproszenie na rajd rowerowy „Spotkania z przyrodą”

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” zaprasza w dniu 21 czerwca (sobota) na rajd rowerowy z cyklu „Spotkania z przyrodą”. Rajd odbędzie się na około 65-kilometrowej trasie: Przemyśl – Hermanowice – Sierakośce – Rybotycze – Kopystańka (541 m n.p.m.) – Brylińce – Zalesie – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 8.00 na Placu Orląt Przemyskich.

Zapraszamy!
(360)


13 VI 2014  Relacja z 24. Rajdu Papieskiego

8 czerwca odbył się XXIV Ogólnopolski Rajd Pątniczy szlakiem im. Jana Pawła II. Nasz Klub odpowiadał w tym roku za wszystkie z trzech rajdowych tras.

40-osobowa grupa pokonała 17-kilometrową trasę „Od kardynała do papieża” z Krasiczyna przez Śliwnicę, wzgórze Czerwin, Zalesie, Prałkowce, Kruhel Wielki i Zielonkę.

Natomiast 38-osobowa grupa pokonała 23-kilometrową trasę „szlakiem pątniczym” z Kalwarii Pacławskiej przez Huwniki, gdzie na skutek poważnego uszkodzenia kładki nad Wiarem najmłodsi uczestnicy musieli zmierzyć się z górską rzeką.

Dalej trasa wiodła przez Gruszową, Koniuszę i Szybenicę (496 m n.p.m.), a stąd błotnistą i opanowaną przez komary leśną drogą na Helichę i Wapielnicę (394 m n.p.m.) do Przemyśla.

W tym samym czasie grupa 15 cyklistów pokonała trasę z Przemyśla przez Pikulice, Fredropol, Aksmanice, Koniuszę i Brylińce. Stąd cykliści podjeżdżali stromo w towarzystwie chmary komarów na Helichę. Jadąc dalej przez Wapielnicę wydłużyli jeszcze trasę o krętą drogę forteczną w kierunku Prałkowiec, która będąc w przebudowie praktycznie uniemożliwiała jazdę. Po dotarciu do Przemyśla wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali papieskie kremówki.

Harnaś
(359)


6 VI 2014  Zaproszenie na klubowy rajd w Bieszczadach

Zgodnie z zapowiedzią organizujemy dwudniowy rajd w Bieszczadach dofinansowany z naszych klubowych funduszy. Odbędzie się on jednak nie w ostatni weekend czerwca, lecz w dniach 5 i 6 lipca. Rajd będzie kontynuacją naszego wspólnego przejścia niebieskiego szlaku karpackiego – drugiego co do długości szlaku górskiego w Polsce. W pierwszym dniu planujemy wyjście na ponad 30-kilometrową trasę z Przełęczy Wyżniańskiej na Wielką Rawkę (1307 m n.p.m) i stąd już niebieskim szlakiem wzdłuż granicy dalej: Kremenaros – Czerteż – Rabia Skała – Okrąglik – Przełęcz nad Roztokami (dla mniej wymagających będzie możliwość szybszego zejścia z Rabiej Skały do Wetliny). W drugim dniu planujemy pokonać dalszą część szlaku z Przełęczy nad Roztokami przez Rypi Wierch – Stryb – Czerenin – Balnicę – Wysoki Groń do Nowego Łupkowa. Transport w obie strony będzie bezpłatny (dotyczy to członków Klubu), natomiast każdy pokrywa indywidualnie koszty noclegu w kwocie 40 zł. Zapisy będą przyjmowane do 11 czerwca w naszym Biurze Turystycznym PTTK przy ul. Waygarta 3. Za zapisanych uważa się tych, którzy w tym terminie uiszczą opłatę z nocleg. Liczba miejsc w busie będzie ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy!

Harnaś
(358)


5 VI 2014  Relacja z wycieczki krajoznawczej „Kresy najbliższe”

17 maja wyruszyliśmy w 16-osobowej grupie na kolejną wycieczkę krajoznawczą z cyklu „Kresy najbliższe”. Tym razem naszym celem był północno-wschodni skraj współczesnego obwodu lwowskiego z położonymi pomiędzy Roztoczem i Wyżyną Wołyńską oraz w kotlinie Pobuża kilkoma miejscowościami. Po przekroczeniu przejścia granicznego Budomierz – Hruszów dotarliśmy dziurawą drogą przez Rawę Ruską do Uhnowa – najmniejszego miasta na obecnej Ukrainie.

Zobaczyliśmy tam z zewnątrz popadający w ruinę barokowy kościół wzniesiony przed 1695 rokiem, dalej obecnie prawosławną XIX–wieczną cerkiew ze stojącą obok XVIII-wieczną drewnianą dzwonnicą oraz synagogę z początku XX wieku. Zaliczając na kiepskiej drodze awarię koła, przy którego naprawie kierowcy Rafałowi sekundował dzielnie nasz „Hucuł”, dotarliśmy do Bełza. W tym obecnie niewielkim miasteczku, odebranym Polsce przez ZSRR w 1951 roku, dawniej siedzibie księstwa, a nawet w czasach I Rzeczpospolitej stolicy województwa bełskiego, ustępującym wiekiem na tym terenie jedynie Przemyślowi, zobaczyliśmy kilka interesujących krajoznawczo miejsc. Na skraju miasteczka odwiedziliśmy zniszczony cmentarz żydowski z kilkudziesięcioma macewami, w tym słynnych cadyków z rodu Rokeachów.

Na pobliskim cmentarzu chrześcijańskim zwiedziliśmy drewnianą cerkiew z XVII wieku, zobaczyliśmy także wiele bardzo starych nagrobków oraz kopiec usypany ku czci polskich legionistów.

Następnie zobaczyliśmy barokowy kościół i klasztor dominikanek zbudowany w 1743 roku, użytkowane obecnie przez grekokatolików (pochodzący stąd obraz Matki Boskiej Bełskiej znajduje się od 1951 roku w kościele w Ustrzykach Dolnych). Dalej fragment dawnego XVII-wiecznego klasztoru dominikanów użytkowanego obecnie jako ratusz oraz ruiny XVI-wiecznego kościoła parafialnego spalonego w 1944 roku podczas ataku na Bełz Ukraińskiej Powstańczej Armii, która zamordowała tu około 100 Polaków. Wielokrotnie więcej naszych rodaków zginęło w tym czasie z rąk czarno-czerwonych nacjonalistów i podżeganego przez nich ukraińskiego chłopstwa w polskich wsiach na Ziemi Lwowskiej.

W Bełzie zobaczyliśmy jeszcze blisko Rynku ceglaną wieżę z 1606 roku oraz dawną bożnicę z 1909 roku. Niestety, Wielka Synagoga, z której słynął dawniej Bełz i inne żydowskie domy modlitwy zostały zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej. Na koniec odwiedziliśmy miejsce zwane Zameczkiem z zamienionym obecnie na cerkiew prawosławną dawnym kościołem z 1926 roku, wzniesionym na miejscu zniszczonego w II poł. XVII wieku bełskiego zamku. W średniowieczu znajdowała się tu prawosławna kaplica, w której przechowywano już wówczas otoczoną czcią ikonę Czarnej Madonny znaną obecnie jako cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W 1382 roku, w obliczu kolejnego najazdu tatarskiego, ikonę wywiózł z Bełza do Częstochowy książę Władysław Opolczyk.

Z Bełza udaliśmy się dalej na północ drogą biegnącą wzdłuż granicy. Naszym celem był Waręż. Kościół pijarów, którego budowa rozpoczęto w 1695 roku, został opuszczony w 1944 roku przez Polaków zagrożonych napadami UPA. Ci z nich, którzy tu zostali, zapłacili za to życiem. Po zawaleniu się sklepień kościół przedstawia opłakany widok. Szczególnie żal istniejących jeszcze, cennych malowideł ściennych z I połowy XVIII wieku.

Kolejnym celem na trasie naszej wycieczki krajoznawcze był Sokal, największe z dotychczas odwiedzonych miast, ale i jakby z najmniej interesującym, współczesnym centrum. Modernistyczna architektura górującego nad miastem kościoła z lat 30. XX wieku zdawałby się zapowiadać jego budowniczym nadejście sowieckiego socrealizmu. Zobaczyliśmy tam także okazałą, ale typową neoklasycystyczną cerkiew greckokatolicką z 1909 roku oraz niewielką, XVIII-wieczną cerkiew tego wyznania. Zbliżając się do Bugu zobaczyliśmy także ostatnią z istniejących baszt XVII-wiecznych murów obronnych klasztoru brygidek. To, co było naprawdę ciekawe, znajdowało się po drugiej, lewej stronie tej rzeki należącej do 1951 roku do Polski. Był to obronny, barokowy klasztor bernardynów, którego budowa zakończyła się w 1619 roku. Dzięki czczonemu w tutejszym kościele obrazowi Matki Boskiej Sokalskiej sanktuarium to porównywano w I Rzeczpospolitej w znaczeniu do Jasnej Góry. Po 1951 roku sowieci urządzili tu więzienie. Obecnie ten jeden z najcenniejszych zabytków Ziemi Lwowskiej popada, jak wiele innych w ruinę.

Z Sokala udaliśmy się do dawnego miasteczka, a obecnie wsi Tartaków. Widząc obecne oblicze tej miejscowości trudno uwierzyć, że po nadaniu jej praw miejskich przez Jana III Sobieskiego przybywali tu na słynne jarmarki nawet kupcy z Bliskiego Wschodu ze swoimi dywanami. Zobaczyliśmy tu najpierw, niestety, już tylko ruinę neobarokowego pałacu Lanckorońskich wzniesionego częściowo na murach zamku Potockich. Z pałacu wzorowanego na budynku Casino de Paris w Monte Carlo zostały już tylko pozbawione dachu mury. W Tartakowie zobaczyliśmy także barokowy kościół z 1603 roku.

Burzowy dzień dobiegał końca, nadszedł wiec już czas, aby wracać na południowy zachód. Droga z Sokala na południe biegnącą przez tereny pokopalniane była w tak tragicznym stanie, że już nawet nie myśleliśmy, aby jechać do Krystynopla (obecnie Czerwnohrad).

Wbijając się w końcu na asfaltową drogę dotarliśmy do Lwowa, a stąd po pokonaniu łącznie 380 km dojechaliśmy szczęśliwie przez Medykę do Przemyśla.

Harnaś
(357)


4 VI 2014  Relacja z majowych wycieczek rowerowych

1 maja grupa jedenastu cyklistów wyruszyła na trasę rajdu do Sanktuarium Maryjnego w Tuligłowach. Trasa prowadziła początkowo drogami asfaltowymi przez Łętownię i Bełwin, a następnie wśród lasów i pól drogami gruntowymi i duktami leśnymi.

Po minięciu płaskowyżu, na którym znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska „Borusz”, rowerzyści wyjechali na otwartą przestrzeń, gdzie ujrzeli wspaniałą panoramę podgórza, uformowaną przed wieloma wiekami przez ustępujący lodowiec.

W Tuligłowach zwiedzili obiekt sakralny prowadzony przez Zgromadzenie Księży Michalitów. Droga powrotna do Przemyśla prowadziła prze Rokietnicę, gdzie zwiedzono zabytkowy dwór z początku XX w. Po drodze zwiedzono także forty X „Orzechowce” i IX „Brunner”. W sumie kolarze przejechali ponad 50 km. Była to udana i bardzo ciekawa krajoznawczo wycieczka rowerowa.

25 maja grupa trzynastu miłośników rowerowych eskapad, wyruszyła na trasę do Boratyna w ramach trzeciej edycji rajdu „Pałace Podkarpacia”. Właściciel pałacu udostępnił cyklistom obiekt do zwiedzenia, w którym jeszcze zastali ostatki sobotniego wesela. Po odpoczynku w zabytkowym parku, kolarze udali się w dalszą drogę, jadąc przez: Chłopice, Radymno, Sośnicę i Wyszatyce. Na trasie, w okolicach wsi Święte, mieli okazję przejechać po wiadukcie nad nowo wybudowaną autostradą. Po przejechaniu 78 kilometrów cykliści dotarli do Przemyśla, gdzie nastąpiło zakończenie imprezy turystycznej.

(356)


30 V 2014  Informacja na temat Rajdu Sudeckiego i najbliższego spotkania klubowego

Po raz drugi wybieramy się w Sudety Wschodnie. W ubiegłym roku przeszliśmy pierwszy odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego im. dr Mieczysława Orłowicza z Prudnika do Kałkowa. W tym roku planujemy wyruszyć właśnie z Kałkowa etapami przez Paczków, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Śnieżnik (1425 m n.p.m.) i zakończyć rajd w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Rajd odbędzie się w dniach 14-22 czerwca (łącznie z dniami podróży oraz czasem przeznaczonym na zwiedzanie m.in. Twierdzy Kłodzko).

Więcej informacji na najbliższym spotkaniu klubowym, które odbędzie się w środę 4 czerwca wyjątkowo UWAGA! o godz. 19, czyli godzinę później niż zwykle. Zapraszamy!

Harnaś
(355)


30 V 2014  Zaproszenie na 24. Rajd Papieski

8 czerwca (w niedzielę) odbędzie się XXIV Ogólnopolski Rajd Pątniczy szlakiem im. Jana Pawła II. Nasz Klub organizuje w tym roku wszystkie z trzech rajdowych tras. 17-kilometrowa trasa nr 1 „Od kardynała do papieża” rozpocznie się w Krasiczynie i poprowadzi przez Śliwnicę, wzgórze Czerwin, Zalesie, Prałkowce, Kruhel Wielki i Zielonkę do Przemyśla. 23-kilometrowa trasa nr 2 „szlakiem pątniczym” rozpocznie się po Mszy św. w kościele w Kalwarii Pacławskiej i poprowadzi przez Huwniki, Gruszową, Koniuszę, Szybenicę (496 m n.p.m.), Helichę i Wapielnicę (394 m n.p.m.) do Przemyśla. Jako ostatni na swoją 46-kilometrową trasę rowerową wyruszą nasi klubowi cykliści, którzy przejadą z Przemyśla przez Pikulice, Fredropol, Aksmanice, Koniuszę, Brylińce i Helichę. Wszyscy uczestnicy rajdu spotkają się na placu Niepodległości przy pomniku św. Jana Pawła II. Zapisy w biurze turystycznym PTTK przy ul. Waygarta 3. Zapraszamy!

Harnaś
(354)


 5 V 2014  Zaproszenie na wycieczkę krajoznawczą „Kresy najbliższe”

17 maja wybieramy się na kolejną wycieczkę krajoznawczą z cyklu „Kresy najbliższe”. Przypomnę, że dotychczas odwiedziliśmy wspólnie kilkadziesiąt miast i miejscowości Ziemi Lwowskiej pozostałych po II wojnie światowej za nową, wschodnią granicą.

Tym razem, po przekroczeniu przejścia granicznego Budomierz – Hruszów, chcemy odwiedzić północno-wschodni skraj współczesnego obwodu lwowskiego z położonymi pomiędzy Roztoczem i Wyżyną Wołyńską, w kotlinie Pobuża i na wymienionej wyżynie miejscowościami: Uhnów, Bełz, Waręż, Sokal, Tartaków i Krystynopol (obecnie Czerwonohrad).

Zobaczymy tam m.in. XVI i XVII-wieczne kościoły i klasztory, zabytkowe cmentarze, cerkwie, synagogi i kirkuty (w tym słynny w Bełzie). Co ciekawe, większość tych miejscowości znajdowała się do 1951 roku w Polsce, kiedy to sowieccy towarzysze zaproponowali teoretycznie tylko polskim władzom „dobrowolną” wymianę terytoriów w ramach akcji „H-T”. W ten sposób strona polska pozbyła się na rzecz ZSRR terenów zasobnych w węgiel kamienny, otrzymując w zamian wyeksploatowane z ropy naftowej i lasów okolice Ustrzyk Dolnych. Przodkowie znacznej części dzisiejszych mieszkańców Ustrzyk pochodzą właśnie z Bełza, Krystynopola, Sokala, Uhnowa i Waręża.


Zapisy i wpisowe w kwocie 55 zł (członkowie Klubu), 60 zł (inni członkowie PTTK), 70 zł (pozostali uczestnicy) są przyjmowane w biurze turystycznym PTTK przy ul. Waygarta 3 w Przemyślu do 14 maja. Zapraszamy!

Harnaś
(353)


 5 V 2014  Relacja z Drogi Krzyżowej na Tarnicę
18 kwietnia, w Wielki Piątek wyruszyliśmy w grupie liczącej 106 osób na Drogę Krzyżową na Tarnicę (1346 m n. p. m.). W tym dniu pokonaliśmy trasę z Mucznego przez Bukowe Berdo (1311 m n. p. m.) na najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów, a stąd zeszliśmy do Wołosatego. Poniżej fotografie z wielkopiątkowej trasy.

Harnaś
(352)


 5 V 2014  Relacja z 51. Rajdu Twierdza Przemyśl

12 kwietnia nasz Klub zorganizował dwie trasy w ramach 51. Ogólnopolskiego Rajdu Twierdza Przemyśl.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli w 26-osobowej grupie piechurzy, którzy pokonali 13-kilometrową trasę z Orłów przez forty: XI „Duńkowiczki”, X „Orzechowce”, IXa „Przy Krzyżu” i IX „Brunner” do fortu VIII „Łętownia”. Tu spotkaliśmy się z 16-osobową grupą naszych klubowych rowerzystów, którzy pokonali z kolei trasę przez Prałkowce, Zalesie, Dybawkę, Krasiczyn, Wapowce i Łętownię.

Harnaś
(351)


 7 IV 2014  Zaproszenie na rajd rowerowy

Sekcja Turystyki Rowerowej naszego Klubu zaprasza w dniu 1 maja (czwartek) na wycieczkę rowerową na około 60-kilometrowej trasie: Przemyśl – Łętownia – Bełwin – Wola Maćkowska – Wola Rokietnicka – Tuligłowy – Rokietnica – Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 9.45 na placu Orląt Przemyskich. Zapraszamy!

(350)


 7 IV 2014  Zaproszenie na Drogę Krzyżową na Tarnicę

Jak co roku zapraszamy do udziału w Drodze Krzyżowej na Tarnicę w Wielki Piątek (18 kwietnia 2014 r.) na trasie: Muczne – Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.) – Przełęcz Goprowców – Tarnica (1346 m n.p.m.) – Wołosate. Zbiórka uczestników o godz. 5.30 na przystanku autobusowym przy Wybrzeżu Marszałka Piłsudskiego w Przemyślu. Koszt uczestnictwa: 36 zł (członkowie Klubu), 43 zł (inni członkowie PTTK) i 50 zł (pozostali uczestnicy). Zapisy do 15 kwietnia w Biurze Turystycznym PTTK przy ulicy Waygarta 3 w Przemyślu.

(349)


 7 IV 2014  Zaproszenie na 51. Rajd Twierdza Przemyśl

Nasz Klub odpowiada za dwie trasy odbywającego się w sobotę (12 kwietnia) 51. Ogólnopolskiego Rajdu Twierdza Przemyśl.

 

13-kilometrowa trasa piesza rozpocznie się w Orłach i poprowadzi przez miejsce walk nazywane dawniej „Na Górach”, następnie przez fort XI „Duńkowiczki”, fort X „Orzechowce” i fort IX „Brunner” do fortu VIII „Łętownia”. Natomiast nasi cykliści wyruszą na ok. 30-kilometrową trasę rowerową z Przemyśla przez Prałkowce, Zalesie, Górę Zaleską, Dybawkę Górną, Krasiczyn, Wapowce i Łętownię do fortu VIII „Łętownia”, gdzie odbędzie się rajdowe ognisko. Zapisy i wpisowe są przyjmowane w Biurze Turystycznym PTTK przy ul. Waygarta 3. Zapraszamy!

Szczegóły: tutaj>>>

(348)


 7 IV 2014  Relacja z wiosennego rajdu na Pogórzu Przemyskim

29 marca 12-osobowa grupa wybrała się na 14-kilometrową trasę, która rozpoczęła się we Fredropolu. Naszym pierwszym celem była Szybenica (496 m n.p.m.).

Stąd przez Koniuszę i Połoninki Rybotyckie dotarliśmy do Kopyśna. Po zdobyciu jak zwykle widokowej Kopystańki (541 m n.p.m.) pozostało nam zejście do Bryliniec, chociaż niektórzy uczestnicy korzystając z pięknej pogody zakończyli swój rajd dopiero w Przemyślu.

Harnaś
(347)


Uwaga! Zmiana terminu kwietniowego spotkania klubowego.

Najbliższe spotkanie naszego Klubu odbędzie się w drugą środę kwietnia (9.04.) o godz. 18 w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3.

Zapraszamy!
(346)


 27 III 2014  Relacja z rajdu rowerowego „Powitanie wiosny”

22 marca 22 rowerzystów wyruszyło na pierwszy w tym roku klubowy rajd rowerowy.

Pokonali oni przy pięknej pogodzie łatwą i przyjemną trasę bocznymi drogami z Przemyśla do Siedlisk, gdzie zatrzymali się przy forcie XV „Borek”. Wcześniej jednak dotarli do stacji ornitologicznej, gdzie weszli na wieżę obserwacyjną. Z Siedlisk nasi cykliści wrócili przez przysiółek Karczmary oraz Krówniki do Przemyśla.

(345)


 27 III 2014  Uwaga! Zmiana trasy sobotniego rajdu

W związku ze zbyt małą liczbą osób zainteresowanych wynajęciem transportu na planowaną trasę na Pogórzu Dynowskim w dniu 29 marca (część klubowiczów wybiera się w tym terminie na ekstremalną drogę Krzyżową) zmieniamy miejsce i trasę sobotniego rajdu. Odbędzie się on na 14-kilometrowej trasie: Fredropol – Szybenica (496 m n.p.m.) – Koniusza – Połoninki Rybotyckie – Kopyśno – Kopystańka (541 m n.p.m.) – Brylińce. Zbiórka uczestników o godz. 9 na parkingu busów przy ul. Czarnieckiego (przed bankiem BGŻ). Przejazd do Fredropola odbędzie się kursowym busem, więc liczba miejsc będzie ograniczona.

Harnaś
(344)


 18 III 2014  Zaproszenie na rajd na Pogórzu Dynowskim

29 marca planujemy zorganizowanie rajdu na 17-kilometrowej trasie: Barycz – Wilcze (506 m n.p.m.) – Ujazdy – Łubno – Dynów. Do wyjazdu dojdzie, o ile zbierze się 20 chętnych do wynajęcia busa. W związku z tym, do 26 marca będą przyjmowane w naszym Biurze Turystycznym PTTK zapisy równoznaczne z wpisowym w kwocie 20 zł. Jeżeli chętnych będzie mniej, to rajd w tym terminie odbędzie się, ale na innej trasie.

Harnaś
(343)


 18 III 2014  Zaproszenie na rajd rowerowy „Powitanie wiosny”

Sekcja Turystyki Rowerowej naszego Klubu zaprasza do udziału w pierwszym w tym roku rajdzie rowerowym „powitanie wiosny”, który odbędzie się w sobotę 22 marca na 28-kilometrowej trasie: Przemyśl – Hureczko – Hurko – Siedliska – Jaksmanice – Krówniki - Przemyśl. Zbiórka uczestników o godz. 10.45 na placu Orląt Przemyskich. Zapraszamy!

(342)


Najbliższe spotkanie klubowe odbędzie się w drugą środę marca (12 bm.) o godz. 18 w siedzibie naszego Oddziału PTTK.

(341)


 3 III 2014  Relacja z 12. Urodzin Klubu w Bieszczadach

Już po raz dwunasty 15-osobowa reprezentacja Klubu wybrała się w Bieszczady świętować kolejne urodziny. 22 lutego wyruszyliśmy do „bieszczadzkiego worka”, o którym Maciej Augustyn napisał dla zespołu KSU:

Zarośnięte olchą pola dawniej wsi,
Kto je orał, kto je zasiał nie pamięta nikt.
Skrzypią martwe świerki, to drewniany płacz,
Świat się kończy w Sokolikach, dalej tylko las.
Druty na granicy, dzielą nacje dwie,
Dzieli ściana nienawiści i przeraża mnie.
San jest taki płytki, gdzie Beniowej brzeg,
dzieli ludzi, dzieli myśl, straszny jego gniew.

Naszym pierwszym celem była właśnie nieistniejąca wieś Sokoliki w dolinie Górnego Sanu. Po dotarciu nad naszą ulubioną rzekę mogliśmy obserwować m.in. ruinę tamtejszej cerkwi. Stąd wróciliśmy pieszo do Tarnawy Niżnej.

Tam, w parkowym schronisku, przyszedł czas na świętowanie, które kolejny raz prowadził z wodzirejowskim polotem Mieczysław Nyczek. Z tej okazji powstał specjalny utwór jego autorstwa. Następnego dnia, w towarzyszącej nam od soboty deszczowej aurze, wyruszyliśmy z Bukowca do Beniowej i z powrotem.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze przy wypasionym ponad wszelką miarę hotelu w Arłamowie. Poniżej mały fotoreportaż z urodzin.

Harnaś
(340)


 6 II 2014  Zaproszenie na 12 urodziny Klubu w Bieszczadach

12 urodziny Klubu spędzimy 22 i 23 lutego w jednym z najbardziej oddalonych bieszczadzkich zakątków w okolicach Tarnawy Niżnej.

Po przyjeździe na miejsce wybierzemy się na około 12-kilometrowy rajd w okolicach doliny górnego Sanu do nieistniejącej wsi Sokoliki na granicy polsko-ukraińskiej. Po powrocie na miejsce odbędzie się ognisko (urodzinowe wiktuały każdy zabezpiecza we własnym zakresie). Następnego dnia również jest przewidziana trasa w głąb „bieszczadzkiego worka” oraz być może jeszcze wizyta w ciekawym miejscu bliżej Przemyśla.


Zapisy (za zapisanych uważa się tych, którzy do 13 lutego wpłacą w siedzibie naszego Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3 kwotę 66 zł (dla członków Klubu) lub 76 zł (dla pozostałych uczestników). W tej kwocie zawarte są koszty transportu oraz noclegu w „Bazie nad Roztokami” w Tarnawie Niżnej (śpiwory nie będą potrzebne). Zapraszamy!

Harnaś
(339)


 3 II 2014  Relacja z zimowego rajdu na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko Turczańskich

Kilkunastostopniowy mróz nie wystraszył 14 klubowiczów, którzy wyruszyli w sobotę (1 lutego) na trasę z pasma Bziany do Leszczawki, a stąd przez wyludnioną Dobrzankę i dalej Malawę do Leszczawy Dolnej. Po drodze kilkakrotnie przekraczaliśmy naturalną granicę pomiędzy Górami Sanocko Turczańskimi w Karpatach Wschodnich i Pogórzem Przemyskim w Karpatach Zachodnich.

Harnaś
(338)


 29 I 2014  Zaproszenie na sobotni rajd na pograniczu Gór Sanocko Turczańskich i Pogórza Przemyskiego

W najbliższą sobotę (1 lutego) odbędzie się klubowy rajd na 15-kilometrowej trasie: Leszczawka – Dobrzanka – Malawa – Leszczawa Dolna. Zbiórka uczestników o godz. 9.30 na dworcu PKS w Przemyślu. Zapraszamy!

(337)


 27 I 2014  Zaległa relacja z ostatniego rajdu w 2013 roku

Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia relacji z ostatniego rajdu klubowego w 2013 roku. Relacja znajduje się tutaj>>>

(336)


 10 I 2014  Zaproszenie na wyjazd na 10. Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych


Kolejny raz wybieramy się do Ustrzyk Dolnych na Przegląd Filmów Górskich. Wyjazd odbędzie się w sobotę 18 stycznia. W tym dniu będzie można zobaczyć po południu m.in. prezentacje i filmy najwybitniejszych polskich himalaistów i alpinistów. Szczegółowych informacji na temat wyjazdu udziela jego kierownik i nasz sekretarz Leszek Melsztyński (tel. 668 670 679). Zapisy (za zapisanych uznaje się tych, którzy zapłacą wcześniej za koszt transportu) przyjmuje nasz skarbnik Andrzej Ukleja (tel. 691 859 186). Zapraszamy!

 


(335)


 

 Zobacz archiwum wiadomości z innych lat >>>